Nagrodzeni przez Prezydenta Torunia | www.torun.pl

Nagrodzeni przez Prezydenta Torunia

Biznes, Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 12 października 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Laureaci Nagrody Prezydenta Torunia 2019

W Dworze Artusa 33 osoby odebrały Nagrody Prezydenta Miasta Torunia za dokonania w latach 2019-2020 lub za całokształt działalności. Uroczysta gala odbyła się 12 października 2021 r.

Po raz pierwszy w historii przyznawania tych prestiżowych, toruńskich wyróżnień ich wręczenie nie odbyło się w czerwcu, podczas Dni Torunia, ale w październiku i to skumulowane z uroczystością ubiegłoroczną, która została przełożona z powodu pandemii Covid-19. W tym roku 17 osób otrzymało nagrody za rok 2019, a 16 osób - za rok 2020 lub całokształt działalności.

- Każdy miesiąc i każdy rok budzi w Toruniu nowych bohaterów, którzy w sposób zdumiewający i dobroczynny są w stanie zmieniać nasze miasto – także w czasach trwającej epidemii. Ich publiczna pochwała jest zatem prostym odruchem wdzięczności i naszym wspólnym obowiązkiemmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Każdego z nich podziwiamy. Każdy budzi w nas wzruszenie i wdzięczność. Jest to odczucie, które wobec naszych bohaterów płynie z każdego toruńskiego serca i które wpisujemy mocno we wszystkie przyznawane dziś wyróżnienia. Toruń zawdzięcza im nie tylko dobre imię, ale także poczucie wyjątkowej jedności i braterstwa oraz pociągający wzór do naśladowania.

Wśród nagrodzonych podczas tegorocznej gali znalazło się spore grono osób, które w 2020 r. na różnych frontach życia miejskiego walczyły z pandemią koronawirusa lub wykazały się kreatywnością w dostosowaniu form swojej działalności do zmienionej rzeczywistości życia społecznego: toruńskie pielęgniarki, pracownicy Sanepidu, analityk komputerowy i pasjonat statystyki medycznej, rysownik i grafik komputerowy, nauczycielscy mistrzowie nauczania zdalnego, siostra zakonna spiesząca do chorych z samarytańską posługą, animatorzy akcji szycia ochronnych maseczek, a także operatorzy ruchu turystycznego.

Podczas uroczystości w Dworze Artusa prezydent odznaczył też Medalem Prezydenta Miasta Torunia Thorunium Izabelę Miłoszewską, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Torunia, która  przez cały okres pandemii Covid-19 zajmowała się codziennym koordynowaniem pracy służb miejskich walczących z koronawirusem, raportowaniem sytuacji epidemicznej w mieście i reagowaniem na bieżące potrzeby jednostek miejskich, szczególnie ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

- Dziękuję Ci za to, że nigdy nie zwątpiłaś we własne siły. Pomogłaś Toruniowi w najtrudniejszych momentach ostatnich lat. Zasiałaś w nas nadzieję i krzepiłaś ducha. Nigdy też nie opuściłaś rąk w chwilach, w których inni mieli ochotę na rezygnację. Masz wielkie, czułe, mocne i szlachetne serce. Dlatego ceremonię wręczania dzisiejszych nagród zaczynamy właśnie od Ciebiepowiedział do laureatki prezydent Michał Zaleski.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Tomasz Krzemiński - basista, kontrabasista oraz wokalista, znany ze swoich spektakularnych występów ulicznych i solowych interpretacji muzyki z dwudziestolecia międzywojennego. W zeszłym roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta "Prawdziwe piosenki" z przedwojennymi szlagierami. Na fortepianie towarzyszył mu Miłosz Oleniecki.

LAUREACI NAGRÓD PREZYDENTA MIASTA TORUNIA:

za rok 2019 lub całokształt działalności w kategoriach:

 • postawa obywatelska lub ofiarność: Anna Zielińska
 • człowiek sportu: Alicja Śliwicka
 • wydarzenie sportowe: Marian Gęsicki, Leokadia Siołkowska, Rajmund Jagodziński
 • człowiek kultury: Kamil Czeszel
 • ochrona zdrowia: dr n. med. Anna Maria Oleksiejuk
 • ochrona środowiska naturalnego: Daniel Pach
 • nauka: dr hab. Magdalena Kunert-Bajraszewska, Carole Roskowiński
 • przedsiębiorczość i ekonomia społeczna: Zygmunt Sumiński
 • promocja miasta:
  - Łukasz  Kaźmierczak, śp. Paweł Słupski, Adrian Drzycimski
  - Marcin Karasiński
 • turystyka: Nadzieja Hajduczenia
 • ochrona dziedzictwa narodowego: ks. Michał Walukiewicz
 • wydarzenie kulturalne – bez nagrody
 • innowacyjne metody stosowane w edukacji dzieci i młodzieży – bez nagrody

Za rok 2020 lub całokształt działalności w kategoriach:

 • ochrona zdrowia:
  - Halina Zejfer, Jolanta Karczewska, Justyna Konwińska
  - Ewa Nowak-Wąsicka, Jolanta Karulska
 • działania w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19: Michał Rogalski
 • kształtowanie nowych kierunków w kulturze w czasie pandemii COVID-19: Marcin Treichel
 • nowatorskie metody stosowane w zdalnym nauczaniu dzieci i młodzieży: Iwona Muszyńska, Izabela Skrzyniarz, Agnieszka Krzemieniewska, Marek Grzywna
 • postawa obywatelska lub ofiarność, w tym pomoc potrzebującym w czasie pandemii COVID-19:
  - siostra Monika Kossakowska
  - Daria Teus
 • ochrona środowiska naturalnego: Szczepan Burak
 • dostosowanie działań i oferty turystycznej do warunków pandemii COVID-19": Anna i Piotr Gajewscy

Przejdź do informacji o osiągnięciach laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Torunia 2019-2020 (pdf)

Nagrody Prezydenta Miasta Torunia przyznawane są od 1996 roku i mają charakter finansowy. Otrzymują je osoby zasłużone dla Torunia w różnych dziedzinach życia, w następujących kategoriach: ofiarność, sport, kultura, ochrona zdrowia, dbałość o środowisko, nauka, przedsiębiorczość, promocja Torunia, turystyka i ochrona dziedzictwa narodowego. W 2020 r. ze względu na pandemię Covid-19 nagrody przyznano w kategoriach dodatkowych, związanych z działaniami na rzecz powstrzymania pandemii lub kształtowania życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego miasta w nowych warunkach. Od czasu ustanowienia Nagrody Prezydenta wyróżnienie to otrzymały w Toruniu 272 osoby, a łącznie z nagrodzonymi w tym roku - już łącznie 305.

Przypomnijmy też, że w czerwcu przed Dworem Artusa w Piernikowej Alei Gwiazd została odsłonięta symboliczna katarzynka, poświęcona  wszystkim środowiskom zawodowym Torunia, które ofiarnie walczyły z pandemią Covid-19.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: połamane drzewo
  Miasto
  W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Na zdjęciu zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski trzyma upominek
  Kultura, Miasto
  Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Na zdjęciu: wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia
  Miasto
  Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Na zdjęciu: budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto
  Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Budynek CSW i żółte liście
  Kultura, Miasto
  Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • publiczność ogląda wystawę w Galerii Dziecka
  Kultura, Miasto
  Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...
 • Rozbiórki infrastruktury drogowej i porządkowanie terenu, zabezpieczanie cennych przyrodniczo warstw gleby – tak obecnie przebiegają prace przygotowawcze do budowy nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.
 • 21 października 2021 r. podczas 35. sesji Rady Miasta Torunia przyjęte zostały uchwały dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportowych na 2022 rok.
 • W niedzielę 24 października 2021 r. na kierowców czekają utrudnienia spowodowane obecnością na ulicach zawodników biorących udział w 38. Toruń Maraton.
 • Przypominamy, że w związku z koniecznością awaryjnej naprawy przejazdu torowo-drogowego na skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej/ks. Gogi w sobotę 23 października 2021 r. w godz. 4:30-13:15 wstrzymany zostanie ruch tramwajów linii nr 4.
 • Są przykładem na to, jak połączyć świat nauki i biznesu, skomercjalizować wyniki badań naukowych i odnieść rynkowy sukces. Synthex Technologies to toruńska firma chemiczna, która działa w formule od akademickiego abstraktu do wdrożenia w praktyce przemysłowej.
 • W 82. rocznicę pierwszych straceń na Barbarce 24 października 2021 r. w Miejscu Pamięci Narodowej odbędą się uroczystości upamiętniające pomordowanych w 1939 r. mieszkańców Torunia.
 • Zmarła mjr Maria Biedermann-Kowalewska ps. „Myszka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, odznaczona Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium".