Na torowiskach już zielono | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Na torowiskach już zielono

Miasto, MZK
Data publikacji: 10 kwietnia 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Na torowiskach już zielono

Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw. Z każdym dniem w Toruniu robi się coraz bardziej zielono.

Projekt „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” to największe w grodzie Kopernika komunikacyjne przedsięwzięcie ostatnich lat. To nowe, ekologiczne, elektryczne i hybrydowe autobusy i tramwaje, a także tysiące metrów nowej lub całkowicie zmodernizowanej infrastruktury torowej. To również nowa, świeża zieleń w mieście. I chociaż, zgodnie z kalendarzem, przyroda dopiero budzi się po zimowym śnie, w ciągu ostatnich ciepłych dni ruszyła z całą mocą, co doskonale widać na terenie tej inwestycji.

Głównym zadaniem projektu zwanego BiT City II była budowa nowej trasy tramwajowej wiodącej od pl. NOT na północ Torunia. W efekcie powstało prawie 13 tys. metrów toru pojedynczego torowisk, z czego ok. 5,2 tys. to zielone torowiska. Tę zieloną technologię zastosowano wszędzie, gdzie było to możliwe, czyli na odcinkach wydzielonych torowisk biegnących poza jedniami. Nie są to torowiska trawiaste, ale z rozchodnika – rośliny ciepłolubnej i odpornej na suszę, różnorodnej pod względem kolorystycznym, zwłaszcza w okresie kwitnienia, ale nie tylko. Obecnie, mimo, że mamy dopiero początek kwietnia, torowiska są już zielone.

- Zielonych torowisk przybywa z każdą inwestycją realizowaną przez Gminę Miasta Toruń w ramach podnoszenia jakości publicznego transportu w Toruniu. Łącznie w latach 2021-2023 powstało ich prawie 13 tysięcy metrów toru pojedynczego, a powierzchnia terenów zielonych torowisk wynosi ok. 4,3 ha – wylicza prezydent Torunia Michał Zaleski. - I na tym nie koniec. Kolejne powstaną przy okazji planowanej modernizacji kolejnych odcinków torowisk: w ciągu ul. Kościuszki, będzie to już kolejny etap - od wjazdu na teren kościoła do ul. Olbrachta i w ciągu Konstytucji 3 Maja. To także będzie kolejny etap - od ul. Ślaskiego do pętli tramwajowej Olimpijska. Obecnie trwa projektowanie tych zadań, a ogłoszenie przetargu na prace budowlane i rozpoczęcie robót planowane jest w 2024 r. W dalszych planach jest modernizacja dwóch kolejnych odcinków torowisk – w ciągu ul. Lubickiej oraz M. Skłodowskiej-Curie. Tam także znaczne fragmenty wykonane zostaną w technologii zielonej.


Wzdłuż nowej linii tramwajowej wzrok przyciągają także zielone przystanki i skwery, które utworzono w ramach zagospodarowania zieleni w rejonie inwestycji. Ponadto na kwietnych łąkach wzdłuż ul. Watzenrodego zaczynają kwitnąć kwiaty. 

Wiosennie zrobiło się także na 14 zielonych przystankach i skwerach urządzonych wzdłuż nowej trasy: w rejonie skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza, ronda Czadcy, skrzyżowaniu Polnej i Ugorów, na niektórych skrzyżowaniach wzdłuż ul. Watzenrodego, na rondzie Strobanda, przy Cinema City, przy al. 700-lecia Torunia, przy parkingu przy ul. Małachowskiego oraz na skrzyżowaniach: Szosa Chełmińska/Długa, Ugory/Watzenrodego,  Freytaga/Watzenrodego, Grasera/Watzenrodego.

Rosną także drzewa nasadzone w ramach inwestycji przy ul. Watzenrodego, Długiej, Legionów, Wielki Rów, Polnej i na pętli przy Heweliusza. Warto przypomnieć, że z uwagi na brak miejsca wzdłuż trasy kolejne drzewa nasadzono w innych lokalizacjach, np. wzdłuż Szosy Lubickiej, Szosy Bydgoskiej, ul. Otłoczyńskiej, Rypińskiej i Andersa. Do nasadzeń wybrano gatunki, które dobrze znoszą warunki miejskie i są odporne na suszę, zanieczyszczenie powietrza i inne niekorzystne czynniki.

Zielono jest także na zmodernizowanych w ramach projektu torowiskach: w ciągu ul. Bydgoskiej od Reja do Chopina (odcinek o długości ok 2,5 tys. mtp, w tym  prawie 1,6 tys. mtp. w technologii zielonej trawiastej), wzdłuż Szosy Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego (ok. 3 tys.  mtp., w tym 2,5 tys. mtp w technologii zielonej trawiastej), od pl. Niepodległości do ul. Reja (2,5 tys. mtp., w tym 1,5 tys. mtp zielonego torowiska, z czego od ul. Sienkiewicza do Reja torowisko z rozchodnikiem w międzytorzu) oraz w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki od pl. Chrapka do ul. Kościuszki (ok. 1,2 tys. mtp, w tym 720 mtp torowiska porośniętego rozchodnikiem). Oprócz rozchodnika lub trawy na samych torowiskach oczy cieszą także skwerki z bylinami.

fot. MZK w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...