www.torun.pl

Mastersi nie stracili formy

Miasto, Sport
Data publikacji: 30 czerwca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Lekkoatletyczni weterani oficjalnie zainaugurowali nowy sezon startów. Na toruńskim stadionie miejskim w dniu 27 czerwca 2020 r. rywalizowali o medale i tytuły w swoich 28. mistrzostwach kraju w wielobojach.

Były to pierwsze duże zawody polskich weteranów „lekkiej” po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. Po raz ostatni mastersi, czyli lekkoatleci powyżej 35. roku życia, na bieżniach, rzutniach i skoczniach spotkali się na początku marca 2020 r. w Łodzi. Mimo przymusowej przerwy w startach zawodnicy i zawodniczki udowodnili, że nie próżnowali w czasie „kwarantanny” i znakomicie przygotowali się do kolejnego sezonu letniego.

Na szczególną uwagę zasługuje rezultat uzyskany przez olsztynianina Jerzego Jabłońskiego, który niedawno dołączył do grupy 75-latków. W jednej z konkurencji pięcioboju rzutowego, rzucie młotem, uzyskał rezultat 50,64 m, czym wyrównał rekord Europy w kategorii M75 należący od pięciu lat do Niemca Hermanna Albrechta. Poza tym w trakcie czempionatu padło wiele innych bardzo wartościowych rezultatów w tym rekordy Polski.

Do udziału w zawodach zgłosiło się ponad stu uczestników. Wśród nich było też kilkoro torunian. Pięcioro z nich sięgnęło po medale. Aż dwa złote krążki zdobył prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, Wacław Krankowski, który w kategorii M65 triumfował w pięcioboju rzutowym oraz wieloboju ciężarkowym. Na najwyższym stopniu podium w kategorii M80 stanął Tomasz Osóbka, który rywalizował w pięcioboju klasycznym. Srebro w tej samej konkurencji wśród pań w kategorii K35 wywalczyła Anna Arseniuk z Górska. Trzeci w tej formie wieloboju był Edward Korolko (M75).

28. Mistrzostwom Polski Masters w Pięciobojach Rzutowych i Pięcioboju Klasycznym towarzyszyły też 5. Mistrzostwa Polski Lekarzy. Po złoty medal w pięcioboju klasycznym sięgnął Julian Pełka, który w czempionacie mastersów uplasował się na tuż za podium, na czwartej pozycji w kategorii M65.

Do rywalizacji stanęła też grupa młodszych lekkoatletów, którzy wzięli udział w przygotowanym dla nich mityngu. Swoją formę u progu sezonu sprawdzali głównie reprezentanci toruńskiego MKL-u oraz podopieczni działającej w mieście akademii lekkoatletycznej dla najmłodszych.

O kolejne medale weterani powalczą w Toruniu już niebawem. 18 lipca 2020 r. staną do walki w 17. Mistrzostwach Polski Masters w Rzutach Nietypowych. Najważniejszą imprezą sezonu dla lekkoatletów 35+ będą w tym roku jubileuszowe, 30. Mistrzostwa Polski Masters, które w dniach 22-23 sierpnia 2020 r. odbędą się w Lublinie.

inf. pras., Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters
fot.: Julia Truszczyńska (PZLAM)

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.