Flisacy na liście UNESCO! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Flisacy na liście UNESCO!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 03 grudnia 2022
Autor: Filip Tomasik

Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!

Decyzję o wpisaniu flisackiej spuścizny na listę UNESCO podjął obradujący w Maroku Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wniosek w tej sprawie złożyło Bractwo Flisackie z Ulanowa, który nazywany jest stolicą polskiego flisactwa.

To wspaniała wiadomość nie tylko dla wszystkich polskich flisaków, ale także dla Torunia, który jest jednym z najważniejszych ośrodków związanych z tradycją polskiego flisu. Nasze miasto od ponad 800 lat jestem ważnym elementem flisackiej kultury w kraju. 

Dla upamiętnienia i podtrzymania tradycji rzecznego spławiania towarów w Toruniu co roku odbywa się Festiwal Wisły. Podczas wydarzenia odtwarzane są najbarwniejsze i najbardziej widowiskowe obrzędy związane z flisem. Jednym z najważniejszych toruńskich zwyczajów było tzw. "frycowe". W nieistniejącej już Gospodzie pod Turkiem, mieszczącej się w kamienicy przy Rynku Staromiejskim 5, młodzi adepci flisactwa przechodzili chrzest. Pozostałością po tych wydarzeniach jest znajdująca się w zbiorach Muzeum Okręgowego Gruba Maryna - beczka mogąca pomieścić 1200 litrów wina, na której siedział Bachus - bóg płodności, dzikiej natury, winnej latorośli i wina. 

W przestrzeni Torunia znajdziemy więcej nawiązań świadczących o silnych związkach miasta z Wisłą, jak np. kaplica szyperska (św. Barbary) w katedrze śś. Janów czy pomnik flisaka na Rynku Staromiejskim.

Polskim flisakom serdecznie gratulujemy sukcesu! Wpis na listę UNESCO nie tylko pomoże chronić nasze wspólne dziedzictwo, ale będzie również doskonałą promocją polskich tradycji flisackich.

fot. Wojtek Szabelski 

Najczęściej czytane aktualności

  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Tomasz Krzysztyniak i prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.