Flisacy na liście UNESCO! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Flisacy na liście UNESCO!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 03 grudnia 2022
Autor: Filip Tomasik

Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!

Decyzję o wpisaniu flisackiej spuścizny na listę UNESCO podjął obradujący w Maroku Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wniosek w tej sprawie złożyło Bractwo Flisackie z Ulanowa, który nazywany jest stolicą polskiego flisactwa.

To wspaniała wiadomość nie tylko dla wszystkich polskich flisaków, ale także dla Torunia, który jest jednym z najważniejszych ośrodków związanych z tradycją polskiego flisu. Nasze miasto od ponad 800 lat jestem ważnym elementem flisackiej kultury w kraju. 

Dla upamiętnienia i podtrzymania tradycji rzecznego spławiania towarów w Toruniu co roku odbywa się Festiwal Wisły. Podczas wydarzenia odtwarzane są najbarwniejsze i najbardziej widowiskowe obrzędy związane z flisem. Jednym z najważniejszych toruńskich zwyczajów było tzw. "frycowe". W nieistniejącej już Gospodzie pod Turkiem, mieszczącej się w kamienicy przy Rynku Staromiejskim 5, młodzi adepci flisactwa przechodzili chrzest. Pozostałością po tych wydarzeniach jest znajdująca się w zbiorach Muzeum Okręgowego Gruba Maryna - beczka mogąca pomieścić 1200 litrów wina, na której siedział Bachus - bóg płodności, dzikiej natury, winnej latorośli i wina. 

W przestrzeni Torunia znajdziemy więcej nawiązań świadczących o silnych związkach miasta z Wisłą, jak np. kaplica szyperska (św. Barbary) w katedrze śś. Janów czy pomnik flisaka na Rynku Staromiejskim.

Polskim flisakom serdecznie gratulujemy sukcesu! Wpis na listę UNESCO nie tylko pomoże chronić nasze wspólne dziedzictwo, ale będzie również doskonałą promocją polskich tradycji flisackich.

fot. Wojtek Szabelski 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.