Flisacy na liście UNESCO! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Flisacy na liście UNESCO!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 03 grudnia 2022
Autor: Filip Tomasik

Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!

Decyzję o wpisaniu flisackiej spuścizny na listę UNESCO podjął obradujący w Maroku Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wniosek w tej sprawie złożyło Bractwo Flisackie z Ulanowa, który nazywany jest stolicą polskiego flisactwa.

To wspaniała wiadomość nie tylko dla wszystkich polskich flisaków, ale także dla Torunia, który jest jednym z najważniejszych ośrodków związanych z tradycją polskiego flisu. Nasze miasto od ponad 800 lat jestem ważnym elementem flisackiej kultury w kraju. 

Dla upamiętnienia i podtrzymania tradycji rzecznego spławiania towarów w Toruniu co roku odbywa się Festiwal Wisły. Podczas wydarzenia odtwarzane są najbarwniejsze i najbardziej widowiskowe obrzędy związane z flisem. Jednym z najważniejszych toruńskich zwyczajów było tzw. "frycowe". W nieistniejącej już Gospodzie pod Turkiem, mieszczącej się w kamienicy przy Rynku Staromiejskim 5, młodzi adepci flisactwa przechodzili chrzest. Pozostałością po tych wydarzeniach jest znajdująca się w zbiorach Muzeum Okręgowego Gruba Maryna - beczka mogąca pomieścić 1200 litrów wina, na której siedział Bachus - bóg płodności, dzikiej natury, winnej latorośli i wina. 

W przestrzeni Torunia znajdziemy więcej nawiązań świadczących o silnych związkach miasta z Wisłą, jak np. kaplica szyperska (św. Barbary) w katedrze śś. Janów czy pomnik flisaka na Rynku Staromiejskim.

Polskim flisakom serdecznie gratulujemy sukcesu! Wpis na listę UNESCO nie tylko pomoże chronić nasze wspólne dziedzictwo, ale będzie również doskonałą promocją polskich tradycji flisackich.

fot. Wojtek Szabelski 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski z przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy trzymają teczki z umowami
  Miasto
  W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski stoi z mikrofonem
  Miasto
  26 lutego 2024 r. w Zespole Szkół Muzycznych odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Wrzosy.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Rusza przetarg na kartę miejską
  Miasto, MZK
  Gmina Miasta Toruń wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji 26 lutego 2024 r. ogłosiła przetarg na wdrożenie systemu karty miejskiej.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.