Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: Muzeum Twierdzy Toruń

Pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” odbywać się będą tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. Imprezy zaplanowano także w Toruniu.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny, którego celem jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. W tym roku wydarzenie odbywa się już po raz 30. W Toruniu imprezy z tej okazji proponują m.in. Muzeum Okręgowe, Muzeum Diecezjalne i Archiwum Państwowe.

W sobotę 17 września 2022 r. Muzeum Twierdzy Toruń przy ul. Wały gen. Wł. Sikorskiego 23 zaprasza na „Piknik militarny”. Podczas imprezy, którą zaplanowano w godz. od 14:00 do 19:00, zaprezentują się grupy rekonstrukcji historycznej, odtwarzające różne formacje wojskowe z okresu II Rzeczypospolitej i II wojny światowej. Również te, które w swym szlaku bojowym miały epizody związane z walką z rosyjskim najeźdźcą w wojnie 1919-1920. Dodatkową atrakcją będzie wystawiony sprzęt kołowy, od rowerów wykorzystywanych przez piechotę do dużych pojazdów wojskowych. Nie zabraknie też wojskowej grochówki. Wstęp bezpłatny.

Również 17 września od godz. 18:00 odbędzie się III Toruńska Noc Muzealna. Bezpłatnie dostępne będą dwa oddziały: Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów oraz Ratusz Staromiejski. Wstęp na wieżę w cenie promocyjnej 12 zł (ostatnie wejście o godz. 21:30).

W dniach 10-17 września w godz. 11:00-16:00 zapraszamy do Archiwum Państwowego przy pl. Rapackiego 4 na wystawę „Niezwykły herbarz Koyenów – toruński wehikuł czasu”, która przeniesie nas do Torunia sprzed stuleci. W „Genealogii Koyenów”, bogato ilustrowanej księdze z ręcznie malowanymi i złoconymi herbami zamożnych torunian, obejrzymy postaci błaznów, jednorożców, psów i kogutów. Oprócz herbarza prezentowane będą dokumenty z zasobu Archiwum dotyczące członków toruńskiej elity miejskiej – listy dobrego urodzenia, wpisy w księgach metrykalnych, ławniczych, kiery, testamenty, a także genealogie rodzin. Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna, przedstawiająca fantazyjne w formie i barwne herby z „Genealogii” wraz z komentarzem historycznym.

Z kolei Muzeum Diecezjalne przy ul. Żeglarskiej zaprasza 11, 17 i 18 września o godz. 13:00 na oprowadzanie tematyczne pt. „Cudowny świat świętych”. Podczas pierwszego spotkania Katarzyna Bucław opowie o tym, czym był kult świętych i w jaki sposób przejawiał się w poszczególnych okresach historycznych, do czego służyły relikwiarze oraz czym była kontrreformacja i jakie były postanowienia Soboru Trydenckiego dotyczące kultu świętych. Wstęp bezpłatny.

Wystawa na dworcu kolejowym w Aleksandrowie Kujawskim

Wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski podczas inauguracji EDD 2022 

Inauguracja EDD w województwie kujawsko-pomorskim nastąpiła 10 września 2022 r. w Aleksandrowie Kujawskim, w zabytkowym budynku dworca kolejowego przy ul. Wojska Polskiego 2B. W programie wydarzenia była prelekcja dra hab. prof. UMK Tomasza Krzemińskiego „Tam, gdzie Wschód spotykał się z Zachodem – dzieje i relikty granicy zaborczej w regionie kujawsko-pomorskim”, występ zespołu wokalnego „Kulturki”, a po części artystycznej - rozstrzygnięcie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”. Został również zaprezentowany siódmy z serii „Kierunek Kujawsko-Pomorskie” przewodnik i wystawa Małgorzaty Grosman „Gorsety kobiet. Pomiędzy stereotypami a codziennością w bydgoskiej prasie międzywojennej”. Uroczystość zwieńczył Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „O Zegar Czasu”.

W galerii zdjęcia z wystaw w Archiwum Państwowym i w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu, fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Tomasz Krzysztyniak i prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.