Błękitna Armia patronuje SP nr 14 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Błękitna Armia patronuje SP nr 14

Miasto
Data publikacji: 08 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Odsłonięcie rewersu sztandaru SP nr 14

Szkoła Podstawowa nr 14 na Stawkach w Toruniu nosi od teraz imię Błękitnej Armii. Uroczystość nadania sztandaru oraz imienia odbyła się 8 października 2021 r.

Uroczystość rozpoczęło odsłonięcie na budynku placówki repliki rewersu sztandaru szkoły. Dokonał go prezydent Torunia Michał Zaleski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Adrian Mól oraz dyrektor szkoły Ireneusz Woźniak. Następnie w auli szkolnej oficjalnie nadano szkole imię oraz przekazano sztandar, który ufundowało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Przedstawiciele stowarzyszenia, Maria i Zygmunt Bielscy, byli obecni na uroczystości.

- We wrześniu 2018, wspólnie z gronem pedagogicznym, samorządem uczniowskim oraz rodzicami przeprowadziliśmy szerokie konsultacje w zakresie wyboru patrona. Spośród kilkunastu propozycji to właśnie Błękitna Armia w czerwcu 2019 r. w głosowaniu całej społeczności szkolnej zdobyła laur zwycięstwa. Po 100 latach Błękitna Armia znów zwyciężyła! Dzieje się to w mieście, które gen. Józef Haller, głównodowodzący Błękitną Armią, darzył ogromnym sentymentem – mówił podczas uroczystości dyrektor SP nr 14 Ireneusz Woźniak.

Toruńska placówka jest jedyną w Polsce noszącą to imię. Wybranego patrona szkoła zgłosiła Radzie Miasta Torunia, która jednogłośnie zatwierdziła go uchwałą.

Błękitna Armia reprezentuje wszystkie cechy oczekiwane przez społeczność Szkoły Podstawowej Nr 14 na patrona szkoły. To symbol ogromnego zaangażowania dziesiątek tysięcy Polaków z całego świata w walkę o niepodległość naszej ojczyzny. Symbol wiary w Niepodległą, po ponad 120 latach zaborów. Chęć rozproszonych po całym świecie Polaków do zaciągania się w szeregi Armii Polskiej we Francji, stała się przykładem patriotyzmu dla wszystkich narodów świata. Każdy, kto choć przez chwilę marzył o wolnej Polsce, przyodziewał błękitny mundur z wielką nadzieją odniesienia zwycięstwa – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Przedstawiciele szkoły oraz uchwałodawcy zwracali uwagę na to, że Błękitna Armia związana jest mocno z historią miasta. Nadanie takiego patrona podkreśla również wojskowy charakter osiedla Stawki. Wiele ulic nosi imiona wojskowych bohaterów narodowych, m.in. gen. Karola Kniaziewicza, gen. Stanisława Woyczyńskiego, mjr. Ludwika Idzikowskiego, gen. Stefana Grota-Roweckiego, gen. Ferdinanda Foha czy też ulica 63 Pułku Piechoty – składowa podjednostka Błękitnej Armii, która odegrała istotną rolę w odzyskaniu Torunia z rąk zaborcy. Szkoła, której główny budynek pochodzi z czasów dwudziestolecia międzywojennego znajduje się przy ulicy „Błękitnego Generała” – gen. Józefa Hallera. Położona jest w pobliżu jednego z największych poligonów w centralnej Polsce.

Podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski, wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Torunia Adrianem Mólem, wręczył szkole - na ręce dyrektora Ireneusza Woźniaka - medal 100-lecia powrotu do wolnej Polski.

- Dziś zwłaszcza w tej toruńskiej szkole kojarzymy Błękitną Armię z wysiłkiem wojskowym, który w 1918 roku przyniósł Polsce niepodległość i określił po kilkunastu miesiącach niepewności warunki włączenia Torunia z Pomorzem do wolnej Ojczyzny. Przed rokiem obchodziliśmy setną rocznicę tych niebywałych wydarzeń, tak więc naszą obecną uroczystość traktujemy jako ważne dopełnienie niedawnego rocznicowego wspomnienia. Znak tej dziejowej łączności pozostanie już tutaj na zawsze – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Warto dodać, że prapradziadkowie co najmniej dwojga uczniów szkoły byli błękitnoarmistami. Dzięki temu szkoła ma w swoich zasobach zdjęcia, życiorysy i pamiątki, które posłużą kiedyś do stworzenia Izby Pamięci. Podczas uroczystości wykonano również nowy hymn szkoły, odnoszący się w swojej treści do patrona. Młodsi uczniowie złożyli również przysięgę na sztandar szkoły.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Tomasz Krzysztyniak i prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.