Błękitna Armia patronuje SP nr 14 | www.torun.pl

Błękitna Armia patronuje SP nr 14

Miasto
Data publikacji: 08 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Odsłonięcie rewersu sztandaru SP nr 14

Szkoła Podstawowa nr 14 na Stawkach w Toruniu nosi od teraz imię Błękitnej Armii. Uroczystość nadania sztandaru oraz imienia odbyła się 8 października 2021 r.

Uroczystość rozpoczęło odsłonięcie na budynku placówki repliki rewersu sztandaru szkoły. Dokonał go prezydent Torunia Michał Zaleski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Adrian Mól oraz dyrektor szkoły Ireneusz Woźniak. Następnie w auli szkolnej oficjalnie nadano szkole imię oraz przekazano sztandar, który ufundowało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Przedstawiciele stowarzyszenia, Maria i Zygmunt Bielscy, byli obecni na uroczystości.

- We wrześniu 2018, wspólnie z gronem pedagogicznym, samorządem uczniowskim oraz rodzicami przeprowadziliśmy szerokie konsultacje w zakresie wyboru patrona. Spośród kilkunastu propozycji to właśnie Błękitna Armia w czerwcu 2019 r. w głosowaniu całej społeczności szkolnej zdobyła laur zwycięstwa. Po 100 latach Błękitna Armia znów zwyciężyła! Dzieje się to w mieście, które gen. Józef Haller, głównodowodzący Błękitną Armią, darzył ogromnym sentymentem – mówił podczas uroczystości dyrektor SP nr 14 Ireneusz Woźniak.

Toruńska placówka jest jedyną w Polsce noszącą to imię. Wybranego patrona szkoła zgłosiła Radzie Miasta Torunia, która jednogłośnie zatwierdziła go uchwałą.

Błękitna Armia reprezentuje wszystkie cechy oczekiwane przez społeczność Szkoły Podstawowej Nr 14 na patrona szkoły. To symbol ogromnego zaangażowania dziesiątek tysięcy Polaków z całego świata w walkę o niepodległość naszej ojczyzny. Symbol wiary w Niepodległą, po ponad 120 latach zaborów. Chęć rozproszonych po całym świecie Polaków do zaciągania się w szeregi Armii Polskiej we Francji, stała się przykładem patriotyzmu dla wszystkich narodów świata. Każdy, kto choć przez chwilę marzył o wolnej Polsce, przyodziewał błękitny mundur z wielką nadzieją odniesienia zwycięstwa – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Przedstawiciele szkoły oraz uchwałodawcy zwracali uwagę na to, że Błękitna Armia związana jest mocno z historią miasta. Nadanie takiego patrona podkreśla również wojskowy charakter osiedla Stawki. Wiele ulic nosi imiona wojskowych bohaterów narodowych, m.in. gen. Karola Kniaziewicza, gen. Stanisława Woyczyńskiego, mjr. Ludwika Idzikowskiego, gen. Stefana Grota-Roweckiego, gen. Ferdinanda Foha czy też ulica 63 Pułku Piechoty – składowa podjednostka Błękitnej Armii, która odegrała istotną rolę w odzyskaniu Torunia z rąk zaborcy. Szkoła, której główny budynek pochodzi z czasów dwudziestolecia międzywojennego znajduje się przy ulicy „Błękitnego Generała” – gen. Józefa Hallera. Położona jest w pobliżu jednego z największych poligonów w centralnej Polsce.

Podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski, wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Torunia Adrianem Mólem, wręczył szkole - na ręce dyrektora Ireneusza Woźniaka - medal 100-lecia powrotu do wolnej Polski.

- Dziś zwłaszcza w tej toruńskiej szkole kojarzymy Błękitną Armię z wysiłkiem wojskowym, który w 1918 roku przyniósł Polsce niepodległość i określił po kilkunastu miesiącach niepewności warunki włączenia Torunia z Pomorzem do wolnej Ojczyzny. Przed rokiem obchodziliśmy setną rocznicę tych niebywałych wydarzeń, tak więc naszą obecną uroczystość traktujemy jako ważne dopełnienie niedawnego rocznicowego wspomnienia. Znak tej dziejowej łączności pozostanie już tutaj na zawsze – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Warto dodać, że prapradziadkowie co najmniej dwojga uczniów szkoły byli błękitnoarmistami. Dzięki temu szkoła ma w swoich zasobach zdjęcia, życiorysy i pamiątki, które posłużą kiedyś do stworzenia Izby Pamięci. Podczas uroczystości wykonano również nowy hymn szkoły, odnoszący się w swojej treści do patrona. Młodsi uczniowie złożyli również przysięgę na sztandar szkoły.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez grupę dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...