Toruń zachęca – Czytaj PL | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń zachęca – Czytaj PL

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 listopada 2021
Autor: Magdalena Kujawa
baner Czytaj PL

Po raz kolejny Toruń włączył się w akcję promocji czytelnictwa - Czytaj PL. Przez cały listopad można za darmo pobrać na urządzenia mobilne 12 bestsellerowych książek w formie ebooków lub audiobooków. W tym roku akcja odbywa się wyłącznie online.

Akcję zainicjowało 7 lat temu Krakowskie Biuro Festiwalowe. Włączyło się w nią ponad 30 miast. W ramach akcji można przez cały listopad w aplikacji Woblink pobrać za darmo 12 książek, wśród których znajdują się publikacje nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników. Podczas tegorocznej edycji, bardziej niż w latach ubiegłych, organizatorzy skupiają się na promocji czytelnictwa online. Zrezygnowano z plakatów drukowanych na rzecz promocji akcji w internecie.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Czytaj PL brzmi „Akcja nie z tej ziemi”, a skoro przybieramy kosmiczną perspektywę, nie mogło zabraknąć udziału w akcji Torunia - miasta Mikołaja Kopernika.

- Udajemy się w kosmiczną przygodę, nie tylko dlatego, że proponujemy 12 nieziemsko wciągających książek, ale przede wszystkim dlatego, że rok 2021 jest rokiem szczególnym – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. - Obchodzimy w nim setne urodziny Stanisława Lema i z tego powodu, selekcjonując bestsellery do bezpłatnego czytania i słuchania, położyliśmy silny nacisk na właśnie wątki lemowskie.

Wśród 12 tytułów – dostępnych za darmo w formie e-booka i audiobooka przez cały listopad – znalazły się w tym roku aż 4 reportaże. „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak, za którą autorka w tym roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, „Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa, które w 2014 roku były nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, „Chwilowa anomalia” Tomasza Michniewicza, czyli rozmowy o chorobach współczesnego świata oraz „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” pod redakcją Beaty Szady, będące pierwszą na polskim rynku antologią reportażu z Ameryki Południowej. Na tegorocznej liście nie zabrakło również kryminałów. Gatunek reprezentują: „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch i „Żałobnica” torunianina Roberta Małeckiego.

Hasło tegorocznej edycji zobowiązuje, dlatego organizatorzy zapraszają do literackich podróży na inne planety – „Per aspera ad astra” Roberta J. Szmidta oraz „Nie ma tego złego” Marcina Mortki. Do świata fascynującej natury przeniesie czytelników Kornel Filipowicz i jego „Formikarium”, a historię o miłości opowie Magdalena Witkiewicz swoją „Srebrną łyżeczką”. Wyjątkowe miejsce wśród udostępnianych w tym roku książek zajmują pozycje związane ze Stanisławem Lemem. Na czytelników czekają opowiadania mistrza polskiej fantastyki, czyli „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” oraz „Awantury na tle powszechnego ciążenia” Tomasza Lema – biografia pisarza napisana przez jego syna.

Jak wziąć udział w akcji?

Udział w tegorocznej akcji, która potrwa przez cały listopad, jest bardzo prosty:

  • pobierz bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play,
  • przejdź do zakładki Czytaj PL,
  • po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów.

Ponadto po raz pierwszy z akcji Czytaj PL będą mogli skorzystać nie tylko użytkownicy smartfonów i tabletów, ale również użytkownicy czytników, takich jak Kindle czy InkBOOK! Aby czytać e-booki na na urządzeniach inkBOOK, należy pobrać dedykowanej aplikację Woblink bezpośrednio na czytniku. Użytkownicy Kindle muszą zsynchronizować swój czytnik z kontem Woblink, przy użyciu aplikacji Woblink na komputery PC. W tym roku aż dziesięć tytułów jest też do pobrania w formie audiobooków.

Lista dostępnych książek:

  1. Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)
  2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)
  3. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)
  4. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)
  5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)
  6. Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
  7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)
  8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)
  9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)
  10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)
  11. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)
  12. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia)

Czytaj PL zagości na łamach serwisów literackich, Facebooku, Instagramie i TikToku. Organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji, które pozwolą zwrócić uwagę na literaturę wśród miejskiego zgiełku. Nie mogło zabraknąć również wymyślonej przez Instytut Książki akcji „Upoluj swoją książkę”, w której uczniowie szkół średnich z całej Polski stają się ambasadorami Czytaj PL.

Czytaj PL to akcja, która już od 7 lat promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Przez te lata zaistniała na wszystkich kontynentach, skorzystało z niej kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata. Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tysięcy użytkowników zrealizowało ponad 110 tysięcy wypożyczeni.

Kliknij, aby przejść do strony akcji Czytaj PL

Kliknij, aby przejść do fanpage akcji na Facebooku

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Najczęściej czytane aktualności

  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Tomasz Krzysztyniak i prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.