Szynobusem po Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szynobusem po Toruniu

Data publikacji: 27 lutego 2006
Autor: admin_vobacom


Czy w Toruniu ma przyszłość szybka kolej miejska łącząca południowe i północne rejony miasta oraz umożliwiająca dojazd do Bydgoszczy w kilkanaście minut? Zalety takiego rozwiązania komunikacyjnego poznawali pasażerowie szynobusu, który 25 lutego 2006 r. kursował po Toruniu.



Szybka kolej miejska to rozwiązanie, które pozwoliłoby z jednej strony wykorzystać istniejącą w Toruniu infrastrukturę kolejową, w tym tory i nieczynny dworzec Toruń Północ, z drugiej zaś - jako ekologiczna forma transportu – ma szansę na dofinasowanie z Unii Europejskiej. Nowoczesne szynobusy produkuje bydgoska fabryka PESA SA. Pojazdy takie mogą zabierać 300 pasażerów jednocześnie.


Pomysł wspierają Prezydent Torunia Michał Zaleski, Stowarzyszenie Porozumienie Obywateli, Polskie Linie Kolejowe, Stowarzyszenie Przyjaciół Kolei i Zabytków Techniki oraz Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej. Stroną organizacyjną przedsięwzięcia zajmuje się w Urzędzie Miasta Torunia Wydział Inwestycji Strategicznych i Obsługi Inwestorów.


25 lutego 2006 r. walory szybkiej kolei miejskiej mogli bezpłatnie poznać wszyscy chętni. Bydgoski szynobus PESA wykonał 12 kursów na trasie Toruń Kluczyki - Toruń Północny i z powrotem, zatrzymując się po drodze na dworcach PKP Toruń Główny, Toruń Miasto i Toruń Wschodni. Z darmowej przejażdżki skorzystało kilka tysięcy osób, na niektórych stacjach trudno było wprost dostać się do pojazdu. Na pokaz przyszły całe rodziny z dziećmi, wiele osób robiło sobie pamiątkowe zdjęcia. Nie zabrakło też przedstawicieli lokalnych władz. Autobusem szynowym przejechali się m.in. wojewoda Józef Ramlau, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Waldemar Achramowicz oraz Prezydent Torunia Michał Zaleski.


Według planów w samym Toruniu byłoby kilkanaście przystanków szybkiej kolei miejskiej, m.in. przy ul. Szubińskiej, na Kluczykach, przy pl. Armii Krajowej, Dworcu Głównym, Dworcu Miasto, Garbatym Mostku, Dworcu Wschodnim, ul. Polnej, CCK, Grudziądzkiej, Legionów, Dworcu Północ, szpitalu na Bielanach i Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej. Przedsięwzięcie ma jednak daleko śmielsze założenia - szybka komunikacja kolejowa ma połączyć Toruń z Bydgoszczą, tak by przejazd trwał kilkanaście, a nie jak obecnie – kilkadziesiąt minut. Do tego trzeba jednak wybudować nowe tory i przystanki. Szacuje się, że na całość inwestycji potrzeba 620 mln zł.


W najbliższych dniach przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia wybierają się na rozmowy o szybkiej kolei do Okręgowej Dyrekcji PKP w Gdańsku. Szansą na realizację pomysłu jest uzyskanie na ten cel dotacji europejskiej, a o pieniądze z UE będzie dużo łatwiej, jeżeli Toruń złoży wspólny wniosek z Bydgoszczą.

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Miasto
    W dniu 22 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy prawa, które przewidują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed dniem 14...
  • Chłopiec sklejający model okrętu podczas zajęć grupowych
    Miasto
    13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Na Stawkach trwa intensywna rozbudowa ul. Łącznej, realizowana przy współudziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
  • W sobotę 18 maja 2024 r. na toruńskim stadionie przy ul. Bema odbędą się 21. Mistrzostwa Polski Masters w Rzutach Nietypowych.
  • W dniu 22 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy prawa, które przewidują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed dniem 14...
  • W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • W dniach 24-26 maja 2024 r. zapraszamy do Centrum Kultury Dwór Artusa na „Festiwal Twórczości dla Dzieci i Młodzieży ARTE!”.
  • 13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Z okazji 133. rocznicy toruńskiej komunikacji Miejski Zakład Komunikacji zaprasza na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. Odbędą się one 16 i 17 maja.
  • 982 toruńskich uczniów rozpocznie we wtorek 14 maja 2024 r. egzaminy ósmoklasistów. Przed nimi sprawdzian końcowy z języka polskiego, matematyki i języka obcego.