Recyklerzy metalu w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Recyklerzy metalu w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 20 marca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Europejscy potentaci handlu metalami nieżelaznymi i specjaliści recyklingu odpadów metalowych gościli 14-16 marca 2013 r. w Toruniu na VI Polsko-Niemieckim Spotkaniu Recyklerów Metali.

Coroczne spotkania polsko-niemieckiej branży handlu i recyklingu metali nieżelaznych są organizowane naprzemiennie przez Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR) oraz Niemiecką Federację Handlowców Metali (VDM). Pierwsza jest autonomiczną organizacją samorządu gospodarczego, skupiającą 56 członków - czołowych producentów podstawowych metali nieżelaznych, jak miedź, aluminium, cynk, ołów i srebro, a także firmy recyklerskie oraz instytucje naukowo-badawcze. Druga - VDM – to największe niemieckie stowarzyszenie handlowców metali nieżelaznych. Reprezentuje interesy wszystkich przedsiębiorców zajmujących się handlem metalami. Skupia ponad 200 członków, co stanowi ok. 90% wszystkich przedsiębiorstw handlujących metalami w Niemczech.

W tym roku na miejsce swojego spotkania europejscy recyklerzy wybrali Toruń. W imprezie w Hotelu Bulwar wzięło udział 168 osób - przedstawicieli firm recyklerskich z Austrii, Holandii, Niemiec, Polski, Słowacji i Włoch. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Kujawsko – Pomorski Ewa Mes, Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. Gości Torunia powitał w imieniu samorządu Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.

Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o nieprawidłowościach na rynku recyklingu baterii i akumulatorów w Polsce, związanych z istnieniem "szarej strefy", której udział w rynku w latach 2009-2012 wzrósł z 5 do 25% (nielegalny wywóz z Polski i skup w kraju przez firmy, które nie spełniają wymaganych standardów środowiskowych w składowaniu i transporcie). Była też mowa o obrocie bezgotówkowym w handlu złomem na tle zjawiska kradzieży metali.

Spora część spotkania była poświęcona stosunkom gospodarczym między Polską a Niemcami, niemieckim inwestycjom w Polsce i stanie naszej gospodarki, która jest obecnie na 7. miejscu w Unii Europejskiej. W latach 2007-2013 nasz kraj otrzymał 67 mld euro unijnej pomocy. Niemcy są krajem, do którego Polska najwięcej eksportuje, ale też z którego najwięcej importuje. Jeśli chodzi o lokalizację niemieckich inwestycji w Polsce, najwięcej znalazło się w województwie mazowieckim, dolnośląskim oraz wielkopolskim. Decydujący wpływ na zainteresowanie inwestorów Polską ma członkostwo w UE, kwalifikacje i duża motywacja pracowników, a następnie wydajność siły roboczej oraz stabilizacja polityczna. Na pytanie do respondentów, czy dokonałbyś jeszcze raz inwestycji w Polsce? – w 2007 roku 76% odpowiedziało –tak, a 24% - nie; natomiast w roku 2012 – 95% było na tak, a tylko 5 % na nie.

W drugim dniu spotkania uczestnicy zwiedzili zakład Cronimet PL w Kłopocie koło Inowrocławia. Obejrzeli też  toruńską Motoarenę i z dużym zainteresowaniem zapoznali się z historią budowy stadionu oraz tajnikami sportu żużlowego, który w wielu krajach nie jest dyscypliną tak popularną jak w Polsce.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.