www.torun.pl

Recyklerzy metalu w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 20 marca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Europejscy potentaci handlu metalami nieżelaznymi i specjaliści recyklingu odpadów metalowych gościli 14-16 marca 2013 r. w Toruniu na VI Polsko-Niemieckim Spotkaniu Recyklerów Metali.

Coroczne spotkania polsko-niemieckiej branży handlu i recyklingu metali nieżelaznych są organizowane naprzemiennie przez Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR) oraz Niemiecką Federację Handlowców Metali (VDM). Pierwsza jest autonomiczną organizacją samorządu gospodarczego, skupiającą 56 członków - czołowych producentów podstawowych metali nieżelaznych, jak miedź, aluminium, cynk, ołów i srebro, a także firmy recyklerskie oraz instytucje naukowo-badawcze. Druga - VDM – to największe niemieckie stowarzyszenie handlowców metali nieżelaznych. Reprezentuje interesy wszystkich przedsiębiorców zajmujących się handlem metalami. Skupia ponad 200 członków, co stanowi ok. 90% wszystkich przedsiębiorstw handlujących metalami w Niemczech.

W tym roku na miejsce swojego spotkania europejscy recyklerzy wybrali Toruń. W imprezie w Hotelu Bulwar wzięło udział 168 osób - przedstawicieli firm recyklerskich z Austrii, Holandii, Niemiec, Polski, Słowacji i Włoch. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Kujawsko – Pomorski Ewa Mes, Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. Gości Torunia powitał w imieniu samorządu Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.

Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o nieprawidłowościach na rynku recyklingu baterii i akumulatorów w Polsce, związanych z istnieniem "szarej strefy", której udział w rynku w latach 2009-2012 wzrósł z 5 do 25% (nielegalny wywóz z Polski i skup w kraju przez firmy, które nie spełniają wymaganych standardów środowiskowych w składowaniu i transporcie). Była też mowa o obrocie bezgotówkowym w handlu złomem na tle zjawiska kradzieży metali.

Spora część spotkania była poświęcona stosunkom gospodarczym między Polską a Niemcami, niemieckim inwestycjom w Polsce i stanie naszej gospodarki, która jest obecnie na 7. miejscu w Unii Europejskiej. W latach 2007-2013 nasz kraj otrzymał 67 mld euro unijnej pomocy. Niemcy są krajem, do którego Polska najwięcej eksportuje, ale też z którego najwięcej importuje. Jeśli chodzi o lokalizację niemieckich inwestycji w Polsce, najwięcej znalazło się w województwie mazowieckim, dolnośląskim oraz wielkopolskim. Decydujący wpływ na zainteresowanie inwestorów Polską ma członkostwo w UE, kwalifikacje i duża motywacja pracowników, a następnie wydajność siły roboczej oraz stabilizacja polityczna. Na pytanie do respondentów, czy dokonałbyś jeszcze raz inwestycji w Polsce? – w 2007 roku 76% odpowiedziało –tak, a 24% - nie; natomiast w roku 2012 – 95% było na tak, a tylko 5 % na nie.

W drugim dniu spotkania uczestnicy zwiedzili zakład Cronimet PL w Kłopocie koło Inowrocławia. Obejrzeli też  toruńską Motoarenę i z dużym zainteresowaniem zapoznali się z historią budowy stadionu oraz tajnikami sportu żużlowego, który w wielu krajach nie jest dyscypliną tak popularną jak w Polsce.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • 25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...