Pojemniki na małą elektronikę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pojemniki na małą elektronikę

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 października 2020
Autor: Natalia Przytarska
Wizualizacja czerwonego śmietnika na sprzęt elektroniczny

Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.

Blisko i bezpiecznie

Dzięki projektowi Elektryczne Śmieci mieszańcy Torunia będą mogli blisko domu oraz bezpiecznie pozbyć się zalegającego starego sprzętu elektronicznego czy elektrycznego.

- Udostępniamy dla torunian kolejne narzędzie służące segregacji śmieci, tym razem elektrycznych, które stanowi cenne uzupełnienie naszego systemu komunalnego. Warto także podkreślić, że jest ono zupełnie bezkosztowe dla miastapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Rozwój gospodarki, efektywne wykorzystanie funduszy europejskich, inwestycje w infrastrukturę techniczną – to niewątpliwie atuty Torunia, który dzięki pojemnikom na elektryczne śmieci staje się jeszcze bardziej smart. 

- Jesteśmy organizatorem systemu zbierania i zagospodarowania Elektryczne śmieci m.in. w Dębicy, Starachowicach, Krośnie, Częstochowie i Świdniku. Toruń jest pierwszym miastem w północnej Polsce, z którym nawiązaliśmy współpracę - powiedział Bartłomiej Hajduk, właściciel MB Recycling.

Dla mieszkańców pojemniki przy osiedlach będą najwygodniejszym i najprostszym sposobem pozbycia się zużytego, drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ten sposób zutylizujemy go również zgodnie ze wszelkimi normami, a przede wszystkim bez szkody dla środowiska naturalnego.

W pierwszej kolejności 33 pojemniki zostaną postawione na terenie:

  • Spółdzielni Mieszkaniowej Na Skarpie – 8 lokalizacji,
  • Spółdzielni Mieszkaniowej Rubinkowo - 10 lokalizacji
  • Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej – 15 lokalizacji.

Świadomość i możliwość

Statystyczny Polak w 2019 roku wyprodukował około 11,7 kg elektrycznych śmieci z czego do recyklingu i odpowiednich punktów zbiórki elektrośmieci, a w konsekwencji do recyklingu, trafiło tylko nieco ponad 6 kg. Pytanie, co z resztą? Niestety wyrzucanie zepsutej suszarki, latarki, zabawki na baterie, czy innego rodzaju zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do pojemników w altanach śmietnikowych, wciąż jest częstą praktyką mieszkańców. Urządzenia te czasami zalegają także w naszych mieszkaniach.

- Większość z nas przetrzymuje w swoich szufladach, piwnicach i na strychach stare urządzenia, które powinny trafić do utylizacji twierdzi Monika Wyciechowska z CCR RELECTRA Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. - Dlatego w ramach kampanii edukacyjnej prowadzonej wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko przygotowaliśmy dla mieszkańców Torunia wsparcie, w postaci materiałów, które będzie można pobrać z uruchamianej właśnie strony „Szkolne Centrum Recyklingu”.

Zarówno szkoły, jak i uczniowie będą mogli uzyskać tam wiele wskazówek dot. np. tego, co zrobić ze starym telefonem, dowiedzieć się, dlaczego utylizacja jest ważna oraz wziąć udział w konkursach ekologicznych.


Kika cennych wskazówek

Co wrzucać do pojemników?

  • Sprzęt którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm:
    Odkurzacze, urządzenia do szycia, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, żelazka, tostery, noże elektryczne, czajniki elektryczne, zegary, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, komputery rowerowe, do nurkowania, biegania, wiosłowania itd., czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne, małogabarytowe wyroby medyczne, małogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli.

  • Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm:
    Telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony.

A co zrobić z dużym sprzętem powyżej 50 cm?

  • MB Recycling oferuje odbiór wielkogabarytowych elektrycznych odpadów bezpośrednio z nieruchomości za 35 zł bez względu na ilość
  • Usługa obejmuje wyniesienie ciężkich sprzętów z mieszkania, piwnicy, strychu itp. Dla potrzeb zgłaszania odbiorów służy specjalna infolinia 572-102-102. 
  • Każdy przekazujący elektryczne śmieci do przetworzenia otrzyma informator edukacyjnyo zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. 
  • Odbiory będą realizowane w zależności od ilości zgłoszeń, w terminie do 5 dni roboczych od zgłoszenia.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.