Pojemniki na małą elektronikę | www.torun.pl

Pojemniki na małą elektronikę

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 października 2020
Autor: Natalia Przytarska
Wizualizacja czerwonego śmietnika na sprzęt elektroniczny

Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.

Blisko i bezpiecznie

Dzięki projektowi Elektryczne Śmieci mieszańcy Torunia będą mogli blisko domu oraz bezpiecznie pozbyć się zalegającego starego sprzętu elektronicznego czy elektrycznego.

- Udostępniamy dla torunian kolejne narzędzie służące segregacji śmieci, tym razem elektrycznych, które stanowi cenne uzupełnienie naszego systemu komunalnego. Warto także podkreślić, że jest ono zupełnie bezkosztowe dla miastapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Rozwój gospodarki, efektywne wykorzystanie funduszy europejskich, inwestycje w infrastrukturę techniczną – to niewątpliwie atuty Torunia, który dzięki pojemnikom na elektryczne śmieci staje się jeszcze bardziej smart. 

- Jesteśmy organizatorem systemu zbierania i zagospodarowania Elektryczne śmieci m.in. w Dębicy, Starachowicach, Krośnie, Częstochowie i Świdniku. Toruń jest pierwszym miastem w północnej Polsce, z którym nawiązaliśmy współpracę - powiedział Bartłomiej Hajduk, właściciel MB Recycling.

Dla mieszkańców pojemniki przy osiedlach będą najwygodniejszym i najprostszym sposobem pozbycia się zużytego, drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ten sposób zutylizujemy go również zgodnie ze wszelkimi normami, a przede wszystkim bez szkody dla środowiska naturalnego.

W pierwszej kolejności 33 pojemniki zostaną postawione na terenie:

 • Spółdzielni Mieszkaniowej Na Skarpie – 8 lokalizacji,
 • Spółdzielni Mieszkaniowej Rubinkowo - 10 lokalizacji
 • Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej – 15 lokalizacji.

Świadomość i możliwość

Statystyczny Polak w 2019 roku wyprodukował około 11,7 kg elektrycznych śmieci z czego do recyklingu i odpowiednich punktów zbiórki elektrośmieci, a w konsekwencji do recyklingu, trafiło tylko nieco ponad 6 kg. Pytanie, co z resztą? Niestety wyrzucanie zepsutej suszarki, latarki, zabawki na baterie, czy innego rodzaju zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do pojemników w altanach śmietnikowych, wciąż jest częstą praktyką mieszkańców. Urządzenia te czasami zalegają także w naszych mieszkaniach.

- Większość z nas przetrzymuje w swoich szufladach, piwnicach i na strychach stare urządzenia, które powinny trafić do utylizacji twierdzi Monika Wyciechowska z CCR RELECTRA Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. - Dlatego w ramach kampanii edukacyjnej prowadzonej wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko przygotowaliśmy dla mieszkańców Torunia wsparcie, w postaci materiałów, które będzie można pobrać z uruchamianej właśnie strony „Szkolne Centrum Recyklingu”.

Zarówno szkoły, jak i uczniowie będą mogli uzyskać tam wiele wskazówek dot. np. tego, co zrobić ze starym telefonem, dowiedzieć się, dlaczego utylizacja jest ważna oraz wziąć udział w konkursach ekologicznych.


Kika cennych wskazówek

Co wrzucać do pojemników?

 • Sprzęt którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm:
  Odkurzacze, urządzenia do szycia, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, żelazka, tostery, noże elektryczne, czajniki elektryczne, zegary, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, komputery rowerowe, do nurkowania, biegania, wiosłowania itd., czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne, małogabarytowe wyroby medyczne, małogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli.

 • Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm:
  Telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony.

A co zrobić z dużym sprzętem powyżej 50 cm?

 • MB Recycling oferuje odbiór wielkogabarytowych elektrycznych odpadów bezpośrednio z nieruchomości za 35 zł bez względu na ilość
 • Usługa obejmuje wyniesienie ciężkich sprzętów z mieszkania, piwnicy, strychu itp. Dla potrzeb zgłaszania odbiorów służy specjalna infolinia 572-102-102. 
 • Każdy przekazujący elektryczne śmieci do przetworzenia otrzyma informator edukacyjnyo zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. 
 • Odbiory będą realizowane w zależności od ilości zgłoszeń, w terminie do 5 dni roboczych od zgłoszenia.

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.