Orkiestra toruńskiej "Samochodówki" ma 50 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Orkiestra toruńskiej "Samochodówki" ma 50 lat

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 października 2023
Autor: Marcin Pryka

– Taką orkiestrę mamy w Toruniu tylko jedną i niepowtarzalną - mówił w trakcie okrągłego jubileuszu 50-lecia Orkiestry Zespołu Szkół Samochodowych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się we wtorek 10 października 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Przybyli na nią m.in. Prezydent Torunia Michał Zaleski, Poseł na Sejm RP Tomasz Lenz, Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty Maria Mazurkiewicz, I Zastępca Prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz – wychowanek ZSS w Toruniu, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Beata Więckowska, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia Anna Łukaszewska, Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki, przedstawiciele toruńskich oświatowych związków zawodowych, dyrektorzy miejskich instytucji kultury, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, a także pracownicy szkoły, uczniowie oraz byli i obecni członkowie orkiestry.

Witając wszystkich przybyłych na jubileusz dyrektor Zespołu Szkół Samochodywch w Toruniu Karolina Guzińska powiedziała: - Jubileusz jest najlepszą okazją do sięgnięcia w przeszłość, przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach oraz do refleksji nad teraźniejszością i tym co przyniesie dzień jutrzejszy. W ciągu kilkudziesięciu lat działalności szkolnej orkiestry przewinęło się ponad 1500 uczniów. Tegoroczne urodziny orkiestry to ogromny sukces w dzisiejszych tak dynamicznie rozwijających się czasach. Orkiestra niezmiennie trwa, gra i ma się całkiem dobrze.

O wyjątkowości orkiestry toruńskiej "Samochodówki" mówił prezydent Michał Zaleski: – Taką orkiestrę mamy w Toruniu tylko jedną i niepowtarzalną. Jest wyjątkowa, zarówno ze względu na swoją długowieczność, jak i na miejsce swojej działalności. Swoją popularnością sięga zarówno w Toruniu, jak i poza naszym miastem, w regionie, ale także w Polsce.

Wszystkim bohaterkom i bohaterom jubileuszu, a więc muzykom orkiestry kierowanej przez maestro Jacka Kałamarskiego wraz z gronem instruktorów prezydent Michał Zaleski przekazał słowa najwyższego uznania i podziękowań za dotychczasową twórczość, za muzyczne środowisko, które jest ozdobą oświatowej i kulturalnej panoramy naszego miasta. Na ręce dyrektor szkoły i kapelmistrza prezydent wręczył prezent – nową orkiestrową trąbkę oraz list gratulacyjny z podziękowaniami od władz samorządowych. Osobom szczególnie zasłużonym dla orkiestry prezydent wręczył także pamiątkowego szklanego toruńskiego anioła. Otrzymali go: Jacek Kałamarski, Stanisław Daszkowski, Jerzy Derkowski i Andrzej Lewandowski.

Historia orkiestry dętej Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu sięga początku roku szkolnego 1973/74. Wówczas to utworzono 20 – osobowy zespół pod kierownictwem pana Józefa Żółkiewicza. Już w maju 1974 r. orkiestra dwukrotnie zaprezentowała się publicznie, co było niewątpliwym sukcesem zarówno kapelmistrza, jak i instruktorów - Stanisława Daszkowskiego, Artura Gałkowskiego, Tadeusza Talara, Jana Wosia. Kierownik oraz instruktorzy prowadzili zajęcia w niezmienionym składzie do roku 1985.

W ciągu tych lat orkiestra koncertowała na wszystkich uroczystościach szkolnych, a także uświetniała imprezy miejskie w Toruniu. Swój kunszt artystyczny szlifowała na wakacyjnych obozach szkoleniowych, koncertując m.in. w Golubiu - Dobrzyniu, Wąbrzeźnie, Chodzieży, Człuchowie. Była laureatem wielu przeglądów - II i III miejsc, jak i I miejsca na przeglądzie Orkiestr Dętych w Chełmnie.

W latach 1986 – 97 obowiązki kapelmistrza przejął pan Kazimierz Pierzgalski i rozpoczął pracę z 20 uczniami. Orkiestra z koncertu na koncert podnosiła swój poziom artystyczny oraz zwiększyła skład do 60 osób. Brała udział we wszystkich ważniejszych uroczystościach szkolnych. Swoim programem artystycznym uświetniała wywiadówki szkolne, brała udział w przeglądach muzycznych - w 1987 roku w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Toruniu zajęła III miejsce, a trzy lata później II. W roku 1988 orkiestra otrzymała nagrodę rzeczową z Kuratorium Oświaty w Toruniu za wybitne osiągnięcia i popularyzowanie muzyki orkiestrowej wśród młodzieży szkolnej.

Z ramienia dyrekcji opiekę nad orkiestrą w tym okresie kolejno sprawowali: Irena Złomańczuk, Marek Pawłowski, Aleksandra Romańska oraz Marzanna Podpora. Od 1997 do 2003 r. obowiązki kapelmistrza pełnił Stanisław Daszkowski, zaś współpracowali z nim instruktorzy – Artur Gałkowski, Kazimierz Pierzgalski, Jan Popławski, Jerzy Derkowski oraz Kazimierz Zych.

Orkiestra sukcesywnie podnosiła poziom artystyczny i poszerzała swój repertuar. Brała udział we wszystkich szkolnych imprezach, koncertowała dla rodziców, występowała w innych szkołach, na rajdach oraz festynach. Zespół występował na wielu imprezach charytatywnych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii oraz w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 1999 r. zespół brał udział w koncercie z okazji Wizyty Apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu.

Od 2001 r. opiekę nad orkiestrą z ramienia dyrekcji szkoły pełnił Arkadiusz Filar. W 2003 r. obowiązki kapelmistrza objął Jacek Kałamarski, a współpracowali z nim następujący instruktorzy: Kazimierz Pierzgalski (do 2008 r.), Stanisław Daszkowski, Jerzy Derkowski (do 2014 r.) oraz Łukasz Tur (2011-2020 r.). W 2013 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbyły się uroczyste obchody 40 – lecia istnienia orkiestry.

Od 2015 do 2017 sekcję trąbek prowadził Jakub Szynal. W kolejnych latach pracę z młodzieżą rozpoczęli Jarosław Szymeczko (od 2020 r.) oraz Tomasz Marczyński (od 2021 r.). Aktualnie orkiestra liczy ponad 100 członków. Zespół nadal uświetnia swoimi występami wszystkie okolicznościowe szkolne imprezy oraz aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszego miasta.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.