Orkiestra toruńskiej "Samochodówki" ma 50 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Orkiestra toruńskiej "Samochodówki" ma 50 lat

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 października 2023
Autor: Marcin Pryka

– Taką orkiestrę mamy w Toruniu tylko jedną i niepowtarzalną - mówił w trakcie okrągłego jubileuszu 50-lecia Orkiestry Zespołu Szkół Samochodowych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się we wtorek 10 października 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Przybyli na nią m.in. Prezydent Torunia Michał Zaleski, Poseł na Sejm RP Tomasz Lenz, Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty Maria Mazurkiewicz, I Zastępca Prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz – wychowanek ZSS w Toruniu, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Beata Więckowska, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia Anna Łukaszewska, Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki, przedstawiciele toruńskich oświatowych związków zawodowych, dyrektorzy miejskich instytucji kultury, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, a także pracownicy szkoły, uczniowie oraz byli i obecni członkowie orkiestry.

Witając wszystkich przybyłych na jubileusz dyrektor Zespołu Szkół Samochodywch w Toruniu Karolina Guzińska powiedziała: - Jubileusz jest najlepszą okazją do sięgnięcia w przeszłość, przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach oraz do refleksji nad teraźniejszością i tym co przyniesie dzień jutrzejszy. W ciągu kilkudziesięciu lat działalności szkolnej orkiestry przewinęło się ponad 1500 uczniów. Tegoroczne urodziny orkiestry to ogromny sukces w dzisiejszych tak dynamicznie rozwijających się czasach. Orkiestra niezmiennie trwa, gra i ma się całkiem dobrze.

O wyjątkowości orkiestry toruńskiej "Samochodówki" mówił prezydent Michał Zaleski: – Taką orkiestrę mamy w Toruniu tylko jedną i niepowtarzalną. Jest wyjątkowa, zarówno ze względu na swoją długowieczność, jak i na miejsce swojej działalności. Swoją popularnością sięga zarówno w Toruniu, jak i poza naszym miastem, w regionie, ale także w Polsce.

Wszystkim bohaterkom i bohaterom jubileuszu, a więc muzykom orkiestry kierowanej przez maestro Jacka Kałamarskiego wraz z gronem instruktorów prezydent Michał Zaleski przekazał słowa najwyższego uznania i podziękowań za dotychczasową twórczość, za muzyczne środowisko, które jest ozdobą oświatowej i kulturalnej panoramy naszego miasta. Na ręce dyrektor szkoły i kapelmistrza prezydent wręczył prezent – nową orkiestrową trąbkę oraz list gratulacyjny z podziękowaniami od władz samorządowych. Osobom szczególnie zasłużonym dla orkiestry prezydent wręczył także pamiątkowego szklanego toruńskiego anioła. Otrzymali go: Jacek Kałamarski, Stanisław Daszkowski, Jerzy Derkowski i Andrzej Lewandowski.

Historia orkiestry dętej Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu sięga początku roku szkolnego 1973/74. Wówczas to utworzono 20 – osobowy zespół pod kierownictwem pana Józefa Żółkiewicza. Już w maju 1974 r. orkiestra dwukrotnie zaprezentowała się publicznie, co było niewątpliwym sukcesem zarówno kapelmistrza, jak i instruktorów - Stanisława Daszkowskiego, Artura Gałkowskiego, Tadeusza Talara, Jana Wosia. Kierownik oraz instruktorzy prowadzili zajęcia w niezmienionym składzie do roku 1985.

W ciągu tych lat orkiestra koncertowała na wszystkich uroczystościach szkolnych, a także uświetniała imprezy miejskie w Toruniu. Swój kunszt artystyczny szlifowała na wakacyjnych obozach szkoleniowych, koncertując m.in. w Golubiu - Dobrzyniu, Wąbrzeźnie, Chodzieży, Człuchowie. Była laureatem wielu przeglądów - II i III miejsc, jak i I miejsca na przeglądzie Orkiestr Dętych w Chełmnie.

W latach 1986 – 97 obowiązki kapelmistrza przejął pan Kazimierz Pierzgalski i rozpoczął pracę z 20 uczniami. Orkiestra z koncertu na koncert podnosiła swój poziom artystyczny oraz zwiększyła skład do 60 osób. Brała udział we wszystkich ważniejszych uroczystościach szkolnych. Swoim programem artystycznym uświetniała wywiadówki szkolne, brała udział w przeglądach muzycznych - w 1987 roku w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Toruniu zajęła III miejsce, a trzy lata później II. W roku 1988 orkiestra otrzymała nagrodę rzeczową z Kuratorium Oświaty w Toruniu za wybitne osiągnięcia i popularyzowanie muzyki orkiestrowej wśród młodzieży szkolnej.

Z ramienia dyrekcji opiekę nad orkiestrą w tym okresie kolejno sprawowali: Irena Złomańczuk, Marek Pawłowski, Aleksandra Romańska oraz Marzanna Podpora. Od 1997 do 2003 r. obowiązki kapelmistrza pełnił Stanisław Daszkowski, zaś współpracowali z nim instruktorzy – Artur Gałkowski, Kazimierz Pierzgalski, Jan Popławski, Jerzy Derkowski oraz Kazimierz Zych.

Orkiestra sukcesywnie podnosiła poziom artystyczny i poszerzała swój repertuar. Brała udział we wszystkich szkolnych imprezach, koncertowała dla rodziców, występowała w innych szkołach, na rajdach oraz festynach. Zespół występował na wielu imprezach charytatywnych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii oraz w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 1999 r. zespół brał udział w koncercie z okazji Wizyty Apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu.

Od 2001 r. opiekę nad orkiestrą z ramienia dyrekcji szkoły pełnił Arkadiusz Filar. W 2003 r. obowiązki kapelmistrza objął Jacek Kałamarski, a współpracowali z nim następujący instruktorzy: Kazimierz Pierzgalski (do 2008 r.), Stanisław Daszkowski, Jerzy Derkowski (do 2014 r.) oraz Łukasz Tur (2011-2020 r.). W 2013 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbyły się uroczyste obchody 40 – lecia istnienia orkiestry.

Od 2015 do 2017 sekcję trąbek prowadził Jakub Szynal. W kolejnych latach pracę z młodzieżą rozpoczęli Jarosław Szymeczko (od 2020 r.) oraz Tomasz Marczyński (od 2021 r.). Aktualnie orkiestra liczy ponad 100 członków. Zespół nadal uświetnia swoimi występami wszystkie okolicznościowe szkolne imprezy oraz aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszego miasta.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.