Nowe gwiazdy w Piernikowej Alei | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowe gwiazdy w Piernikowej Alei

Kultura
Data publikacji: 25 czerwca 2009
Autor: admin_vobacom

Satyryk i dziennikarz Rafał Bryndal i oraz wioślarz Łukasz Pawłowski odsłonili w środowy wieczór 24 czerwca 2009 r. swoje katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd przed Dworem Artusa. Na deptaku widnieje już w sumie czternaście tablic z autografami. 


Co roku Piernikowa Aleja Gwiazd wydłuża się o dwie katarzynki. Przechadzając się po Rynku Staromiejskim zobaczymy w niej podpisy Grażyny Szapołowskiej i Aleksandra Wolszczana, Małgorzaty Kożuchowskiej i Bogusława Lindy, Reginy Smendzianki i Leszka Balcerowicza, Janusza Leona Wiśniewskiego i zespołu Republika, Stefanii Toczyskiej i Jana Kusiewicza oraz Janiny Ochojskiej i Jacka Yerki. W tym roku po raz pierwszy uhonorowano sportowca oraz satyryka.

Mosiężne tablice mają kształt najsłynniejszych toruńskich pierników - katarzynek. Piernikowa Aleja Gwiazd to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Torunia i producenta toruńskich pierników - Fabryki Cukierniczej "Kopernik".

- Jestem pierwszą osoba ze świata sportu, więc to dla mnie wielkie zobowiązanie – mówił Łukasz Pawłowski. - Ta katarzynka jest w mojej opinii nie tylko uznaniem dla mnie, ale dla wszystkich  toruńskich sportowców, dla ich ciężkiej pracy i dla wyrzeczeń. Chcę się stać ich ambasadorem.

- Ogromnie się cieszę, że zostałem doceniony w moim rodzinnym mieście – podkreślał Rafał Bryndal. - Toruń to miasto, które mam w sercu, mimo podróży po całym świecie i rozmaitych zajęć. Mam nadzieję, że dzięki miejscu w alei będę mógł jeszcze bardziej promować Toruń. Ostatnio spotykam wielu znajomych, którzy dopiero teraz odkrywają to miasto, co dla mnie jest zaskakujące. Jestem dumny, że mogę być jego częścią.

Odsłonięciu katarzynek towarzyszył występ zespołu Auaua, z perkusistą Michałem Bryndalem oraz degustacja koktajli przygotowanych przez absolwentów Zespołu Szkół Gastronomicznych.

Sylwetki laureatów Piernikowej Alei Gwiazd 2009:

Rafał Bryndal -
to znany dziennikarz, poeta, satyryk, autor piosenek, ur. 1960 r. w Kościanie. W czasie studiów na UMK aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym uczelni. Wspólnie z Mariuszem Lubomskim założył zespół I z Torunia, i z Poznania; w latach 80. grupa cieszyła się sporym powodzeniem, odnosząc sukcesy na kolejnych przeglądach piosenki studenckiej. Zespół otrzymał nagrodę na I Przeglądzie Kabaretów PAKA w Krakowie. Po kilku latach spędzonych w Kanadzie Bryndal wrócił do Polski, gdzie rozpoczął aktywną współpracę z mediami - jego pomysły były wykorzystywane w wielu programach telewizyjnych Alicji Modlińskiej, Krzysztofa Materny i Wojciecha Manna. Wraz z bratem Jackiem powołał do życia formację Atrakcyjny Kazimierz i Cyganie, dla której napisał teksty wszystkich piosenek. Współpracował z "Twoim Style", "Machiną", w której przez kilka lat był szefem muzycznym. Obecnie publikuje w "Przekroju", "Gazecie Wyborczej", "Bluszczu", "A4". Popularność przyniosły mu audycje satyryczne w Radiu Zet prowadzone najpierw z Rafałem Sławoniem, potem z Martą Lipińską, Edytą Jungowską i Borysem Szycem: "Rozmowy rolowane" i "Szyc z Bryndalem, czyli o dwóch takich, co mogą ukraść wszystko". Wspólnie z Hanną Śleszyńską przygotowuje program "Tępy doktor na ostrym dyżurze" (Radio Zet), jest gospodarzem audycji "Bryndal Jazz Quartet" w Radio Chili Zet. W 2006 r. zagrał w filmie Bogusława Lindy "Jasne błękitne okna". Występuje w serialu kabaretowym "Rodzina Trendych" (TVP2). Zdarza mu się użyczać głosu postaciom filmów animowanych dla dzieci. Wydał tomik wierszyków niby-limeryków "Święty Mikołaj, krawiec i Kutno" oraz "Księgę dobrych tekstów". Monodram jego autorstwa "Chodnik" w wykonaniu Dariusza Siastacza wygrał Festiwal Teatrów Jednego Aktora w Toruniu, potem był grany na scenach teatralnych w całym kraju. Wystąpił w VI edycji "Tańca z Gwiazdami". Obecnie współprowadzi program "Orzeł czy reszka". Od roku 2007 jest członkiem Partii Dobrego Humoru. Jego dewiza życiowa brzmi: Im więcej dajesz ludziom, co najmniej tyle samo dostaniesz.

Łukasz Pawłowski -
wioślarz, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008), ur. 1983 r. w Toruniu. Karierę sportową rozpoczął w 1995 r. Pierwszy znaczący sukces odniósł w 1999 r. podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Kruszwicy, gdzie zwyciężył w jedynce wioślarskiej. Pierwszą poważną imprezą międzynarodową, w której wziął udział były Mistrzostwa Świata Juniorów w Duisburgu, gdzie razem z Michałem Stawowskim zajął 15. miejsce w dwójce podwójnej. Dwukrotnie - w roku 2003 i 2004 - zdobył tytuł Młodzieżowego Mistrza Świata w czwórce podwójnej wagi lekkiej. Jest brązowym medalistą Mistrzostw Świata Seniorów w ósemce ze sternikiem wagi lekkiej (Eton, 2006). W latach 1998-2003 uczęszczał do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Toruniu. Łukasz Pawłowski jest wychowankiem klubu AZS UMK Energohandel Toruń.

>>> TU zobaczysz więcej zdjęć z uroczystości.

Najczęściej czytane aktualności

  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Tomasz Krzysztyniak i prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.