Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2019

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu zorganizowało Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Udział w uroczystościach, które odbyły się 22 czerwca 2019 r. w naszym mieście, wzięli najważniejsi delegaci kraju i regionu, a także przedstawiciele samorządu.

Kurkowe Bractwa Strzeleckie swoją historią i tradycją sięgają już czasów dojrzałego średniowiecza. Mająca swój początek w zachodniej Europie samoorganizacja mieszkańców ufortyfikowanych miast dotarła setki lat temu także na nasze ówczesne tereny. Dokładnie w 1352 roku, a zatem 667 lat temu zostało założone Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu. Do 1445 roku miało ono swoje dwie reprezentacje, z uwagi na podział Torunia na Stare i Nowe Miasto. Mimo licznych, trudnych do pokonania zawirowań historycznych, pozostało na swojej warcie do dnia dzisiejszego.

- Tak naprawdę nie powinienem się zwracać do Państwa, lecz do swoich braci i sióstr, ponieważ z woli Bractwa już od kilkunastu lat jestem honorowym jego członkiem i także bratem - rozpoczął prezydent Torunia Michał Zaleski. – W ostatnim czasie obchodzimy wiele uroczystości związanych z naszym miastem. Data 24 czerwca jest rocznicą poświęconą patronowi Torunia – św. Janowi Chrzcicielowi. Od tego dnia właśnie zaczynamy serię upamiętniającą wszystkie najważniejsze wydarzenia z naszym miastem w tle, aż do grudnia, kiedy obchodzimy rocznicę założenia Miasta Torunia.

Główną ideą, która przyświecała powstałym Kurkowym Bractwom, było hasło: „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”. Jak słusznie zauważył prezydent, wspominana Ojczyzna mogła zaistnieć dopiero w 1445 roku, kiedy odzyskano polskie ziemie i można było w końcu zjednoczyć wszystkie Bractwa.

- To nie jest zgromadzenie wzajemnej adoracji, ani tym bardziej cykliczne spotkania myśliwych, jak niektórzy mylnie sądzą. To są ludzie, którzy od wieków chcieli ćwiczyć wspomniane wcześniej oko i dłonie w Ojczyzny obronie – kontynuował prezydent. – W Toruniu dla Kurkowych Bractw Strzeleckich przyszedł ten bardzo strategiczny moment istnienia, datowany na 1629 rok, podczas pierwszego najazdu Szwedów. Historycznie udowodnionym jest, że właśnie wtedy miejskie mury zostały obronione przez Kurkowe Bractwo i aż do 1703 roku kontynuowało swoją obronną pracę przed napierającymi Szwedami. Mimo wysokiej skuteczności, w wyniku działań najeźdźczych Stary Toruń spłonął, taki bywa niestety ciężki koszt wojny. W czasach zaborów natomiast, Kurkowe Bractwo Strzeleckie działało nadal, mimo zaborczych represji i obostrzeń ze strony Prusów. Musieliśmy ponownie czekać aż do 1920 roku, żeby Toruń mógł pełnoprawnie wejść w skład niepodległych ziem Rzeczypospolitej Polskiej, a Bractwo osiągnęło szczyt swojego rozkwitu.

Lata od 1920 do 1939 to czas pełni rozwoju dla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w naszym mieście. Oprócz swoich statutowych aktywności, Bractwo prowadziło szeroko zakrojoną działalność społeczną i charytatywną. Ponadto, dla mieszczan otworzono i prowadzono strzelnicę, gdzie uczono m.in. posługiwania się bronią w razie konieczności jej użycia w niespokojnych czasach. Po wojnie niektóre bractwa i ich bogactwa zaginęły. Wielkiej wartości skarby i spuścizna zniknęły bezpowrotnie, bez żadnej wieści.

- W końcu, 21 lipca 1999 roku, nastąpiła ponowna reaktywacja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w naszym mieście. Oczywiście nie miało ono sposobności dojść już do takiej potęgi, jak za czasów 20-lecia międzywojennego, jednakże nadal z nami jest, działa i ma się świetnie. Dziękuję wszystkim braciom i siostrom za pracę i aktywność na rzecz Bractwa i Miasta Torunia. Życzę Wam kolejnych lat pomyślności i rozwoju – zakończył Michał Zaleski, co spotkało się z głośnym wiwatem zebranych na uroczystym bankiecie.    

W niedzielę, zgodnie z wieloletnią tradycją, oprócz wielu wydarzeń strzeleckich towarzyszących zjazdowi, na Rynku Staromiejskim zostanie wyłoniony nowy Król Kurkowy oraz Pierwsza Dama Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Obchody rozpocznie o godzinie 14:00 uroczysta Msza Św. w Intencji Zjednoczenia Bractwa, która odbędzie się w Kościele Garnizonowym przy pl. św. Katarzyny.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Tereny zielone w Toruniu
    Eko, Miasto
    Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
  • Strefa parkowania w Boże Ciało
    Drogi, Miasto
    Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
    Miasto
    Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
  • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
  • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
  • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
  • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
  • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
  • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
  • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.