Powstało nowoczesne Centrum Nauk Technicznych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstało nowoczesne Centrum Nauk Technicznych

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 29 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

To kolejny ważny etap rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały unikatowe nowoczesne budynki, w których będzie można prowadzić dydaktykę i badania na najwyższym światowym poziomie w kierunkach naukowych, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności. - To jest coś co naszemu miastu jest bardzo potrzebne – podkreśla prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Budowę Centrum Nauk Technicznych na terenie kampusu UMK w rejonie ulic Okrężnej i Wileńskiej wykonała na zlecenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika firma Bud-Eko. W oparciu o projekt przygotowany przez biuro TBi Architekci powstał pawilon naukowo-edukacyjny o powierzchni całkowitej 2,2 tys. m2 i budynek magazynowo-warsztatowy (0,9 tys. m2). Koszt inwestycji wyniósł 22 mln zł.

Centrum jest jednostką Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK o charakterze dydaktyczno-naukowym służącą dalszemu rozwijaniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika nauk inżynieryjno-technicznych i dążeniu do uzyskania w nich wysokiego poziomu naukowego.

Uroczystość otwarcia Centrum odbyła się 29 maja 2024 r. Wzięli w niej udział m.in. prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska - wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, przedstawiciele władz samorządowych i zaprzyjaźnionych uczelni. - Jest to inwestycja, która na pewno będzie dobrze wykorzystana. Pracownicy i studenci będą mieli tutaj swoje miejsce, własne laboratoria, z których będą mogli korzystać. Jeszcze raz gratuluję i życzę, żeby dydaktyka i prowadzone badania były jak najbardziej owocne – powiedziała prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Cieszę się, że ministerstwo wyszło z propozycją, aby tego typu centra mogły być tworzone w Polsce i cieszę się, że władze rektorskie i uczelnia zareagowały na tę propozycję, bo jest to niezwykle ważna, cenna inicjatywa, rozszerzająca obszar badań i kształcenia inżynieryjnego na UMK w dziedzinach bardzo dzisiaj pożądanych zarówno przez rynek pracy, jak i firmy, ponieważ są to kierunki, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności i budują konkurencyjność przedsiębiorstw – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

- To Centrum jest kolejnym elementem budowania tożsamości uniwersytetu jako poszukującego kolejnych obszarów do eksploatowania, ale również komercjalizacji badań. I to jest bardzo ważne, wejście w nowe obszary, przemysł kreatywny, rozszerzoną rzeczywistość, w prace nad sztuczną inteligencją. To jest coś co naszemu miastu jest również bardzo potrzebne – zaznaczył prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Prezydent wręczył na ręce dyrektora Instytutu Nauk Technicznych dr hab. inż. Tomasza Tarczewskiego upominek od samorządu toruńskiego i życzył wytrwałości w realizacji ważnych projektów.

Gratulacje dla całej społeczności akademickiej UMK wraz z życzeniami od Rady Miasta Torunia złożył przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz: - To kolejny przejaw dynamicznego rozwoju Uniwersytetu oraz wyraźny sygnał jaką wagę przywiązuje uczelnia do praktycznego wsparcia studentów oraz wyraźny sygnał zainteresowania, zgłębiania wiedzy związanej z automatyką i robotyką oraz działalnością naukową prowadzoną przez pracowników Instytutu. Jestem przekonany, że dzięki nowoczesnym certyfikowanym laboratoriom, Centrum stanie się zapleczem badawczo-edukacyjnym umożliwiającym wykształcenie wielu specjalistów i ekspertów prężnie rozwijających się branż.

Przewodniczący wręczył dyrektorowi Instytutu pamiątkowy obraz z panoramą Torunia.

Powstałe Centrum Nauk Technicznych wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju UMK oraz odpowiada na potrzeby otoczenia gospodarczego dotyczące rosnącego zapotrzebowania na wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierską.

W nowym Centrum prowadzona będzie działalność będąca specjalnością nauk technicznych rozwijanych na UMK, w szczególności w zakresie sterowania nowoczesnymi systemami napędowymi i przekształtnikowymi, zastosowań systemów mikroprocesorowych i układów programowalnych w sterowaniu i pomiarach, technologii sieciowych, sztucznej inteligencji, eksploracji danych i rzeczywistości rozszerzonej.

Absolwenci studiów inżynierskich Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej posiadają pożądane i unikalne w skali regionu kompetencje związane z syntezą i analizą nowoczesnych algorytmów sterowania, projektowaniem sterowników mikroprocesorowych, programowaniem robotów i sterowników przemysłowych, wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki temu są oni chętnie zatrudniani zarówno przez lokalne przedsiębiorstwa, jak i przez koncerny o zasięgu globalnym.

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Drwęca od Rypienicy do ujścia, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
 • Biegacze z Torunia, którzy uczestniczyli i zostali nagrodzeni w biegu Nocna Dycha Kopernika, już wkrótce wezmą udział w XXXXVIII Kisuckim Maratonie.
 • Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Od poniedziałku 24 czerwca 2024 r. ruszy konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • W piątek 21 czerwca od godz. 19:00 do godz. 8:00 w sobotę 22 czerwca 2024 r. na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm - informuje Toruńskie...
 • Na sesji 20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Torunia udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia za rok 2023. Decyzję poprzedziła dyskusja, po której przyjęto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za ten okres.