Doceniamy strażaków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Doceniamy strażaków

Miasto
Data publikacji: 29 maja 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: poczet sztandarowy strażaków, w tle stoją strażacy w mundurach galowych

Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczysty apel zgromadził liczne grono honorowych gości, przedstawicieli służb mundurowych i samorządu lokalnego, wśród nich prezydent Paweł Gulewski, przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz, starosta toruński Mirosław Graczyk, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Rafał Świechowicz.

- Świętujący toruńscy strażacy są wierni najlepszym tradycjom swojej formacji. Są czujni, rozważni, odważni i posłuszni swoim przełożonym. Są dumni z obecności w towarzystwie pożarniczym. Śpieszą też z pomocą, gdy druhowi grozi niebezpieczeństwo. Szanują się wzajemnie i nie zważają na różnice między sobą, bo służą pod jednym znakiem. Dlatego wszystkim toruńskim strażakom mówię od serca, że tworzycie w Toruniu środowisko niezwykle spójne, koleżeńskie i ofiarne. Nabyliście te cechy w pracy, która często zagraża Waszemu życiu. Właśnie dlatego swoich strażaków w Toruniu od pokoleń szanujemy i podziwiamy mówił prezydent Paweł Gulewski podczas uroczystości.

- Każdego dnia stawiamy czoło wyzwaniom, które wymagają nie tylko fizycznej siły, ale również ogromnej wiedzy, umiejętności i determinacji. Jesteśmy tymi, którzy reagują na każdy sygnał alarmowy, gotowi ryzykować własne życie, aby chronić mienie innych. To właśnie nasza służba jest fundamentem bezpieczeństwa społecznego, na którym opiera się dobro naszej społeczności tak służbę strażaków przedstawił bryg. Sławomir Grudziński, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

W ramach podziękowań prezydent Paweł Gulewski przekazał komendantowi miejskiemu PSP Sławomirowi Grudzińskiego symboliczny czek na 400 tys. zł z przeznaczeniem na doposażenie toruńskich strażaków. Część tego miejskiego dofinansowania (50 tys. zł) już została wykorzystana na zakup silnika do łodzi ratunkowej i kamery ratowniczej. Pozostałe 350 tys. zł pozwoli kupić łodzie ratownicze - jedną dla grupy sonarowej z Jednostki nr 3 przy ulicy Olsztyńskiej oraz drugą, która zastąpi swoją 20-letnią poprzedniczkę.

Miejskie obchody Dnia Strażaka to także okazja do wyróżnień – prezydent Paweł Gulewski przyznał takie pięciorgu funkcjonariuszom toruńskiej Państwowej Straży Pożarnej. Nagrody odebrali: kpt. Dominik Brzostek, mł. bryg. Grzegorz Chorzępa, st. kpt. Patryk Piórkowski, st. ogn. Janusz Chojnacki i Paulina Piątkowska z korpusu służby cywilnej. Również Starosta Powiatu Toruńskiego oraz burmistrz Chełmży uhonorowali zasłużonych strażaków.

Podczas uroczystości wyróżniający się strażacy otrzymali z rąk swoich przełożonych Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, przyznawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, medale „Za zasługi dla pożarnictwa”, a także awanse na wyższe stopnie służbowe oraz nagrody finansowe.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
 • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
  Eko, Miasto
  Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto, MZK
  24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • 12 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział w pierwszym wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki TORUŃ 3x3 STREETBALL CHALLENGE.
 • W pierwszą sobotę wakacji była okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu uczestników.
 • 24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.