W sprawie dzieci autystycznych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W sprawie dzieci autystycznych

Sport
Data publikacji: 06 czerwca 2007
Autor: admin_vobacom

W związku z artykułem „Dzieci wyautowane”, który ukazał się w Gazecie Wyborczej 6.06.2007 r., Dyrektor Wydziału Edukacji UM Anna Kłobukowska przesłała następujące wyjaśnienie.

Na podstawie artykułu Natalii Waloch pt. „Dzieci wyautowane” można odnieść wrażenie, że Gmina Miasta Toruń w ogóle nie zauważa i nie rozwiązuje problemów związanych z wychowaniem i  edukacją dzieci autystycznych. Trudno się z tą opinią zgodzić.

Dotychczas Gmina Miasta Toruń zapewniała oddziały specjalne i integracyjne na każdym etapie kształcenia - począwszy od przedszkola, poprzez szkołę podstawową, gimnazjum, aż do liceum.

Oddziały integracyjne dla  ok. 250 dzieci, zapewniające opiekę i edukację dzieciom o różnych rodzajach niepełnosprawności  prowadzą: Przedszkole Miejskie Nr 2, Przedszkole Miejskie Nr 10, Przedszkole Miejskie Nr 16, Zespół Szkół Nr 5, Zespół Szkół Nr 7 Zespół Szkół Nr 16, Szkoła Podstawowa nr 2, VII Liceum Ogólnokształcące.

Natomiast oddziały specjalne funkcjonują w Zespole Szkół Nr 6, Zespole Szkół Nr 26, Przedszkolu Miejskim Nr 2  oraz Przedszkolu  Miejskim Nr 16.
Ponadto od września 2005 r. uruchomiono środki finansowe na  organizację zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci w wieku 0 do 7 lat.  W bieżącym roku szkolnym wczesnym wspomaganiem rozwoju w toruńskich placówkach objęto 50 dzieci  i ich rodziny. Z danych, którymi dysponujemy, wynika, że z tej formy wsparcia korzystają także dzieci autystyczne.

Poza instytucjonalnymi formami edukacji GMT wspiera finansowo  działalność Towarzystwa Autyzmu w Toruniu. W latach 2004 - 2007 przekazano Towarzystwu  środki finansowe na działalność profilaktyczną  i terapeutyczną w wysokości  92.000,00 zł.

W bieżącym roku powstanie w Toruniu Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, w którym dzieci autystyczne będą realizować obowiązek szkolny oraz uzyskają specjalistyczną  pomoc w zakresie diagnozy, terapii, edukacji, wychowania i opieki. Terapia w ośrodku  realizowana będzie różnymi metodami, m.in.: integracji sensorycznej, system TEACH Shoplera, Elementy Analizy Stosowanej (terapia behawioralna),  Dobrego Startu, Ruchu Rozwijającego Weroniki Shereborne, stymulacji polisensorycznej /Knillów/, Stymulowanych Seryjnych Powtórzeń Szota, i in.
Natomiast Koło Pomocy Osobom z Autyzmem w Toruniu oczekuje funkcjonowania ośrodka prowadzonego przez GMT, w którym realizowana będzie terapia tylko metodą  behawioralną (oznacza to  zatrudnienie dla każdego dziecka oddzielnego terapeuty -  tzw. „cienia”). Jest to niezwykle kosztowna forma terapii, stąd nasze dotychczasowe wsparcie dotyczyło tych rozwiązań, w których dzieci autystyczne poddane są terapii różnymi metodami. Takie podejście umożliwia objęcie pomocą znacznie większej liczby dzieci autystycznych w ramach tych samych środków finansowych.

/-/ Anna Kłobukowska
Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu

Najczęściej czytane aktualności

  • Tereny zielone w Toruniu
    Eko, Miasto
    Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Komunikacja miejska na długi weekend
    Miasto, MZK
    W czasie wydłużonego weekendu (30 maja - 2 czerwca br.) w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Wielkimi krokami zbliża się do nas najmilsze święto - Dzień Dziecka. Tradycyjnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    1 czerwca 2024 r. na terenie placu zabaw "Piernikowe Miasteczko" przy ul. Podmurnej 62/68 odbędzie się Dzień Dziecka z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej - Domem Harcerza w Toruniu.
  • Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2024 r. Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.
  • W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
  • Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
  • Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
  • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.