Medal Kopernikański dla toruńskich filatelistów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Medal Kopernikański dla toruńskich filatelistów

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 października 2023
Autor: Marcin Pryka

Toruńska filatelistyka obchodzi w tym roku 100 lat. Z tej okazji w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu odbyła się wyjątkowa uroczystość.- Dziękuję za promowanie poprzez zbiory filatelistyczne tego co wartościowe i ważne w Toruniu oraz w polskiej kulturze - mówił prezydent Michał Zaleski.

W poniedziałek 9 października 2023 r. przy ul. Wysokiej 16 podsumowano 100 lat działalności toruńskiego oddziału Polskiego Związku Filatelistów. Na uroczystość przybyli m.in. Prezydent Torunia Michał Zaleski, Radna Województwa Kujawsko-Pomorskiego Katarzyna Lubańska, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Torunia Dagmara Tuszyńska oraz Prezes Zarządu Okręgu Lubelskiego Polskiego Związku Filatelistów Ryszard Kuśmiderski.

Prezydent Michał Zaleski wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Torunia Marcinem Czyżniewskim podjął decyzję o nadaniu Medalu Kopernikańskiego Zarządowi Okręgu Polskiego Związku Filatelistów w Toruniu. To najwyższe miejskie wyróżnienie nadawane w tym czasie instytucjom i stowarzyszeniom, które zasłużyły się dla zachowania tradycji kopernikańskiej w Toruniu, Polsce i świecie. – Cieszy to, że nasz okręg toruński Polskiego Związku Filatelistów ma setną rocznicę. Bardzo dziękuję prezesowi Wojciechowi Lewandowskiemu za przygotowanie wszystkiego co wiąże się z dzisiejszym spotkaniem i wydarzeniami, które mają nam ten czas przybliżyć. Pokazać jakie ważne momenty w filatelistycznym życiu miały miejsce. Poświęcenie temu pięknu, jakie niesie ze sobą znaczek jest czymś co zasługuje na wielkie uznanie i szacunek. To walory, które nie przemijają. Dzięki Państwa zbiorom pozostają na długo, pozostają na zawsze. Zbiory filatelistyczne przetrwały okrucieństwa wojen i jestem przekonany, że każdy czas w historii przetrwają i będzie można cieszyć się pięknem zawartym w znaczkach - powiedział prezydent Michał Zaleski i podziękował za promowanie poprzez zbiory tego co wartościowe i ważne w Toruniu oraz w polskiej kulturze, polskim dziedzictwie narodowym i polskiej sztuce.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć prezentację obrazującą dokonania toruńskich filatelistów na przestrzeni ostatnich 100 lat. 15 marca 1923 r. stanowi początek zorganizowanego związku filatelistów toruńskich. Zebranie założycielskie odbyło się w Hotelu „Polonia” przy ul. Chełmińskiej 30. Stuletnia tradycja toruńskiej filatelistyki rozpoczęła się od założycielskiego zamysłu zaledwie dziewięcioosobowej grupy kolekcjonerów. Staraniem władz Związku było zawsze zachęcanie członków i sympatyków do zbierania znaczków z intencją, aby wystąpić przed ogółem zbieraczy, organizując wystawy. Dla utrwalenia zainteresowań filatelistycznych, członek Związku Henryk Kamiński wydawał w latach 1925-1929 wspaniałe jak na ówczesne czasy czasopismo „Ilustrowany Przegląd Filatelistyczny”.

Okupacja niemiecka przerwała na kilka lat wspaniale rozwijający się Związek. Jednak 8 lipca 1946 r. działacze toruńscy reaktywowali Związek Filatelistów w Toruniu. Na szacunek zasługują wszystkie osoby, które w odległej przeszłości oraz w ostatnich latach podejmowali w kręgu toruńskich filatelistów znaczące inicjatywy, np. posiedzenie Plenum Zarządu Głównego PZF połączone z obchodami powrotu Pomorza do Polski (1954), promocja dziedzictwa kulturowego świata (emisja znaczka pocztowego z katedrą św. św. Janów, 2004), Rok Toruńskiej Filatelistyki (2013), Piesza Poczta Specjalna z okazji 300. rocznicy uzyskania przez Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego patentu poczmistrza królewskiego (2015), Piesza Rycerska Poczta Specjalna – uroczyste wprowadzenie do obiegu kartki pocztowej z okazji 550. rocznicy II pokoju toruńskiego (2016), Rok Rzeki Wisły, Poczta Specjalna „Rejs Wiślany” i Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na Projekt Znaczka Pocztowego „Nasza Królowa Rzeka Wisła” (2017), uświetnienie rocznic nadania Toruniowi praw miejskich w latach 1933,1983 i 2010.

Na wdzięczność zasługuje także szczególna życzliwość toruńskich filatelistów wobec związanej z Toruniem tradycji kopernikańskiej, np. uświetnienie 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika (1973), Poczta Dyliżansowa – „Szlakiem Kopernika” (1973), Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny „Toruńskie Cosmopolis” (2013), a także uświetnienie Roku Mikołaja Kopernika w 2023 r. Okręg może poszczycić się wystawcami klasy światowej. Filateliści toruńscy byli nominowani za poszczególne osiągnięcia do Oskara Filatelistycznego.

Z okazji 100-lecia filatelistyki toruńskiej przygotowane zostały wydawnictwa pocztowo-filatelistyczne. Walorami przeżywanego jubileuszu są zarówno renomowane Krajowe Wystawy Filatelistyczne, jak i zawsze podkreślana lokalna tożsamość toruńskich filatelistów. Kopernikańskim akcentem w filatelistycznym jubileuszu jest to, że siedziba Biura Okręgu Toruńskiego PZF mieści się przy ul. Kopernika 33.

Warto dodać, że 9 października obchodzony jest Światowy Dzień Znaczka Pocztowego oraz Światowy Dzień Poczty ustanowiony w 1969 r. dla upamiętnienia podpisania Traktatu Berneńskiego powołującego Światowy Związek Pocztowy.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.