Medal Kopernikański dla toruńskich filatelistów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Medal Kopernikański dla toruńskich filatelistów

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 października 2023
Autor: Marcin Pryka

Toruńska filatelistyka obchodzi w tym roku 100 lat. Z tej okazji w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu odbyła się wyjątkowa uroczystość.- Dziękuję za promowanie poprzez zbiory filatelistyczne tego co wartościowe i ważne w Toruniu oraz w polskiej kulturze - mówił prezydent Michał Zaleski.

W poniedziałek 9 października 2023 r. przy ul. Wysokiej 16 podsumowano 100 lat działalności toruńskiego oddziału Polskiego Związku Filatelistów. Na uroczystość przybyli m.in. Prezydent Torunia Michał Zaleski, Radna Województwa Kujawsko-Pomorskiego Katarzyna Lubańska, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Torunia Dagmara Tuszyńska oraz Prezes Zarządu Okręgu Lubelskiego Polskiego Związku Filatelistów Ryszard Kuśmiderski.

Prezydent Michał Zaleski wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Torunia Marcinem Czyżniewskim podjął decyzję o nadaniu Medalu Kopernikańskiego Zarządowi Okręgu Polskiego Związku Filatelistów w Toruniu. To najwyższe miejskie wyróżnienie nadawane w tym czasie instytucjom i stowarzyszeniom, które zasłużyły się dla zachowania tradycji kopernikańskiej w Toruniu, Polsce i świecie. – Cieszy to, że nasz okręg toruński Polskiego Związku Filatelistów ma setną rocznicę. Bardzo dziękuję prezesowi Wojciechowi Lewandowskiemu za przygotowanie wszystkiego co wiąże się z dzisiejszym spotkaniem i wydarzeniami, które mają nam ten czas przybliżyć. Pokazać jakie ważne momenty w filatelistycznym życiu miały miejsce. Poświęcenie temu pięknu, jakie niesie ze sobą znaczek jest czymś co zasługuje na wielkie uznanie i szacunek. To walory, które nie przemijają. Dzięki Państwa zbiorom pozostają na długo, pozostają na zawsze. Zbiory filatelistyczne przetrwały okrucieństwa wojen i jestem przekonany, że każdy czas w historii przetrwają i będzie można cieszyć się pięknem zawartym w znaczkach - powiedział prezydent Michał Zaleski i podziękował za promowanie poprzez zbiory tego co wartościowe i ważne w Toruniu oraz w polskiej kulturze, polskim dziedzictwie narodowym i polskiej sztuce.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć prezentację obrazującą dokonania toruńskich filatelistów na przestrzeni ostatnich 100 lat. 15 marca 1923 r. stanowi początek zorganizowanego związku filatelistów toruńskich. Zebranie założycielskie odbyło się w Hotelu „Polonia” przy ul. Chełmińskiej 30. Stuletnia tradycja toruńskiej filatelistyki rozpoczęła się od założycielskiego zamysłu zaledwie dziewięcioosobowej grupy kolekcjonerów. Staraniem władz Związku było zawsze zachęcanie członków i sympatyków do zbierania znaczków z intencją, aby wystąpić przed ogółem zbieraczy, organizując wystawy. Dla utrwalenia zainteresowań filatelistycznych, członek Związku Henryk Kamiński wydawał w latach 1925-1929 wspaniałe jak na ówczesne czasy czasopismo „Ilustrowany Przegląd Filatelistyczny”.

Okupacja niemiecka przerwała na kilka lat wspaniale rozwijający się Związek. Jednak 8 lipca 1946 r. działacze toruńscy reaktywowali Związek Filatelistów w Toruniu. Na szacunek zasługują wszystkie osoby, które w odległej przeszłości oraz w ostatnich latach podejmowali w kręgu toruńskich filatelistów znaczące inicjatywy, np. posiedzenie Plenum Zarządu Głównego PZF połączone z obchodami powrotu Pomorza do Polski (1954), promocja dziedzictwa kulturowego świata (emisja znaczka pocztowego z katedrą św. św. Janów, 2004), Rok Toruńskiej Filatelistyki (2013), Piesza Poczta Specjalna z okazji 300. rocznicy uzyskania przez Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego patentu poczmistrza królewskiego (2015), Piesza Rycerska Poczta Specjalna – uroczyste wprowadzenie do obiegu kartki pocztowej z okazji 550. rocznicy II pokoju toruńskiego (2016), Rok Rzeki Wisły, Poczta Specjalna „Rejs Wiślany” i Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na Projekt Znaczka Pocztowego „Nasza Królowa Rzeka Wisła” (2017), uświetnienie rocznic nadania Toruniowi praw miejskich w latach 1933,1983 i 2010.

Na wdzięczność zasługuje także szczególna życzliwość toruńskich filatelistów wobec związanej z Toruniem tradycji kopernikańskiej, np. uświetnienie 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika (1973), Poczta Dyliżansowa – „Szlakiem Kopernika” (1973), Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny „Toruńskie Cosmopolis” (2013), a także uświetnienie Roku Mikołaja Kopernika w 2023 r. Okręg może poszczycić się wystawcami klasy światowej. Filateliści toruńscy byli nominowani za poszczególne osiągnięcia do Oskara Filatelistycznego.

Z okazji 100-lecia filatelistyki toruńskiej przygotowane zostały wydawnictwa pocztowo-filatelistyczne. Walorami przeżywanego jubileuszu są zarówno renomowane Krajowe Wystawy Filatelistyczne, jak i zawsze podkreślana lokalna tożsamość toruńskich filatelistów. Kopernikańskim akcentem w filatelistycznym jubileuszu jest to, że siedziba Biura Okręgu Toruńskiego PZF mieści się przy ul. Kopernika 33.

Warto dodać, że 9 października obchodzony jest Światowy Dzień Znaczka Pocztowego oraz Światowy Dzień Poczty ustanowiony w 1969 r. dla upamiętnienia podpisania Traktatu Berneńskiego powołującego Światowy Związek Pocztowy.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
    Miasto, Sport
    Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
  • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
    Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
  • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
    Miasto
    2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
  • Eko, Inwestycje, Miasto
    Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
    Miasto
    Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
  • Miasto
    - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
  • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
  • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
  • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
  • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.