List intencyjny w sprawie spalarni | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

List intencyjny w sprawie spalarni

Miasto
Data publikacji: 06 października 2008
Autor: admin_vobacom

Prezydenci Bydgoszczy i Torunia podpisali 6 października w Kamienicy Pod Gwiazdą list intencyjny w sprawie budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych, zwanego popularnie spalarnią, dla Bydgosko–Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego.

Efektem wspólnych działań podejmowanych od kilku miesięcy przez oba miasta ma być budowa nowoczesnej spalarni, sfinansowana w 85 procentach z funduszy Unii Europejskiej. Rozwiązałoby to narastające od lat problemy ze składowaniem odpadów zarówno w Toruniu, jak i Bydgoszczy.

Odpady komunalne stanowią jedną z najbardziej istotnych grup odpadów wytwarzanych w obu miastach. Z roku na rok jest ich coraz więcej. W 2003 r. w Toruniu zebrano od gospodarstw domowych 75 854 Mg odpadów komunalnych, w 2007 r. - 80 700 Mg. Prognozuje się, że w kolejnych latach ilość wytwarzanych odpadów będzie rosnąć średnio rocznie o 0,5-0,7 tys. Mg. W ilości tej 50-60 % stanowią odpady biodegradowalne.

Obecnie najbardziej prymitywna i zagrażająca środowisku metoda, jaką jest składowanie, przeważa w strukturze zagospodarowania odpadów. Zaledwie 2,62 procent odpadów przeznaczonych jest do odzysku, zaś 1,43 procent jest kompostowane. Należy więc podjąć zdecydowane działania ograniczające składowanie odpadów. Wiąże się to przede wszystkim z realizacją zapisów Krajowego Programu Gospodarki Odpadami, mówiących m.in. o zredukowaniu składowania strumienia odpadów biodegradowalnych. Warto też dodać, że odpady komunalne mogą być znakomitym źródłem pozyskiwania energii. Obecnie zdecydowana większość tej energii jest bezpowrotnie tracona, powodując przy tym emisję metanu do powietrza, który stwarza wielokrotnie większe zagrożenie efektem cieplarnianym niż emisja CO2.

Te same odpady skierowane do nowoczesnej spalarni odpadów (zakładu termicznego ich przekształcania) mogą stanowić znaczące źródło użytecznej energii, które będzie miało cechy energii odnawialnej. Dlatego Bydgoszcz i Toruń podjęły inicjatywę wspólnej realizacji przedsięwzięć zmierzających do ujednolicenia systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym do budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych dla Bydgosko – Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego.

20 kwietnia 2005 roku podpisano Porozumienie Partnerskie w sprawie Bydgosko – Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego. W dniu 22 czerwca 2006 r. podpisano deklarację współpracy partnerskiej Bydgoszczy i Torunia w sprawie realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej wzmacniających rozwój Bydgosko – Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego. 17 stycznia 2008 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę w sprawie budżetu na 2008 r., w której znalazło się zadanie związane z partycypacją w kosztach opracowania wstępnych dokumentów związanych z realizacją zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych. 20 lutego 2008 roku Miasto Toruń podpisało porozumienie z Miastem Bydgoszcz w sprawie podziału zadań związanych z udzieleniem zamówienia publicznego obejmującego wykonanie opracowania ,,Ocena wykonalności docelowego systemu gospodarki odpadami dla Bydgosko–Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego z wyborem wariantów lokalizacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych”.

Zwieńczeniem tych działań były podjęte we wrześniu i październiku uchwały Rad Miast Bydgoszczy i Torunia w sprawach wspólnych przygotowań przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych dla Bydgosko – Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego oraz podpisanie listu intencyjnego przez prezydentów obu miast.

W poniedziałkowej uroczystości, oprócz prezydentów Torunia Michała Zaleskiego, Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza, uczestniczyli także prezydenci Inowrocławia Ryszard Brejza i Grudziądza Robert Malinowski, którzy przybyli do Torunia na Konwent Prezydentów pięciu największych miast regionu. Wszyscy podkreślali ogromne znaczenie budowy spalarni dla całego regionu. Pozytywnie do podejmowanych przez Toruń i Bydgoszcz działań odniósł się, również obecny na uroczystości, wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski.

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Miasto
    W dniu 22 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy prawa, które przewidują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed dniem 14...
  • Chłopiec sklejający model okrętu podczas zajęć grupowych
    Miasto
    13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Na Stawkach trwa intensywna rozbudowa ul. Łącznej, realizowana przy współudziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
  • W sobotę 18 maja 2024 r. na toruńskim stadionie przy ul. Bema odbędą się 21. Mistrzostwa Polski Masters w Rzutach Nietypowych.
  • W dniu 22 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy prawa, które przewidują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed dniem 14...
  • W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • W dniach 24-26 maja 2024 r. zapraszamy do Centrum Kultury Dwór Artusa na „Festiwal Twórczości dla Dzieci i Młodzieży ARTE!”.
  • 13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Z okazji 133. rocznicy toruńskiej komunikacji Miejski Zakład Komunikacji zaprasza na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. Odbędą się one 16 i 17 maja.
  • 982 toruńskich uczniów rozpocznie we wtorek 14 maja 2024 r. egzaminy ósmoklasistów. Przed nimi sprawdzian końcowy z języka polskiego, matematyki i języka obcego.