www.torun.pl

Kultura z miejskimi stypendiami

Kultura
Data publikacji: 03 lipca 2020
Autor: Małgorzata Litwin

W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.  W maseczkach i przy zachowaniu zasad ostrożności.

Z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego akty nadania stypendiów otrzymało ośmioro młodych toruńskich twórców i animatorów kultury. Miejskie wsparcie pomoże im zrealizować swoje artystyczne projekty – napisać książki, nagrać płyty, przygotować autorskie wystawy, wziąć udział w konkursach artystycznych czy kursach mistrzowskich.

Jesteście Państwo kulturalnymi ambasadorami Torunia. Proszę więc, abyście włożyli całe swoje serce w przedłożone i wspierane zamierzenia. One będą wizytówkami naszego miasta  – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Wiem, że to samorządowe wsparcie młodych toruńskich twórców, udzielane przez miasto już od kilkunastu lat, jest potrzebne i skuteczne! Wciąż słyszymy o naszych stypendystach, którzy później rozwijają swoje kariery i osiągają artystyczne sukcesy.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą rady miasta o Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury mogą się ubiegać toruńscy twórcy, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Założeniem programu jest bowiem pomoc na starcie, umożliwiająca młodym osobom zrealizowanie swoich pierwszych projektów i zaistnienie w kulturalnym krajobrazie miasta i Polski.

Do 31 marca 2020 r., do Wydziału Kultury wpłynęło 10 wniosków o stypendium półroczne na II półrocze 2020 roku. Oceniała je komisja ds. stypendiów powołana przez Prezydenta Miasta Torunia. Po zapoznaniu się z jej rekomendacjami 9 czerwca 2020 r. Prezydent Miasta Torunia podjął decyzję, że stypendia otrzymają (w kolejności alfabetycznej):

Joanna Chmielewska
Absolwentka  dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz kulturoznawstwa. Jej pasją jest fotografia. Otrzymała stypendium w wysokości 4800 zł brutto na interdyscyplinarny projekt pt. „Kultura wtórna” – nowy wymiar dawnych zajęć oczami torunian.

Jan Cieplik
Od 10 r. życia śpiewał w chórze Pueri Cantores Thorunienses. Od 2016 r. jest uczniem Szkoły Muzycznej w Toruniu, gdzie pobiera naukę z zakresu wokalistyki. Laureat licznych nagród i konkursów. Otrzymał stypendium w wysokości 4550 zł brutto na udział w Kursie Wokalistyki Operowej w Iwoniczu Zdroju oraz w Mistrzowskim Kursie Wokalnym w Łodzi.

Ewa Fabiańska-Jelińska
Kompozytorka urodzona w Toruniu. Na Akademii Muzycznej w Poznaniu uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Absolwentka studiów podyplomowych z kompozycji w uczelni  Universität für Music und darstellende Kunst w Wiedniu. Otrzymała stypendium w wysokości 4800 zł brutto na nagranie pierwszej monograficznej płyty CD z wybranymi utworami instrumentalnymi.

Julia Kubacka
Uczennica Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu w klasie fortepianu. Od 2017 r. jest organistką w kościele w Górsku. Organy stały się jej drugą pasją. Otrzymała stypendium w wysokości 4800 zł brutto na doskonalenie gry na organach i zdobycie nowych umiejętności improwizatorskich.

Agnieszka Laddach
Doktor Wydziału Nauk Historycznych na UMK w Toruniu. Obecnie doktorantka I roku w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych UMK.
Otrzymała stypendium w wysokości 4800 zł brutto na publikację książki  pt. „Janusz St. Pasierb. Teolog, historyk sztuki, teoretyk kultury”, t.2, „Charakterystyka myśli”.

Michał Murawski
Student Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku. Laureat Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2020 r. Otrzymał stypendium w wysokości 4700 zł brutto na zrealizowanie spektaklu muzycznego pt. ”Nowe niebo” - monodramu inspirowanego dziełami Mikołaja Kopernika oraz prof. Karola Górskiego.

Ewelina Wolska
Absolwentka kulturoznawstwa na  UMK w Toruniu. Pracuje  w SM „Kopernik” prowadząc kreatywna pracownię dla dzieci: Akademia Wyobraźni. Uzyskała stypendium w wysokości 4800 zł brutto na pierwszą autorską, ilustrowaną publikację pt. „ Kalejdoskop toruńskich marzycielek”.

Zofia Ziemkiewicz
Studentka na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Laureatka konkursów wiolonczelowych w Polsce i za granicą. Otrzymała stypendium w wysokości 4800 zł brutto na doskonalenie umiejętności twórczych poprzez podjęcie edukacji artystycznej w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie.

Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła na tarasie widokowym w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa związanych z przeciwdziałaniem zarażeniu koronawirusem COVID-19. Korzystając z okazji prezydent Torunia zaapelował do uczestników, by nie rezygnowali z noszenia maseczek – są one skuteczną barierą, hamującą rozprzestrzenianie się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

Realizacja: TV Toruń

Fot. Wojtek SzabelskiNajczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.