Jubileusz Książnicy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz Książnicy

Kultura
Data publikacji: 10 grudnia 2008
Autor: admin_vobacom

Toruńska Książnica Kopernikańska obchodzi jubileusz 85-lecia. Z tej okazji 11-12 grudnia odbędą się uroczystości rocznicowe tej najstarszej polskiej publicznej biblioteki naukowej na terenie Pomorza.

Choć 85 lat to niebagatelny wiek, historia Książnicy sięga w przeszłość znacznie głębiej. W jej zbiorach znajdują się bowiem cenne kolekcje książek, z których najstarsze pochodzą z XIV w.

- Kiedy w grudniu 1923 r. Książnica rozpoczęła działalność, na jej zasób złożyły się zbiory, które na terenie Torunia istniały od czasów średniowiecza – opowiada Krystyna Wyszomirska, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych. - Scalono wtedy cztery najszacowniejsze kolekcje miejskie: bibliotekę Gimnazjum Akademickiego, zbiory pochodzące z biblioteki Rady Miasta (obie powstały w XVI wieku), oraz zbiory dwóch dziewiętnastowiecznych bibliotek działających przy towarzystwach naukowych. Wśród książek znalazły się także egzemplarze  pochodzące z miejscowych bibliotek średniowiecznych: parafialnych i klasztornych m.in. z librarii franciszkańskiej.

Do biblioteki trafiło wtedy 100 tys. książek. Uchroniło to dawne kolekcje przed rozproszeniem i spowodowało, że powstał najzasobniejszy w Polsce zbiór regionalny z materiałami do historii i kultury Torunia oraz Pomorza. W jego skład wchodzą także bezcenne egzemplarze książki rękopiśmiennej i drukowanej: kilkaset zabytkowych rękopisów i ponad 26 000 starych druków, w tym 71 inkunabułów, czyli pierwszych książek drukowanych. Książnica posiada również największą w Polsce kolekcję druków toruńskich. To egzemplarze obowiązkowe przekazywane do dawnych bibliotek przez powstałą w 1568 r. w Toruniu oficynę drukarską.

Brylantowa kolekcja

Na co dzień zbiory specjalne biblioteki nie są dostępne dla szerokiej publiczności, ale przy okazji takich uroczystości jak jubileusz, część z nich jest pokazywana. W związku z tym w  Muzeum Okręgowym od 11 do 14 grudnia prezentowana będzie wystawa "Cimelia Thoruniensia", na której pokazane zostaną klejnoty z kolekcji Książnicy.

Obecnie z bogatych zbiorów biblioteki korzysta ponad 33 tysiące czytelników rocznie, w tym ponad 22 tysiące w piętnastu filiach miejskich. Księgozbiór liczy ponad 730 tysięcy woluminów. Jednak zadania placówki to nie tylko gromadzenie i udostępnianie zbiorów. Biblioteka prowadzi również działalność kulturalną i naukową, przygotowuje zajęcia edukacyjne dla młodzieży i studentów, współpracuje z Toruńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, organizuje spotkania, prelekcje, prezentacje.

Na cześć jubilatki

11 grudnia o godz. 11.00 rozpoczną się uroczystości rocznicowe. Na budynku przy ul. Słowackiego 8 odsłonięte zostaną tablice pamiątkowe poświęcone trzem dyrektorom Książnicy. Otwarta zostanie również wystawa "Ordo Curatorum Bibliothecae Patriae Thoruniensis", na której pokazane zostaną sylwetki tych niezwykle zasłużonych osób: Zygmunta Mocarskiego, pierwszego dyrektora placówki, który scalił i opracował najdawniejsze zbiory, Ottona Frymutha, dyrektora w okresie wojennym, dzięki któremu ocalały zbiory polskie książnicy, zaś zbiory specjalne: zabytkowe rękopisy i starodruki  wróciły do kraju bez najmniejszego uszczerbku, a także powojennego dyrektora Alojzego Tujakowskiego, który wybudował obecny gmach biblioteki.

O godz. 12.30 uroczystości przeniosą się do Ratusza Staromiejskiego, gdzie oprócz oficjalnych wystąpień i wręczenia nagród, do kolekcji Książnicy przekazany zostanie kolejny cenny eksponat: inkunabuł wydany w Wenecji w 1498 r. Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczy z kolei Medal Thorunium.

Następnego dnia o godz. 10.00 w siedzibie biblioteki rozpocznie się ogólnopolska konferencja naukowa "Różne oblicza ksiąg", podczas której mowa będzie m.in. o współczesnych metodach prezentacji i udostępniania rękopisów i starodruków przy pomocy komputerów, o faksymilach, a także nietypowych książkach, np. do słuchania. Wydawcy tych książek również przygotują ciekawą ekspozycję.

Najczęściej czytane aktualności

  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Rondo Czadcy z tramwajem
    Drogi, Miasto
    Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
    Kultura, MZK
    Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
  • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
  • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
  • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.