Józef Robakowski - Moje własne kino | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Józef Robakowski - Moje własne kino

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Józef Robakowski jest jednym z najbardziej cenionych polskich artystów. To prawdziwy pionier filmu eksperymentalnego, wszystkich artystycznych języków, które są definiowane jako nowe lub „rozszerzone” media. To prekursor filmowej neoawangardy w Polsce, współtwórca polskiej sztuki wideo, który na początku swojej działalności artystycznej związany  był z Toruniem. W Toruniu zakładał grupy artystyczne: Oko, Zero-61, Krąg a także należał do Studenckiego Twórczego Klubu Filmowego "Pętla". W  Toruniu studiował historię sztuki i zaczął formować się jako artysta, co wyznaczyło także kierunek jego późniejszej działalności jako artysty, intelektualisty, bojownika i katalizatora wielu ważnych artystycznych ruchów i manifestacji. Oglądając wystawę widzimy praktykę artystyczną Robakowskiego pokazaną z dwóch różnych, ale jednocześnie przenikających się perspektyw: „kina rozszerzonego” i „kina własnego”. Pierwsza perspektywa stanowi wyzwanie dla nawyków percepcyjnych odbiorcy, który atakowany jest światłem, dźwiękiem, czy innymi formami przekazu. W jej ramach pokazywane zostaną filmy zaliczane do klasyki kina strukturalnego. Artysta eksperymentował w nich poprzez np. upraszczanie języka filmu i oczyszczanie go z literatury, fabuły czy anegdoty. Z kolei pod hasłem „kina własnego" kryje się kino oparte na obserwacji najbliższego otoczenia oraz „autoobserwacji”. Artysta jest tutaj zarazem twórcą jak protagonistą, autorem, bohaterem i narratorem. Wystawa obejmuje filmy, realizacje wideo, rejestracje działań performance, instalacje i fotografie. Retrospektywny wgląd w twórczość Robakowskiego sięga początku lat 60. i pierwszego filmu artysty zrealizowanego metodą found footage (6 000 000; 1962), która stała się ulubioną techniką współczesnych medialistów. Wystawa prezentuje zarówno ikoniczne dla tego twórcy prace, jak: Rynek (1970), Test (1971), Idę… (1974), Z mojego okna (1978-1999), Pamięci L. Breżniewa (1982), Moje videomasochizmy (1986), jak i mniej znane, krótkie zapisy wideo z ostatnich lat. 

godziny otwarcia CSW:
wtorek-czwartek, godz. 10.00-18.00
piątek, godz. 10.00-20.00
sobota-niedziela, godz. 12.00-18.00

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci) 20 zł
Czwartki – wstęp wolny

Data: 
29.11.2012 09:30 — 30.12.2012 19:00
Miejsce: 
Centrum Sztuki Współczesnej, Wały gen. Sikorskiego 13
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Miasto, Sport
    Zakończyły się finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym udział wzięły reprezentacje toruńskich szkół podstawowych.
  • Ekran smartfona w trakcie wykonywania zdjęcia kubka z napisem Made in Toruń
    Biznes, Miasto
    Rusza kolejna odsłona kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Centrum Wsparcia Biznesu, operator programu certyfikatu jakości toruńskich produktów i usług, przygotowało cykl krótkich form video, które będą prezentowane w social mediach.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Kultura, Miasto
    W dniach 24-26 maja 2024 r. zapraszamy do Centrum Kultury Dwór Artusa na „Festiwal Twórczości dla Dzieci i Młodzieży ARTE!”.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
  • W dniach od 16 do 19 maja Stowarzyszenie Hokejowy Klub „Pomorzanin” Toruń wystąpi na EuroHockey Club Trophy II w Zagrzebiu.
  • Rusza kolejna odsłona kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Centrum Wsparcia Biznesu, operator programu certyfikatu jakości toruńskich produktów i usług, przygotowało cykl krótkich form video, które będą prezentowane w social mediach.
  • W dniach 16 – 17 maja 2024 r. w Toruniu odbędzie się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W obradach wezmą udział specjaliści z całej Polski.
  • Do 17 maja 2024 r. mieszkańcy Torunia mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025.
  • Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • 13 i 14 czerwca będzie się można dowiedzieć m.in. w jaki sposób obniżyć koszt importu zaopatrzeniowego i wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, czy jak skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia eksportu i promocji.
  • 14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.