Mistrzowie klasyki TOSoliści #5 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mistrzowie klasyki TOSoliści #5

Data wydarzenia
-
czworo muzyków z instrumentami smyczkowymi
Opis wydarzenia: 

Wystąpią:

 • Izabela Bogusz — skrzypce
 • Grzegorz Bogusz — skrzypce
 • Marta Wroniszewska — altówka
 • Karol Wroniszewski — wiolonczela
 • Mateusz Szwankowski — klarnet
 • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
 • Dainius Pavilionis (Litwa) — dyrygent
 • Mateusz Ciupka - prowadzenie "z offu"

W programie:

 • E. Elgar — Introdukcja i allegro op. 47
 • C. Debussy — Première Rhapsodie
 • A. Dvořák — IX Symfonia e-moll op. 95 "Z Nowego Świata"

 

Omówienie programu

Podczas piątego koncertu z cyklu TOSoliści wybrani soliści Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykonają dla publiczności wybrane utwory Edwarda Elgara, Claude’a Debussy’ego i Antonína Dvořáka. Wierzymy, że znakomita wirtuozeria Elgara, impresjonistyczny zew Claude’a Debussy’ego i fascynująca wielokulturowość dzieła Dvořaka zagwarantują słuchaczom pełnię artystycznych wrażeń i pokażą, jak bardzo zróżnicowany i fascynujący jest świat muzyki. 

Pojawi się Introdukcja i allegro Edwarda Elgara – brytyjskiego kompozytora, który zaskarbił sobie sympatię melomanów słynnymi wariacjami Enigma i patriotycznymi pieśniami narodowymi z czasów I wojny światowej. Utwór został skomponowany w 1905 roku z przeznaczeniem do wykonania podczas koncertu Elgara i Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Napisane na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową dzieło jest wspaniałym manifestem wirtuozerskich umiejętności wykonujących go muzyków. Przypomina wielowarstwowy poemat symfoniczny na orkiestrę smyczkową z kilkoma, wyraźnie zaznaczonymi motywami. Introdukcja i allegro, choć początkowo spotkała się z dość chłodnym przyjęciem przez krytyków, to niedługo potem jej walory zostały należycie docenione, a sam utwór okrzyknięto arcydziełem. 
Wysłuchamy także kompozycji Première Rhapsodie Claude’a Debussy’ego z 1909 roku stanowiącej nieodłączny element repertuaru klarnetowego. Dzieło zostało dedykowane francuskiemu profesorowi klarnetu, Prosperowi Mimartowi i wynosi możliwości brzmieniowe instrumentu na nieznany dotychczas poziom. Mimo że początkowo zostało przeznaczone wyłącznie na klarnet i fortepian, to po oficjalnej premierze z udziałem Mimarta i ciepłej reakcji publiczności Debussy w 1911 roku opublikował jego orkiestrację. Première Rhapsodie, podobnie jak wiele innych utworów francuskiego kompozytora, jest kompozycją impresjonistyczną (choć sam Debussy wolałby określenie symbolizm muzyczny) przesyconą gęstą fakturą, żywą kolorystyką i niepowtarzalnym, tchnącym tajemnicą nastrojem. 

Wieczór zwieńczy najsłynniejsza i najchętniej wykonywana symfonia Dvořáka – IX Symfonia  e-moll op. 95 "Z Nowego Świata". Powstała podczas pobytu kompozytora w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajmował stanowisko dyrektora Narodowego Konserwatorium Muzycznego w Nowym Jorku. Przed rozpoczęciem pracy nad utworem Dvořák bliżej zapoznał się z religijnymi pieśniami afroamerykańskich niewolników i muzyką Indian, które uznał za podstawę formującej się kultury amerykańskiej. Zainspirował się także poematem Henry’ego Longfellowa The Song of Hiawatha. Choć dzieło silnie czerpie z pieśni czarnych Amerykanów, to zauważalne w niej są także motywy czeskie. To barwny, tchnący wielokulturowością utwór będący wspaniałym, muzycznym krajobrazem Ameryki z końca XIX wieku. 

 

Wstęp:
45 zł - N, 35 zł - U
Data: 
17.05.2024 19:00
Miejsce: 
Sala Koncertowa Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.