Fortyfikacje Księstwa Kurlandii i Semigalii, cz. 1 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Fortyfikacje Księstwa Kurlandii i Semigalii, cz. 1

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

We wtorek 21 maja 2024 r. udamy się do Mitawy (łot. Jelgava). Zabierze nas tam dr Mariusz Balcerek, który w ten sposób rozpocznie nowy cykl spotkań online poświęconych fortyfikacjom na terenie Księstwa Kurlandii i Semigalii.

To temat stosunkowo mało znany, dlatego naszą wyprawę rozpoczniemy właśnie od twierdzy w Mitawie, która uchodziła za najważniejszą siedzibę księcia. Spotkanie na platformie Zoom rozpocznie się o godz. 17.00.

Link: https://zoom.us/j/96948061944

Identyfikator spotkania: 969 4806 1944

Po spotkaniu przewidziana jest dyskusja.

Przypomnijmy: Księstwo Kurlandii i Semigalii było księstwem lennym Korony Królestwa Polskiego. Powstało w 1561 r. po sekularyzacji inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego. Zamieszkiwali je Niemcy, Liwowie i Łotysze. Pierwszym świeckim księciem Kurlandii i Semigalii był ostatni mistrz krajowy zakonu, Gotthard Kettler.

Źródło ilustracji: [Lithen, J.]. [1703]. [Bilder av de åren 1701-1703 av generalkvartermästare Stuart befästade kurländska städerna Mitau, Bauske och Libau.] (SE/KrA/0426/014/1701:25). Riksarkivet, Szwecja.

 

Data: 
21.05.2024 17:00
Miejsce: 
Platforma Zoom
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.