Jaki był rok 2012 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jaki był rok 2012

Miasto
Data publikacji: 28 grudnia 2012
Autor: Małgorzata Litwin

Podsumowanie najważniejszych dla miasta wydarzeń na uroczystej sesji w Dworze Artusa oraz wręczenie wyróżnień osobom zasłużonym dla Torunia zakończyło 28 grudnia kolejny rok pracy Rady Miasta.

Ostatnie spotkanie w roku 2012 radni jak zwykle rozpoczęli od sesji roboczej w budynku Urzędu Miasta. Rozpatrzyli kilka projektów ważnych uchwał, m.in. ustalili wysokość opłat  za parkowanie i usuwanie pojazdów z dróg, zadecydowali, że do 31 marca przyszłego roku będą trwały konsultacje w sprawie koncepcji przebudowy placu Rapackiego, uchwalili Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Toruniu na lata 2013-2016 oraz zaakceptowali plan aktywizacji 85 bezrobotnych torunian. pozbawionych prawa do zasiłku, ale korzystających z innych świadczeń pomocy społecznej.  Odbyło się także pierwsze czytanie  Regulaminu Konsultacji Społecznych.

Druga, uroczysta część ostatniej sesji rozpoczęła się o godz. 14.00 w Dworze Artusa. Oprócz radnych obecnej i minionych kadencji oraz przedstawicieli administracji samorządowej wzięli w niej udział honorowi goście: parlamentarzyści, rektor UMK, duchowni, reprezentanci świata biznesu, sztuki, kultury i sportu, a także służb mundurowych.

Gospodarz spotkania, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz, przypomniał o kończących się w naszym mieście obchodach Roku Zabytków, związanych z 15-leciem wpisania Zespołu Staromiejskiego Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji radni zadecydowali o uhonorowaniu osób najbardziej zasłużonych dla wpisu Medalami za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze. Otrzymali je trzej toruńscy konserwatorzy zabytków, osoby odpowiedzialne za wzorcowe przygotowanie toruńskiego wniosku i dokumentacji wpisu dla instytucji europejskich: prof. Marian Arszyński, prof. Jan Tejchman i Zbigniew Nawrocki, miejski konserwator zabytków w latach 1991-2000.

Swoje najwyższe odznaczenie - medal Thorunium wręczył też na ostatniej sesji prezydent Torunia Michał Zaleski. Otrzymał je - za całokształt działań na rzecz rozwoju Torunia Konsul Honorowy Republiki Peru dr Stanisław Rakowicz. Zostały też wręczone tytuły Ambasadorów Toruńskiej Turystyki osobom promującym Toruń w kraju i na świecie. Urodzony w Nowej Zelandii Glenn Standish, w Toruniu mieszka od 9 lat i jest wielkim miłośnikiem naszego miasta. Swoim entuzjazmem dzieli się z internautami na prowadzonym przez siebie blogu Toruń Daily Photo TUTAJ. Drugim ambasadorem Torunia zostało Muzeum Okręgowe, którego coraz ciekawiej aranżowane obiekty muzealne i multimedialne wystawy tylko w minionym roku przyciągnęły 400 tys. zwiedzających.

W podsumowaniu roku 2012 prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał o najważniejszych dla miasta inwestycjach: trwającej budowie mostu i zbliżającej się operacji osadzenia stalowych łuków na podporach, o oddanych w tym roku do użytku szkole i przedszkolu na Bielawach, ponad 200 mieszkaniach komunalnych wybudowanych przez miasto i TTBS, zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody w Małej Nieszawce, przebudowanych ulicach: Polnej, Marii Skłodowskiej-Curie i placu Hoffmanna, pozyskaniu funduszy unijnych z RPO na przebudowę ulicy Nieszawskiej, a także pokonaniu wszelkich przeszkód na drodze budowy pierwszego odcinka Trasy Średnicowej.  Wskazał, jak rozwijająca się baza sportowa Torunia (w tym roku kolejne 5 orlików) owocuje coraz częściej przyznawaniem Toruniowi praw organizacji krajowych i międzynarodowych wydarzeń sportowych, jak m.in.:  89. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce (2013), Mistrzostwa Europy w Szermierce (2013) czy Halowe Mistrzostwa Weteranów w Lekkiej Atletyce (2015). Zwrócił też uwagę na kilka wydarzeń podkreślających naukowe aspiracje Torunia, jak styczniowe porozumienie o współpracy miasta z WSB, budowa Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK i Centrum Sportowego UMK czy otwarcie diecezjalnego Centrum Dialogu Społecznego.

Wśród powodów do szczególnej satysfakcji prezydent wymienił październikowe rozstrzygnięcie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która stwierdziła brak podstaw do unieważnienia decyzji wojewody o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na budowę mostu, a także skuteczne działania miasta na rzecz obniżenia deficytu budżetowego Torunia o ponad 40 mln zł. Wśród porażek wspomniał o opóźniającej się budowie hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema z powodu upadłości wykonawcy oraz problemach z rozstrzygnięciem przetargu na wykonawcę budowy hali koncertowej na Jordankach.

W 2012 roku żyliśmy też wieloma spektakularnymi wydarzeniami kulturalnymi i rocznicowymi, jak: obchody 15-lecia wpisania starówki na Listę UNESCO, 200-lecie od czasów akcji "Pana Tadeusza" (I wyd. na ziem. polskich w Toruniu 1858), cieszący się ogromną publicznością IV Festiwal SKYWAY, Gala Mistrzów Mowy Polskiej z toruńskim laureatami (Piotr Majewski, Dariusz Bereski), 90-lecie harcerstwa w Toruniu czy 20-lecie Diecezji Toruńskiej.

Na zakończenie uroczystej sesji prezydent Torunia i przewodniczący Rady Miasta Torunia wznieśli wraz z gośćmi toast noworoczny. Dla uczestników spotkania w Dworze Artusa wystąpił z koncertem Ryszard Rynkowski.


Najczęściej czytane aktualności

  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Tomasz Krzysztyniak i prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.