Honoris causa dla toruńskiego naukowca | www.torun.pl

Honoris causa dla toruńskiego naukowca

Miasto
Data publikacji: 06 maja 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Prof. Krzysztof Mikulski, fot. Andrzej Romański

Senat krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego zdecydował o nadaniu tytułu doktora honoris causa toruńskiemu naukowcowi, prof. dr. hab. Krzysztofowi Mikulskiemu z Wydziału Nauk Historycznych UMK.

Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Miłośników Torunia został uhonorowany "za wybitny wkład w rozwój nauki historycznej, niestrudzoną działalność organizacyjną i społeczną dla dobra wspólnego". Laudatorem i promotorem jego doktoratu jest prof. dr hab. Zdzisław Noga. To drugi taki tytuł w jego karierze - jest też doktorem honoris causa Uniwersytetu Marii  Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Uroczystość wręczenia tytułu odbędzie się 11 maja 2021 r.  w Krakowie podczas obchodów jubileuszu 75-lecia istnienia Uniwersytetu Pedagogicznego. Podczas uroczystości laureat wygłosi wygłosi pt. "Krakowianie w Polskim Towarzystwie Historycznym". Transmisję z wydarzenia można będzie obejrzeć na stronie uczelni: https://www.up.krakow.pl/

Prof. dr hab. Krzysztof Mikulski jest profesorem  nauk  humanistycznych, dyrektorem Instytutu Historii i Archiwistyki oraz kierownikiem Katedry Historii Nowożytnej i Krajów Niemieckich UMK. Specjalizuje się w dziejach miast i mieszczaństwa, demografii historycznej, historii gospodarczej  i  społecznej oraz  prozopografii i genealogii  szlachty polskiej okresu średniowiecza i czasów nowożytnych. W latach 2009–2013 należał do Rady Programowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Obecnie jest członkiem Rady przy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Komitetu Nauk Historycznych  PAN, przewodniczącym  Rady  Muzeum  Okręgowego  w  Toruniu i  Rady  Archiwalnej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych. Jest też prezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Miłośników Torunia. Autor wielu artykułów naukowych oraz książek, m.in. "Przestrzeń i społeczeństwo Torunia od końca XIV do początku XVIII wieku" i "Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne, pochodzenie i młodość". Honorowy Obywatel Lidzbarka Warmińskiego.

Fot. Andrzej Romański

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.