Granty PPGR wręczone | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Granty PPGR wręczone

Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: beneficjenci podczas spotkania z okazji przekazania grantów PPGRm przemawia prezydent Michał Zaleski

Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.

„Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” to projekt realizowany w całym kraju w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Jako że na terenie Gminy Miasta Toruń funkcjonował PGR, mogła ona przystąpić do projektu. Zgodnie z regulaminem naboru, beneficjentami mogli zostać zamieszkali w Toruniu uczniowie toruńskich szkół od klasy „0” do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej pochodzący z tzw. rodzin popegeerowskich. Głównym weryfikowanym kryterium było pokrewieństwo w linii prostej z osobą pracującą w zlikwidowanym gospodarstwie PGR.

- Dzisiaj przekazujemy 83 urządzania – 82 laptopy i jeden tablet. Kolejna transza laptopów już niedługo też zostanie przekazana. Bardzo dobrze, trafiają one do toruńskich rodzin. Szczególnie czas pandemii i nauki zdalnej pokazał, jak potrzebny jest to sprzęt w zdobywaniu nauki przez młodych ludzi. Są to urządzenia, które mają pomóc w nauce, w pracy zdalnej i w komunikacjimówił prezydent Michał Zaleski podczas spotkania z beneficjentami projektu, które odbyło się 24 listopada 2022 r. w Przystani Toruń. Łącznie mieszkańcy Torunia złożyli 105 wniosków, jednak w wyniku ich weryfikacji sprzęt trafi do 83 dzieci.

Koszt całkowity projektu to 264 100 zł w 100% finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju.

- Pandemia Covid-19 pokazała braki w dostępie do sprzętu komputerowego. Jako rząd postanowiliśmy zareagować i uruchomić ten program finansowany ze środków unijnych po to, żeby umożliwić dzieciom i młodzieży właśnie z tych terenów popegeerowskich dostęp do narzędzi cyfrowych. Jest to także sposób na wyrównanie szans w dostępie do wiedzy, szkoleń i komunikacji – zaznaczyła Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W spotkaniu udział wzięli także: zastępca prezydenta Torunia Adrian Mól, Przemysław Przybylski – pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego, Maria Mazurkiewicz - Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty, Małgorzata Taranowicz – radna sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, reprezentująca Joannę Borowiak, posła na Sejm RP oraz obsługujący projekt Anna Dziczek – dyrektor Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego i Mariusz Szefera – dyrektor Biura Projektów Informatycznych.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....
 • Po raz siedemnasty toruńskie organizacje pozarządowe spotykają się na miejskim forum NGO. W tym roku będą wybierać swoich przedstawicieli do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia.