Granty PPGR wręczone | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Granty PPGR wręczone

Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: beneficjenci podczas spotkania z okazji przekazania grantów PPGRm przemawia prezydent Michał Zaleski

Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.

„Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” to projekt realizowany w całym kraju w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Jako że na terenie Gminy Miasta Toruń funkcjonował PGR, mogła ona przystąpić do projektu. Zgodnie z regulaminem naboru, beneficjentami mogli zostać zamieszkali w Toruniu uczniowie toruńskich szkół od klasy „0” do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej pochodzący z tzw. rodzin popegeerowskich. Głównym weryfikowanym kryterium było pokrewieństwo w linii prostej z osobą pracującą w zlikwidowanym gospodarstwie PGR.

- Dzisiaj przekazujemy 83 urządzania – 82 laptopy i jeden tablet. Kolejna transza laptopów już niedługo też zostanie przekazana. Bardzo dobrze, trafiają one do toruńskich rodzin. Szczególnie czas pandemii i nauki zdalnej pokazał, jak potrzebny jest to sprzęt w zdobywaniu nauki przez młodych ludzi. Są to urządzenia, które mają pomóc w nauce, w pracy zdalnej i w komunikacjimówił prezydent Michał Zaleski podczas spotkania z beneficjentami projektu, które odbyło się 24 listopada 2022 r. w Przystani Toruń. Łącznie mieszkańcy Torunia złożyli 105 wniosków, jednak w wyniku ich weryfikacji sprzęt trafi do 83 dzieci.

Koszt całkowity projektu to 264 100 zł w 100% finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju.

- Pandemia Covid-19 pokazała braki w dostępie do sprzętu komputerowego. Jako rząd postanowiliśmy zareagować i uruchomić ten program finansowany ze środków unijnych po to, żeby umożliwić dzieciom i młodzieży właśnie z tych terenów popegeerowskich dostęp do narzędzi cyfrowych. Jest to także sposób na wyrównanie szans w dostępie do wiedzy, szkoleń i komunikacji – zaznaczyła Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W spotkaniu udział wzięli także: zastępca prezydenta Torunia Adrian Mól, Przemysław Przybylski – pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego, Maria Mazurkiewicz - Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty, Małgorzata Taranowicz – radna sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, reprezentująca Joannę Borowiak, posła na Sejm RP oraz obsługujący projekt Anna Dziczek – dyrektor Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego i Mariusz Szefera – dyrektor Biura Projektów Informatycznych.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
 • Na zdjęciu: wirok z drona na zieleń
  Kultura, Miasto
  „Dzień Dziecka” to hasło przewodnie nadchodzącego weekendu! Dla najmłodszych mieszkańców Torunia i ich rodziców atrakcji nie zabraknie A do tego – mamy Kontakt z teatrem. Festiwal trwa!
 • Miasto
  2 czerwca 2023 r. poznaliśmy laureatów etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku. W 2023 - jubileuszowym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika - uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski uczestniczyli w trzyetapowym konkursie interdyscyplinarnym, dotyczącym życia astronoma i dziedzin, którymi się...
 • Miasto
  Na Rynku Staromiejskim w Toruniu 2 czerwca 2023 r. odbyły się główne obchody rocznicowe z okazji 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii. - Toruń jest stolicą polskiej artylerii. Artyleria pokochała Toruń miłością niezwykłą, bo przetrwała z nią wichry wojny i czas pokoju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. Obecny na uroczystości...
 • Miasto, Sport
  Blisko 500 niepełnosprawnych zawodników z całego regionu kujawsko-pomorskiego przyjechało do Torunia na XII Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych na Stadionie Miejskim przy ul.Bema.
 • Przedstawiciele wszystkich toruńskich placówek muzealnych spotkali się 2 czerwca 2023 r. w ratuszu z okazji Dnia Muzealnika.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu we współpracy z lokalnymi fundacjami po raz dwunasty organizuje na Stadionie Miejskim olimpiadę sportową skierowaną do osób niepełnosprawnych.
 • Toruński TBS Sp. z o.o. od 1-30 czerwca 2023 r. do godz. 15:00 prowadzi nabór wniosków dla kandydatów na mieszkania przy ul. Poznańskiej 296B na Osiedlu Glinki. Do rozdysponowania będzie 75 mieszkań o powierzchni użytkowej od 30 m2 do 57 m2.
 • Uczniowie z całej Polski przyjechali do Torunia, by 2 czerwca 2023 r. wziąć udział w etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.
 • Na Rynku Staromiejskim w Toruniu 2 czerwca 2023 r. odbyły się główne obchody rocznicowe z okazji 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii. - Toruń jest stolicą polskiej artylerii. Artyleria pokochała Toruń miłością niezwykłą, bo przetrwała z nią wichry wojny i czas pokoju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. Obecny na uroczystości...
 • Katarzyna Dąbrowska pełni od 1 czerwca 2023 r. funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Torunia ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
 • Finał 6. edycji Konkursu Przyrodniczo-Technicznego pod hasłem „Od przyrodnika do technika” odbył się 30 maja 2023 r. w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu.