www.torun.pl

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 grudnia 2019
Autor: Natalia Przytarska

Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!

PIĄTEK 13 grudnia

godz. 8:00-18:00 Powiew północy – prace dzieci i młodzieży z Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji, do 21.01., Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka
Klimat tej wystawy związany jest z miejscem zamieszkania autorów prac. Nastrojowe linoryty z Reykjaviku, będące apoteozą przyrody, barwne rysunki z Tallinna, oszczędne w formie kompozycje z Turku to tylko niektóre z przykładów twórczości młodych artystów ze Skandynawii, którzy w niezwykle poetycki sposób opisują otaczający ich świat.

godz. 8:00-18:00 Drobiazgi, do 14.01., Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka
Pochodzące głównie z Bułgarii, Czech, Niemiec, Polski, Serbii, Słowacji, Rosji i Węgier niewielkie linoryty, suchoryty, akwaforty i akwatinty.

godz. 10:00 Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy, do 22.12., Rynek Staromiejski
Uczestnicy będą mogli nie tylko zakupić produkty niezbędne do organizacji świątecznej kolacji, znaleźć inspirację dla cudownych gwiazdkowych upominków, ale również degustować napoje rozgrzewające, czy proponowane przez restauratorów przysmaki. Do 22 grudnia zaplanowano także szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. widowiskową paradę z towarzyszeniem orkiestry, pokazy filmowe, czy różnotematyczne warsztaty. Program tegorocznego Toruńskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

godz. 10:00-14:00 Maraton Pisania Listów, IV Liceum Ogólnokształcące
Maraton pisania listów Amnesty International. W najbliższy piątek pisane będą listy w sprawie młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały naruszone. Więcej informacji.

godz. 10:00-19:00 Dzień Księgarki i Księgarza, Księgarnia Kafka i Spółka
Spotkanie podsumowujące tegoroczną działalność księgarnii.

godz. 16:00 Anielskie warsztaty rodzinne, OPP Dom Harcerza
Warsztaty plastyczne. Modelowanie figurek aniołków w glince ceramicznej.

godz. 16:30 Kobiece Inspiracje: Bajeczne bombki decoupage, Książnica, Filia nr 16, ul. Raszei
Uczestnicy stworzą bogato zdobione bombki ze styropianu. W tym celu wykorzystają dwie metody: decoupage oraz technikę oszraniania. Na warsztaty należy zabrać: jedną dużą bombkę ze styropianu, wiórki kokosowe, małe białe koraliki, białe cekiny, serwetkę z motywem świątecznym. Wstęp wolny.

godz. 17:00 Biało-czarne. Toruń w cieniu swastyki, do 8.03., Dom Eskenów
Wernisaż fotografii i dokumentów, które stanowią świadectwo trudnych dla mieszkańców Torunia czasów wojennych. Pokazują one, jak wyglądało nasze miasto zimą 1939/1940. Bilety: sale ekspozycyjne: 12 zł, 9 zł ulgowy.

godz. 17:00 Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego, do 31.05., Muzeum Etnograficzne
Wernisaż wystawy jubileuszowej. Przedstawiać będzie w nieszablonowy sposób rolę i funkcjonowanie muzeum. Ekspozycja ukazuje zakres działań muzealnych: zarówno tych oczywistych (np. wystawiennictwo, edukacja), jak i tych nieznanych osobom spoza kręgu muzealników.

godz. 17:00-19:00 Wojciech Sternak – Uroczysko II, do 10.01., Mała Galeria ZPAF
Wernisaż prac Wojciecha Sternaka – artysty wizualnego, fotografa i kulturoznawcy. Autor albumów „Cień Czarnobyla” (2006) i „Siedem dróg” (2019) oraz wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Wieczór poetycki Wiesławy Kwinto-Koczan, Muzeum Diecezjalne
Wiesława Kwinto-Koczan (Wuka) - od 2000 roku mieszkanka Torunia, choć za swoje miejsce na ziemi niezmiennie uznaje Bieszczady. W 2004 r. ukazał się pierwszy tomik zatytułowany „Szlakiem”. W 2017 r. ukazała się płyta Słowa-szepty – oparta w całości o teksty pochodzące z tomiku pod tym samym tytułem. Wstęp wolny.

godz. 18:00 I co? - działanie performatywne, Dom Muz, ul. Podmurna
Działanie performatywne związane z dorastaniem, dorosłością, przekształceniami i zmianami zakończone świętowaniem. W wydarzenie zaangażowani zostaną pracownicy Domu Muz i goście. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Zebranie Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, Toruńskie Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro
W programie omówienie zmian na liniach komunikacyjnych Torunia, realizacja postanowień i efekty spotkań z m.in. UM, WGK i MZK. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Niebieskie Chachary, Kino Centrum
Pokaz filmu i spotkanie z autorem, Cezarym Grzesiukiem. Bilety: 12 zł ulgowy, 14 zł normalny.

godz. 18:00 Zapomniany krajobraz, Towarzystwo Naukowe w Toruniu
Wykład prezentujący wyniki projektu “Zapomniany krajobraz. W poszukiwaniu dziedzictwa archeologicznego w lasach ziemi chełmińskiej”. Spotkanie poprowadzą Jerzy Czerniec (IAiE PAN) oraz Mateusz Sosnowski (IA UMK Toruń).

godz. 18:30 Hokej na lodzie: KH Energa Toruń vs Podhale Nowy Targ, Lodowisko Tor-tor
W najbliższy piątek toruńska drużyna zmierzy się z kolejnym przeciwnikiem - Podhalem Nowy Targ. Bilety: 14-20 zł.

godz. 18:30 Frontside, Mentor, Hostia, Dwa Światy
Frontside, Mentor oraz Hostia wystąpią w Toruniu w ramach Innowiercy Tour. Bilety: 50, 60 zł.

godz. 19:00 Spektakl: Klimakterium…i już, Aula UMK
Spektakl łączy elementy kabaretu, musicalu i farsy, w którym cztery przyjaciółki świetnie się bawią. W sposób niezwykle dowcipny rozprawiają na tematy powszechnie uważane za wstydliwe, trudne i prawie tabu. Bilety: 90 zł.

godz. 19:00 Ex Digitalis Salon 2019, do 2.02., CSW
Wystawa prac Międzynarodowego Przeglądu Ekslibrisu Cyfrowego i wystaw towarzyszących: Laureatów poprzedniej edycji Ex DIGITALIS 2017: Pawła Bińczyckiego i Aleksandry Hachuły, oraz wystawy jubileuszowej Marka Głowackiego. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Dni Ciechowskiego: Ciechowski Symfonicznie, koncert TOS, CKK Jordanki
Niezrównany polski aranżer Krzysztof Herdzin podjął się napisania specjalnie dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej opracowań utworów ikony polskiego zespołu Republika. Do współpracy i wykonania utworów Grzegorza Ciechowskiego zaproszone zostały gwiazdy polskie sceny muzycznej. Bilety: 59, 79, 89 zł.

godz. 19:00 Kiełbasa toruńska. Wyprzedaż., Wejściówka
Kabaret Loża Kopernika zaprezentuje kolejny, szósty już program. Tematy toruńskie wzbudziły wiele emocji, dlatego kolejna porcja skeczy i piosenek pochodzi z dalszych inspiracji lokalnymi wątkami. Bilety BOW i kasa Teatru.

godz. 19:00 Jan Astner “Zmysłowe Miasta”, Pers
Wernisaż wystawy przedstawiającej obrazy z serii “Zmysłowe Miasta”. Prace te to nie widoki miejskie. To notatki z podróży, katalog odczuć i doznań. To chwila spędzona przy kawie na placu, zapach uliczki podczas spaceru, to nastrój rozmowy ze spotkanymi mieszkańcami, to wspomnienie które zostaje po wyjeździe.

godz. 20:00 To tylko sex – spektakl, CKK Jordanki
Rozpustnie śmieszna i interaktywna sztuka dla dorosłych. Wielki przebój West Endu w opracowaniu artysty kabaretowego Szymona Jachimka – związanego z kabaretem Limo. Bilety: 70, 80 zł.


SOBOTA 14 grudnia

godz. 8:00 Miejska Akcja Rejestracji Dawców Szpiku "Dla Jarka", do 15.12., różne miejsca
Rejestracja dawców Fundacji DKMS. Kolejna - tym razem ogólnomiejska - akcja dla Jarka. Wymaz od chętnych zbierany będzie w toruńskich galeriach: Copernicus, Plaza, Nowe Bielawy i Kometa. Więcej informacji

godz. 9:00 parkrun Toruń #231, ul. Leśny Trakt
Poranna dawka ruchu na świeżym powietrzu w każdą sobotę o 9:00 w lasku na Skarpie. Uczestnicy do pokonania będą mieli odcinek 5 km biegiem, truchtem lub marszem. Wymagana wcześniejsza rejestracja. Wstęp wolny.

godz. 9:00 Teatralny rozruch, WOAK
Comiesięczne zajęcia dla dzieci dla dzieci w wieku 7-10 lat, prowadząca: Agnieszka Zakrzewska, cena 5 zł.

godz. 9:30 Nestle Fitness Tour de Toruń 2019, start Motoarena
O Puchar Prezydenta Miasta Torunia w kolarstwie przełajowym rywalizować będą zawodnicy w 12 wyścigach, podzielonych na wiele kategorii, m.in. dzieci, amatorzy, mastersi, juniorzy, żacy i elita. Więcej informacji

godz. 10:00-13:00 Nasza wspólna przyszłość- warsztaty zero waste, Alternatywna
Trzecie wydarzenie w ramach projektu skierowanego do mam "Wprawka - czyli mama wychodzi z domu". Podczas sobotniego spotkania uczestniczki dowiedzą się: dlaczego codzienne decyzje mają wpływ na przyszłość naszą i naszych dzieci, jak żyć w sposób odpowiedzialny i świadomy oraz jak kupować i nie marnować/wyrzucać. Wstęp wolny, obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona.

godz. 11:00-14:00 Eko-wigilia, Muzeum Etnograficzne
Kiermasz produktów ekologicznych i świątecznego rękodzieła, prelekcja Mieczysława Babalskiego na temat zdrowego odżywiania, śpiewanie kolęd i spotkanie opłatkowe z degustacją ekologicznych potraw wigilijnych. Wstęp wolny.

godz. 11:00 Bal z Kicią Kocią, Książnica, Filia nr 16, ul. Raszei
Bal przebierańców (przebierz się za ulubione zwierzątko). Gościem honorowym będzie Kicia Kocia. Dobra zabawa i konkursy z nagrodami. Zapisy: f-16@ksiaznica.torun.pl lub tel. 56 610-67-59.

godz. 11:00, 12:15 Poranne figle, psoty i żarty: Wyczarujmy Święta!, WOAK
Zajęcia parateatralne dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami. Poranne figle, psoty i żarty to wspólna, ruchowa, rozwijająca wyobraźnię i kreatywność młodych uczestników zabawa. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach I grupa: 11:00-⁠11:45, II grupa: 12:15-⁠13:00. Bilety: 5 zł.

godz. 11:00-15:00 Weganokracja, Kulturhauz
Pierwszy w 100% wegański jarmark w kujawsko-pomorskim. Do kupienia: rękodzieło, żywność, aktywistyczne gadżety, kosmetyki.

godz. 11:00-17:00 Świąteczny Konwój Radia ZET, również 15.12., Rynek Nowomiejski
Impreza, która wprowadza świąteczną atmosferę na rynkach 4 miast w Polsce. Wśród atrakcji znajdą się: Wawel Truck, strefa karaoke z nagrodami, pisanie listów do św. Mikołaja, wybijanie monet, strefa zdjęć z prowadzącymi z Radia ZET. Wstęp wolny.

godz. 12:00 Mikołajkowa Zmysłoteka Extra, CSW
Kreatywne warsztaty dla rodzin z dziećmi od 2 do 4 lat. Bilety: 15 zł.

godz. 12:00-14:00 Świąteczny kiermasz używanych gier planszowych, Książnica, ul. Słowackiego
Udział w kiermaszu jest bezpłatny, zarówno dla kupujących, jak i dla sprzedających. W bibliotece, przygotowane będzie mini stoisko (stolik i krzesło). Rezerwacje: m.pitulski@ksiaznica.torun.pl.

godz. 12:00-17:00 20 Toruńska Giełda Płytowa, Dwór Artusa
Dwudziesta edycja giełdy czarnych płyt, kaset i gramofonów. Wstęp wolny.

godz. 14:00 Wielkie kolędowanie, do 15.12., CH Plaza
Liczne zabawy i konkursy z nagrodami, koncert zespołu Feel, przedstawienia teatralne oraz pokazy iluzji w wykonaniu mistrza Corelli. Wstęp wolny.

godz. 15:00 Wigilia dla dzieci Starówki, OPP Dom Harcerza
Rodzinne spotkanie wigilijne dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w zajęciach w Piernikowym Miasteczku.

godz. 16:00 Popołudnie z polskimi bajkami animowanymi: Bolek i Lolek, Książnica, ul. Słowackiego
Najfajniejsze odcinki z przygodami rezolutnych urwisów. A po seansie gry i zabawy. Będzie też maszyna do popcornu. Wstęp wolny.

godz. 16:00 Warsztaty rękodzieła dla dorosłych, Dwór Artusa
Przy ciepłym napoju i kawałku ciasta uczestnicy tworzyć będą wspaniałe świąteczne dekoracje z filcu. Organizator zapewnia wszystkie niezbędne materiały. Bilety: 20 zł

godz. 16:00 Florystyczne warsztaty – Choinka, Dom Muz, ul. Okólna
Na spotkaniu uczestnicy stworzą choinki. Dekoracje tworzone będą z gałązek, szyszek, mchu, i innych dodatków florystycznych.Prowadzenie: Aleksandra Strzelec. Informacje i zapisy: okolna@dommuz.pl/ tel. 56 654-84-56. Wstęp: 20 zł

godz. 16:00 Dni Ciechowskiego: pokaz filmu „Obywatel miłość”, CSW
Po seansie spotkanie i dyskusja z Anną i Wojciechem Skrobiszewskimi. Bilety: 10 zł, na spotkanie wstęp wolny.

godz. 17:00 Siatkówka: Budowlani Volley Toruń vs Enea Energetyk Poznań, Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK
I Liga Siatkówki Kobiet. Bilety: 5 zł.

godz. 18:00 Dom o Zielonych Progach - koncert, Dom Muz, ul. Podmurna
Koncert grupy dojrzałych muzyków mających na koncie setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach. Mimo wielu zmian w składzie i zmieniającego się z czasem brzmienia, jedno się nie zmieniło: wciąż chodzą po górach, wciąż można ich spotkać na minikoncertach w schroniskach i bacówkach lub gdzieś przy ognisku. Koncert wyprzedany.

godz. 18:00 5. Gala Disco Polo, Arena Toruń
Wystąpią: Boys, Mig, Piękni i Młodzi, Clasic, Power Play, Miły Pan, Top Girls. Bilety: 45-300 zł.

godz. 18:00 Boże Narodzenie w muzyce klasycznej, MDK
Koncert duetu akordeonowego braci V.I. Gaidychuków z Ukrainy. Wstęp: 10 zł.

godz. 18:00 Koszykówka: Energa Toruń vs. AZS Uniwersytet Gdański, Hala Sportowa przy ul. Grunwaldzkiej 33/35
Podczas XI kolejki Energa Basket Ligi toruńska drużyna zmierzy się z Uniwersytetem Gdańskim. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Dni Ciechowskiego: Republika. Narodziny legendy – film, Od Nowa
Wstęp w ramach biletu na Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego.

godz. 19:00 Muzyka zespołu ABBA orkiestrowo, CKK Jordanki
Wojciech Zieliński - kompozytor, aranżer, kierownik muzyczny, dyrygent, soliści oraz orkiestra Zieliński Project przedstawią nowy projekt muzyczny, który powstał w oparciu o muzykę szwedzkiej grupy wokalnej ABBA. Usłyszymy ponadczasowe melodie, ale ze świeżym podejściem do aranżacji. Bilety: 79, 89, 99, 109, 119 zł.

godz. 19:00 Jezus przyszedł – premiera, Teatr Horzycy
„Jezus przyszedł” to historia Wokalisty, którego poznajemy w momencie głębokiego przeżycia wewnętrznego. Bohater początkowo nie rozumie, co się z nim dzieje, ale z czasem odkrywa siebie na nowo i rozlicza się ze swoją przeszłością. Życiowej zmiany Wokalisty nie akceptuje jednak jego najbliższe otoczenie, które jest owładnięte żądzą sukcesu i pieniędzy oraz obsesją kontroli nad drugim człowiekiem. Bilety: 30 zł ulgowy, 40 zł normalny.

godz. 19:00 3. Piętro – koncert, Pers
Pierwszy koncert 3. Piętra w Toruniu - zespołu, który określany jest jako muzyczna improwizacja kreującą psychodeliczną dźwiękoprzestrzeń. Wstęp wolny.

godz. 19:30 Zbiory Nanofestival, Kulturhauz
Festiwal poetycko-literacki. W programie m.in.: panele dyskusyjne, turniej Jednego Wiersza "O Metalową Łyżkę", premiera "Wypadków z przypadkami".

godz. 20:00 Dni Ciechowskiego: Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, Od Nowa
Jak co roku na deskach Od Nowy wystąpią artyści, którzy zagrają i zaśpiewają swoje wersje utworów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. W czasie koncertu wręczana jest Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku laureatem został Ralph Kaminski. Bilety: 70 zł, 80 zł w dniu koncertu.

godz. 20:00 Milonga Mercurio No 169, Wejściówka
Sobotnia milonga, czyli wieczór z tangiem w tle. Wstęp: 10 zł.

godz. 21:30 Breaking Vibes!, Pers
Impreza dj-ska. Zagrają: Dj Łowka oraz Dj MrOz.

godz. 22:00 Kto JAG nie NRD x Łowcy, Klub NRD
Po długiej przerwie ŁOWCY ponownie zawitają w progi klubu NRD. Zagrają: Mendeler / Eliot - PL, BrainWash The Dj, Afterwhite. Wstęp z listy FB wolny, pozostałe osoby - 10 zł.

godz. 22:00 PSY the TRIP - Goa Psy Trance Night Party, Koniec Świata
Kolejna podróż z muzyką goa, psy trance. Zagrają: Epix, Abrakadabra, Monya, Afterwhite, Shum. Wstęp: 10 zł.


NIEDZIELA 15 grudnia

godz. 8:00-13:00 X Świąteczna Bitwa Gwiazd, Lodowisko Mentor
Toruński Klub Curlingowy zaprasza na jubileuszową edycję charytatywnego turnieju. Zawodnicy zagrają dla Hospicjum dla dzieci „Nadzieja”. W programie przewidziane są również licytacje i loteria fantowa. Więcej informacji

godz. 10:00 Ozdoby i prezenty zrobione lepsze niż kupione, Szkoła Leśna na Barbarce
Przedświąteczne warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci i młodzieży. Brak wolnych miejsc.

godz. 10:00-12:30 Pożegnalny kiermasz świąteczny, Dom Muz, ul. Okólna
Wydarzenie z okazji świąt i pożegnania Domu Muz – od stycznia instytucja przejdzie pod zarząd Dworu Artusa. W programie: kiermasz prac uczestników zajęć stałych w Domu Muz i świetlicy, pokaz zdobienia pierników oraz drobny poczęstunek. Zapisy dla wystawców: okolna@dommuz.pl, tel. 56 654-84-56. Wstęp: wolny/ 5 zł opłata za wystawienie się.

godz. 11:00 Kontakt improwizacja. Świadomość ciała w ruchu - cz.II, ul. Przedzamcze 11
Drugi warsztat z cyklu "Kontakt improwizacja” z Michałem Ratajskim. Będzie rozwinięciem pierwszej części warsztatów i poszerzeniem oraz pogłębieniem proponowanych wcześniej narzędzi dotyczących ciężaru, punktu kontaktu, konstrukcji czy impulsu. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Formularz zgłoszeniowy.

godz. 12:00 Kurs kaligrafii, CSW - Centrum Literatury
Regularne spotkania z kaligrafią, które będą odbywać się raz w miesiącu od września do czerwca. Dziesięć spotkań warsztatowych (2,5 h każde) pozwoli zaznajomić się z podstawowymi narzędziami i rodzajami tuszu i atramentu. Niedzielne spotkanie poświęcone będzie teksturze. Bilety: 30 zł / jedne warsztaty (pakiet dziesięciu warsztatów: 250 zł, pakiet pięciu warsztatów: 140 zł). Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

godz. 12:00 Dni Ciechowskiego: Salon Poezji, Teatr Horzycy
Poezja Grzegorza Ciechowskiego balansuje pomiędzy opowieścią o miłości a językiem aluzji politycznych, które także dziś skłaniają do refleksji. Usłyszymy niezapomniane, jak i mniej znane teksty w interpretacji aktorów teatru oraz gościa specjalnego z muzyką na żywo. Wejściówki: 1 zł w Biurze Obsługi Widzów.

godz. 12:00-16:00 Gwiazdka u marszałka, Urząd Marszałkowski
Przedświąteczne spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim. W programie: warsztaty piernikowe z marszałkiem Piotr Całbecki, zajęcia plastyczne dla dzieci, kiermasz ozdób choinkowych, koncerty kolęd i kosmiczne opowieści. Wstęp wolny. Pełny harmonogram

godz. 15:00 i 18:30 Christmas Show, CKK Jordanki
Podróż w świat świątecznych tradycji. Przewodnikami są artyści Polskiego Baletu Narodowego oraz Polskiej Opery Narodowej. W programie m.in.: ,,Walc Śnieżynek” z Dziadka do Orzechów Piotra Czajkowskiego, fragmenty „Opowieści Wigilijnej”, duet Kwiatów z Opery Lakme L.Delibesa oraz nastrojowa Medytacja z Opery Thais Julesa Masseneta. Bilety: 80, 100, 120 zł.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
    Miasto, Sport
    Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
  • Na zdjęciu para seniorów na starówce
    Miasto
    Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
  • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
    Miasto, Sport
    W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
  • plakat wydarzenia
    Kultura, Miasto
    Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
  • Miasto, MZK
    Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
  • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
    Miasto
    Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
  • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
  • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
  • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
  • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
  • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
  • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
  • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
  • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.