W stulecie edukacji muzycznej w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W stulecie edukacji muzycznej w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 października 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Dyrektor Szkoły Kinga Litowska odbiera czek z rąk prezydenta i jego zastępcy

100-lecie istnienia świętuje w 2021 r. Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu. Z tej okazji w Dniu Edukacji Narodowej  14 października 2021 r. w szkole odbyło się uroczyste zebranie Rady Pedagogicznej ZSM, podczas którego zasłużeni pracownicy otrzymali nagrody i wyróżnienia państwowe, wojewódzkie i miejskie.

Uroczystość w Sali Koncertowej ZSM zgromadziła wielu znamienitych gości. Władze miasta reprezentowali prezydent Michał Zaleski i jego zastępca Zbigniew Fiderewicz. Obecni byli wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, wicekurator Kujawsko-Pomorski Maria Mazurkiewicz, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Anna Drogowska i przewodnicząca Rady Rodziców Magdalena Burdziej. Nie zabrakło byłych i obecnej dyrektor ZSM Kingi Litowskiej.

- Przekazuję serdeczne gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu 100-lecia Zespołu Szkół Muzycznych. W Toruniu był to zawsze i wciąż jest najważniejszy ośrodek edukacji artystycznej młodych torunianek i torunian. Cieszy się on doskonałą opinią, bo skupia wybitne grono pedagogów, przyciąga utalentowane uczennice i zdolnych uczniów i co roku żegna się z doskonale wykształconymi absolwentamimówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski. - Pani Dyrektor i całej Radzie Pedagogicznej przekazuję z tej okazji serdeczne życzenia. Zachowajcie, proszę, swoją nauczycielską dumę i mądrość oraz muzyczną kreatywność, za którą od lat podziwiają Państwa nie tylko uczniowie tej sławnej szkolnej stulatki.
 
Na ręce dyrektor szkoły Kingi Litowskiej prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył czek na 15 tys. zł z przeznaczeniem na wydanie płyt z okazji 100-lecia ZSM.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej i w ramach obchodów jubileuszu szkoły siedmioro pracowników szkoły otrzymało od miasta nagrody finansowe: dr Aneta Derkowska, Magdalena Cynk-Mikołajewska, Marek Kamola, wicedyrektor Justyna Sawicka, Grażyna Witkowska, Jan Sznycer i Kamilla Koźmińska, natomiast Statuetkę Anioła wraz z okolicznościowym dyplomem: Aleksandra Nalewaj – wicedyrektor szkoły w latach 1992 – 2019 i dr hab. Elżbieta Szczurko.

Podczas uroczystości wręczono też Dyplomy Honorowe Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Medale za Wieloletnią Służbę.

Warto przypomnieć, że w siedzibie przy Szosie Chełmińskiej 224 placówka funkcjonuje od 2005 r. Wcześniej działała w trzech różnych, oddalonych od siebie obiektach. Istniejące budynki szkolne na osiedlu Wrzosy, zmodernizowane i przystosowane do potrzeb kształcenia muzycznego kosztem 4,5 mln zł , miasto podarowało szkole na jubileusz 85-lecia. Pierwsza inauguracja roku szkolnego w nowej lokalizacji miała miejsce 4 września 2006 r. Już cztery lata później, 24 maja 2010 r. w sąsiedztwie budynku szkolnego powstała wybudowana w rekordowym tempie sala koncertowa dla ZSM (prace trwały od stycznia 2009 r. do lutego 2010 r.) Dwukondygnacyjny budynek z widownią na 300 miejsc, sceną dla orkiestry i chóru, studiami, salą prób, salami lekcyjnymi, zapleczem i wyposażeniem muzyczno-scenicznym stworzył szkole zupełnie nowe możliwości rozwojowe. Uczniowie zyskali profesjonalne miejsce do zdobywania doświadczenia koncertowego.

W 2016 r. szkoła otrzymała dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na projekt pt. "Muzyka dla Kopernika"- zakup trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej. W tym samym roku z okazji jubileuszu 95-lecia istnienia, placówka otrzymała za swoje zasługi dla miasta Medal Honorowy Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego "Thorunium".

Więcej o historii Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu

Drugą część obchodów stulecia ZSM zaplanowano dzień później, 15 października 2021 r. podczas koncertu galowego w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Zdjęcia: Lech Kamiński



Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.