Urodziny Legendy Stulecia | www.torun.pl

Urodziny Legendy Stulecia

Miasto
Data publikacji: 19 marca 2021
Autor: Natalia Przytarska

112 lat temu urodziła się wielka torunianka i patriotka gen. prof. Elżbieta Zawacka. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski złożył kwiaty na grobie Pani generał, na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.

Była rodowitą torunianką, związaną z naszym miastem od pierwszego do ostatniego dnia swojego życia. Pozostawiła po sobie spuściznę swoich przekonań i idei, a także spuściznę zbiorów historycznych, które gromadziła, a nad którymi sprawuje dzisiaj pieczę fundacja jej imienia, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej przy ul. Podmurnej - stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski.

Generał Zawacka urodziła się w 1909 r. w Toruniu. W trakcie II wojny światowej była żołnierzem podziemnego wojska. Pod pseudonimem „Zo” stała się legendą kurierów w okupowanej Europie – przekraczała granice z fałszywymi dokumentami ponad sto razy. W 1943 r. wyruszyła jako emisariuszka Komendanta Głównego AK do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Z Wielkiej Brytanii powróciła do Polski na spadochronie – moment ten uwieczniony został na budynku przy ul. Gagarina w Toruniu.


Po powrocie brała udział w powstaniu warszawskim, była także więźniem okresu stalinowskiego. Od 1978 r. pracowała na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, aby w 1996 r. zostać profesorem nauk humanistycznych. Honorowa Obywatelka Torunia zmarła 10 stycznia 2009 r. na kilka tygodni przed swoimi setnymi urodzinami.
    
W Toruniu jej imieniem nazwano zbudowany w 2013 r. most łączący prawy brzeg miasta z lewym. Pamiętamy o bohaterce także w nazwach instytucji publicznych – Szkole Podstawowej nr 27 czy Bibliotece Pedagogicznej. Jej wizerunek umieszczony został również na wspomnianym wcześniej wieżowcu przy ul. Gagarina, w którym generał mieszkała. W 2020 r. została wybrana przez mieszkańców Legendą Stulecia. Głosowanie odbyło się z okazji jubileuszu 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. 

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  Od soboty 10 kwietnia w Toruniu wykryto 122 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, przy 434 wykonanych testach Ministerstwo Zdrowia nie poinformowało o kolejnych ofiarach śmiertelnych pandemii w naszym mieście.
 • Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 81 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 3 osoby zmarły przez COVID-19.
 • Wylewanie asfaltu na moście Piłsudskiego
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Przed nami betonowanie i asfaltowanie na moście. Prace rozpoczną się nocą 9 kwietnia 2020 r. Na moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu PIUM w centrum handlowym
  Miasto
  Mimo zamknięcia galerii handlowych, mieszkańcy Torunia mogą załatwić sprawy w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta w centrach Plaza i Copernicus. Na wizytę trzeba się jednak umówić.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia oraz znak Śródmiejskiej Strefy Parkowania
  Drogi, Miasto
  Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia zagłosuje nad zmianami w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Na zdjęciu: jeden z parkletów na starówce
  Eko, Miasto
  Na torunian spacerujących po ulicach starówki czeka dziewięć parkletów w ośmiu lokalizacjach. To idealne miejsce do wypoczynku w otoczeniu kwitnącej na wiosnę zieleni.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 124 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV2. W naszym mieście przebadano 542 osoby. 3 mieszkańców miasta zmarło przez choroby współistniejące z zakażeniem.
 • 31 dotacji na łączną kwotę 940 tys. zł przewidzianych jest w projekcie uchwały o dotacjach konserwatorskich, którą rozpatrzy na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia.
 • Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad uchwałą, która wprowadzi zmiany w budżecie obywatelskim.
 • Największy polski serwis zajmujący się komercyjnymi nieruchomościami opisuje potencjał inwestycyjny Torunia. Dziennikarze portalu Propertynews.pl prezentują ofertę terenów inwestycyjnych miasta i wskazują świetnie zlokalizowane działki pod produkcję czy centra logistyczne. W rozmowie z dziennikarzami Propertynews.pl Łukasz Szarszewski, dyrektor...
 • Do 30 kwietnia 2021 r. można nadsyłać oferty w II turze konkursu na wykonanie zadań miasta w zakresie wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej w 2021 r.
 • 28 projektów z zakresu kultury i ochrony dóbr narodowych uzyskało wsparcie miasta w I turze otwartego konkursu ofert w 2021 r. Wyniki zostały ogłoszone 8 kwietnia 2021 r.
 • Miasto intensywnie przygotowuje się do zwiększenia potencjału szczepień powszechnych. Znane są już miejsca Punktów Szczepień Masowych w Toruniu.
 • W sobotę 10 kwietnia na Barbarce można będzie dostać sadzonki drzew w ramach akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2021".