Thorunium dla Książnicy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Thorunium dla Książnicy

Kultura
Data publikacji: 11 grudnia 2008
Autor: admin_vobacom

Z okazji 85-lecia istnienia Książnicy Kopernikańskiej prezydent Michał Zaleski przekazał na ręce dyrektor placówki Teresy Szymorowskiej swoje najwyższe wyróżnienie – Medal Thorunium. Wyróżnienie przyznał w uznaniu zasług placówki dla społeczności Torunia.

Toruńska Książnica Kopernikańska obchodzi w grudniu jubileusz 85-lecia. Z tej okazji w siedzibie biblioteki oraz w Ratuszu Staromiejskim odbyły się okolicznościowe uroczystości. Wszyscy obecni podkreślali, że historia Książnicy sięga w przeszłość znacznie głębiej, w jej zbiorach znajdują się bowiem cenne kolekcje książek, z których najstarsze pochodzą z XIV w.

11 grudnia na budynku przy ul. Słowackiego 8 odsłonięte zostały tablice pamiątkowe poświęcone trzem dyrektorom Książnicy. Otwarta została również wystawa "Ordo Curatorum Bibliothecae Patriae Thoruniensis", na której pokazane są sylwetki tych niezwykle zasłużonych osób: Zygmunta Mocarskiego, Ottona Frymutha i Alojzego Tujakowskiego.

Później uroczystości przeniosły się do Ratusza Staromiejskiego, gdzie oprócz oficjalnych wystąpień i wręczenia nagród, do kolekcji Książnicy przekazany został kolejny cenny eksponat: inkunabuł wydany w Wenecji w 1498 r.  Z kolei prezydent Michał Zaleski wręczył Medal Thorunium.

- Bogate zbiory Książnicy stanowią nie tylko dziedzictwo kulturowe Torunia, ale także Polski -  podkreślał prezydent.

Podczas uroczystości zobaczyć można było prezentację omawiającą historię biblioteki nie tylko z perspektywy ostatnich 85 lat, ale również kolekcji, które złożyły się na zbiory specjalne.

- Kiedy w grudniu 1923 r. Książnica rozpoczęła działalność, na jej zasób złożyły się zbiory, które na terenie Torunia istniały od czasów średniowiecza – opowiada Krystyna Wyszomirska, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych. - Scalono wtedy cztery najszacowniejsze kolekcje miejskie: bibliotekę Gimnazjum Akademickiego, zbiory pochodzące z biblioteki Rady Miasta (obie powstały w XVI wieku), oraz zbiory dwóch dziewiętnastowiecznych bibliotek działających przy towarzystwach naukowych. Wśród książek znalazły się także egzemplarze  pochodzące z miejscowych bibliotek średniowiecznych: parafialnych i klasztornych m.in. z librarii franciszkańskiej.

Do biblioteki trafiło wtedy 100 tys. książek. Uchroniło to dawne kolekcje przed rozproszeniem i spowodowało, że powstał najzasobniejszy w Polsce zbiór regionalny z materiałami do historii i kultury Torunia oraz Pomorza. W jego skład wchodzą także bezcenne egzemplarze książki rękopiśmiennej i drukowanej: kilkaset zabytkowych rękopisów i ponad 26 000 starych druków, w tym 71 inkunabułów, czyli pierwszych książek drukowanych. Książnica posiada również największą w Polsce kolekcję druków toruńskich. Od 11 do 14 grudnia w Ratuszu Staromiejskim prezentowana jest wystawa "Cimelia Thoruniensia", na której pokazane są klejnoty z kolekcji Książnicy.

Na 12 grudnia w siedzibie biblioteki zaplanowano ogólnopolską konferencję naukową "Różne oblicza ksiąg" na temat m.in. współczesnych metod prezentacji i udostępniania rękopisów i starodruków przy pomocy komputerów, faksymili, a także nietypowych książek, np. do słuchania.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Boże Ciało 2024
    Miasto
    30 maja 2024 roku w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem.
  • Miasto
    W Toruniu ruszyły spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów.
  • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
    Miasto
    Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
  •  Od 1 czerwca zmiany w komunikacji miejskiej
    Miasto, MZK
    Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
  • Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
  • To kolejny ważny etap rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały unikatowe nowoczesne budynki, w których będzie można prowadzić dydaktykę i badania na najwyższym światowym poziomie w kierunkach naukowych, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności.
  • Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych ze wsparciem unijnym na kolejny projekt w obszarze zdrowia. 29 maja 2024 r. podpisana została umowa z Urzędem Marszałkowskim na projekt „Zdrowi i aktywni 2”.
  • Dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Toruniu spotkała się z Prezydentem Torunia Pawłem Gulewskim.
  • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
  • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
  • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...