Rozpoczął się Świętojański Festiwal Organowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rozpoczął się Świętojański Festiwal Organowy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Ksiądz Attila Ádám Honti gra na organach kościoła MB Królowej Polski

23 koncerty w 17 miastach złożą się na tegoroczny, 38. Świętojański Festiwal Organowy, który rozpoczął się 24 maja 2023 r.

Inauguracyjny koncert w kościele Matki Bożej Królowej Polski na toruńskim Rubinkowie zgromadził liczne grono słuchaczy oraz honorowych gości na czele z Biskupem Toruńskim ks. Wiesławem Śmiglem i biskupem pomocniczym ks. Józefem Szamockim oraz proboszczami parafii z miast, w których zagości tegoroczna impreza. Obecny był prezydent Torunia Michał Zaleski. Współorganizatorzy imprezy otrzymali podczas koncertu listy z podziękowaniami za wsparcie festiwalu.

- Święty Jan to także patron miasta Torunia i przywołanie jego festiwalu dodaje także miastu splendorumówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Bardzo dziękuję organizatorom za tegoroczną edycję, która jest niesamowicie bogata, bo trwa aż do sierpnia i obejmuje dwadzieścia trzy koncerty, w tym siedem w Toruniu. Jestem pewien, że będziecie Państwo stałymi słuchaczkami i słuchaczami tego festiwalu.

Renomowany festiwal organowy, jeden z najstarszych w Polsce, ma swoje korzenie w toruńskiej katedrze św. Janów. Tutaj odbył się po raz pierwszy w 1985 r. z inicjatywy historyka sztuki i znawcy sztuki organowej prof. Mariana Dorawy i przez wiele lat, aż do 2002 roku, wyłącznie tam się odbywał. Majowo-czerwcowe koncerty na barokowych i romantycznych organach katedralnych na trwałe wpisały się w muzyczny krajobraz miasta. Od 2003 r. organizatorzy festiwalu wyszli też poza katedrę – festiwalowe prezentacje miały miejsce także w innych kościołach Torunia, a potem również w innych miastach województwa. Dyrektorem naczelnym Świętojańskiego Festiwalu Organowego jest od wielu lat ks. kan. Mariusz Klimek, a od pięciu lat organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie "Kultura żyje" pod kierunkiem Pawła Głowińskiego.

Tegoroczna, 38. edycja impreza obejmuje zasięgiem 2 województwa i 17 różnych miejscowości. W ciągu 84 dni można będzie usłyszeć blisko 100 wykonawców i 23 koncerty, z których 7 odbędzie się w Toruniu. Poza organami zabrzmią inne instrumenty, a także soliści i orkiestry.

- Muzyka pochodzi z takiego rodu wielmożnego, w którym znajduje się także poezja, nauka, sztuka i wiele innych dziedzin. Muzyka ma w sobie coś, co potrafi przemówić do każdego człowieka - mówił otwierając festiwal ks. kanonik Mariusz Klimek.   

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pod dyrekcją ppłk. Marcina Ślązaka, soliści: Anna Potyrała-Listwon – sopran, Maciej Gronek – tenor i Jan Kierdelewicz – bas. Na organach kościoła Matki Bożej Królowej Polski zagrali ks. Attila Ádám Honti, a jako support - młoda wykonawczyni Agata Orzepowska z Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku. Koncert poprowadziła prowadziła Katarzyna Soja.

Program 38. Świętojańskiego Festiwalu Organowego

Muzyki organowej posłuchamy też oczywiście w toruńskiej katedrze podczas Świętojańskich Koncertów Organowych im. Mariana Dorawy, organizowanych przez Parafię Katedralną św. Janów. Podczas pierwszego z nich, w sobotę 3 czerwca o godz.19.00, wystąpi wybitny organista Roman Perucki z Gdańska.  

Program Świętojańskich Koncertów Organowych im. Mariana Dorawy

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.