Lekkoatletyka łączy pokolenia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lekkoatletyka łączy pokolenia

Sport
Data publikacji: 29 lipca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: młociarz na stadionie przy Bema

To było prawdziwe święto sportu. W 42. Memoriale im. Grzegorza Duneckiego i imprezach mu towarzyszących wystartowali zawodnicy z całej Polski oraz we wszystkich kategoriach wiekowych.

Wiodącym wydarzeniem była kolejna edycja memoriału poświęconego pamięci patrona toruńskiego stadionu miejskiego. Grzegorz Dunecki był multimedalistą seniorskich mistrzostw Polski, między innymi mistrzem kraju w biegu na 200 metrów z 1938 roku. Specjalizował się w biegach sprinterskich, dlatego też główną konkurencją memoriałową był trójbój biegowy na dystansach 60, 100 i 200 metrów. O triumf w niej rywalizowało kilkudziesięciu zawodników, w tym też czołowi polscy krótkodystansowcy, tacy jak choćby multimedalista mistrzostw kraju, zawodnik do którego należy szósty wynik w historii polskiego sprintu na dystansie 100 metrów, czyli Remigiusz Olszewski, czy też Adrian Olszewski z toruńskiego Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego.

Drugą konkurencją memoriałową towarzyszącą wtorkowym zawodom był IV Bieg Pamięci Kazimierza Osmańskiego, w którym wzięli udział najmłodsi zawodnicy i zawodniczki - dzieci z rocznika 2006 i młodsze.

Memoriałowi Duneckiego towarzyszył też ogólnopolski mityng lekkoatletyczny, a także 5. Mistrzostwa Polski Masters w Trójboju Sprinterskim. Zanim na bieżni, skoczni i rzutniach pojawili się wyczynowcy, do rywalizacji przystąpili amatorzy - uczestnicy konkurencji rodzinnych. Trzypokoleniowe zespoły składające się z dziecka, rodzica i jednego z dziadków wzięły udział w trójboju lekkoatletycznym, na który składały się: bieg na 60 m, skok w dal i pchnięcie kulą. Dużą popularnością cieszyły się też konkurencje indywidualne dla członków rodzin.

Rodzinne zmagania były zwieńczeniem kilkudniowych treningów, które odbywały się na toruńskim stadionie pod hasłem „Wakacje z Lekkoatletyką”. Wśród trenerów prowadzących zajęcia znaleźli się też olimpijczycy: Urszula Kielan, Ludwika Chewińska i Ryszard Szparak. We wtorek również oni zaprezentowali się w sportowej rywalizacji z najmłodszymi oraz członkami ich rodzin. 

Okrasą całego wydarzenia był nowy rekord świata w rzucie młotem, który w kategorii M75, a więc w grupie zawodników mających 75-79 lat, ustanowił Jerzy Jabłoński. Olszynianin posłał młot na odległość 51,52m, poprawiając tym samym o... centymetr najlepszy dotychczasowy rezultat w tej kategorii wiekowej.

Na uwagę niewątpliwe zasługuje też bardzo wysoka frekwencja, a także wielka rozbieżność w wieku startujących. Pomiędzy najmłodszymi uczestnikami zawodów rodzinnych, a najstarszymi uczestnikami 5. Mistrzostw Polski Masters w Trójboju Sprinterskim ta różnica wynosiła przeszło 80 lat!

Tekst: Tomasz Niejadlik (Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters)
fot. Julia Truszczyńska

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: skrzypaczka
    Kultura, Miasto, Sport
    W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Na zdjęciu: gra orkiestra, na pierwszym planie skrzypaczka o jasnych włosach
    Kultura, Miasto
    Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Na zdjęciu: dzieci biegną na bieżni na stadionie
    Miasto, Sport
    Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  •  Wstrzymane tramwaje na Olimpijską
    W dniach 15-16 czerwca (sobota – niedziela) wstrzymany zostanie ruch tramwajów na odcinku Plac Teatralny – Olimpijska.
  • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
  • W piątek 14 czerwca 2024 r. w Hotelu Filmar przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu odbyła się Gala Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.
  • Zespół GreenLab Toruń zaprasza mieszkanki i mieszkańców Torunia na spacer badawczy wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego.