Jerzy Riegel - artysta fotografii bromosrebrowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jerzy Riegel - artysta fotografii bromosrebrowej

Data wydarzenia
-
 Jerzy Riegel - fragment zdjęcia Bydgoszcz minionego wieku
Opis wydarzenia: 

J. Riegel jest niekwestionowanym autorytetem jako klasyk polskiej fotografii artystycznej, zajmujący się czarno-białą fotografią srebrową. Najbardziej znane i rozpoznawalne w kraju i na świecie są jego izohelie – specjalna, słusznie jeszcze niedawno nazywana szlachetną, tonorozdzielcza technika fotografii pozytywowej. W swoim dorobku ma J. Riegel nie tylko fotografie architektury i pejzaże, godne podziwu są jego portrety zarówno te bromosrebrowe, jak i wykonane izohelią. Chętnie stosuje tonowanie fotogramów, najczęściej jest to sepia o ciepłych odcieniach, upodobniająca wielkoformatowe powiększenia wystawowe do grafiki warsztatowej.

Jerzy Riegel urodził się 10 stycznia 1931 r. w Bydgoszczy i mieszka tam do dnia dzisiejszego. Tu ukończył szkołę powszechną, uczył się Publicznej Średniej Szkole Zawodowej nr 1, pracując jednocześnie w Zakładach Graficznych Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Po 3 latach nauki na Wydziale Poligraficznym uzyskał kwalifikacje fotochemigrafa i na takim stanowisku pracował w Zakładach Graficznych do 1962 r. W latach 1962-1972 był zatrudniony w Drukarni Map Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy, w 1965 r. otrzymał dyplom mistrza fotografii reprodukcyjnej. W 1972 r. powrócił do Zakładów Graficznych, gdzie pracował do czasu przejścia na emeryturę w 1988 r.
W 1951 r. kupił pierwszy aparat fotograficzny Agfa Synchro Box i zaczął swoją przygodę z fotografią. Na początku lat 60. poligraficzny profesjonalizm i fotograficzna pasja Jerzego Riegla znalazły uznanie w oczach wybitnego artysty grafika i poligrafika Zygfryda Gardzielewskiego oraz jego żony Janiny, artysty fotografika. J. Riegel został przyjęty do ZPAF w 1967 r. i zaczął częściej bywać w Toruniu. Uczestniczył we wszystkich wystawach okręgowych ZPAF po 1967 r. w Toruniu. W 1987 r. uzyskał uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki rzeczoznawcy dzieł sztuki współczesnej w zakresie fotografii. Zaprezentował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w kraju i zagranicą. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany za twórczość fotograficzną i poligraficzną. (tekst Stanisław Jasiński)

Wstęp wolny

Data: 
28.06.2017 18:00 — 31.08.2017 00:00
Miejsce: 
ul. Różana 1
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: skrzypaczka
    Kultura, Miasto, Sport
    W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
    Kultura, Miasto
    Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  •  Wstrzymane tramwaje na Olimpijską
    W dniach 15-16 czerwca (sobota – niedziela) wstrzymany zostanie ruch tramwajów na odcinku Plac Teatralny – Olimpijska.
  • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
  • W piątek 14 czerwca 2024 r. w Hotelu Filmar przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu odbyła się Gala Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.
  • Zespół GreenLab Toruń zaprasza mieszkanki i mieszkańców Torunia na spacer badawczy wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego.