Naukowa petarda - piknik | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Naukowa petarda - piknik

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 maja 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby patrzą przez mikroskop

4 czerwca 2022 r. przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy "Naukowa Petarda" - wydarzenie poświęcone odnawialnym źródłom energii. Dla uczestników będą dostępne eksperymenty, gry planszowe oraz wiele kreatywnych zabaw.

Na stanowisku “Siła wiatru” będzie można przetestować mini turbinę wiatrową, wykonać różnorodne testy, pomiary i sprawdzić czy wielkość i kształt łopatek wiatraka ma znaczenie przy wytwarzaniu prądu elektrycznego. Sprawdzimy również wydajność mini paneli słonecznych i spróbujemy uruchomić śmigło wiatraka na stanowisku “Energia słoneczna”. Przekonamy się również jaka siła drzemie w wodzie.

- Zapraszamy do zagrania w giga grę planszową, w trakcie której poznamy szereg zagadnień związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Na uczestników rozgrywki będą czekały liczne zagadki i zadania, nie tylko związane z energią z wody, słońca czy wiatru, ale również dotyczące biomasy i geotermii. Przygotowaliśmy również rebusy i kolorowanki związane z OZE, które przybliżą zagadnienia związane z energią odnawialną. Będzie również można wykonać przypinkę o tematyce ekologicznej - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy CN Młyn Wiedzy.

Oprócz stanowisk przygotowanych przez Młyn Wiedzy będzie można znaleźć wiele atrakcji partnerów pikiniku. Będą to m.in. dwa symulatory dachowania, pokazy robotów zdalnie sterowanych oraz autonomicznych, stanowisko ogrodnicze przesadzania roślin i ich pielęgnacji, wyścigi na wielkich dmuchanych rurach, zabawy z chustą animacyjną, balonami oraz gry, które pobudzą wyobraźnię i kreatywność.

Ze stanowisk będzie można skorzystać również 5 czerwca na parterze Młyna Wiedzy. Możliwość skorzystania z tych aktywności jest dostępna w ramach projektu “Power Your Future”, dofinansowanego ze środków Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Udział w pikniku jest bezpłatny. Ze względów organizacyjnych zwracamy się z prośbą o przybycie na wydarzenie komunikacją miejską, jednośladami, spacerem. Liczba miejsc parkingowych dla pojazdów osobowych będzie bardzo ograniczona.

Zwiedzanie wystaw w głównym budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz ekspozycji “Ścieżki dorastania” w Centrum Innowacyjnej Edukacji jest odpłatne.


PROGRAM

Piknik 2022 - Młyn Wiedzy (1)

Kliknij w obraz, aby powiększyć

Piknik 2022 - Młyn Wiedzy (2)

 Kliknij w obraz, aby powiększyć

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.