Kultura w czerwonej strefie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kultura w czerwonej strefie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 października 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Publiczność w maseczkach w Dworze Artusa, fot. Natalia Wieczorek

Od soboty, 17 października 2020 r. Toruń znajdzie się w czerwonej strefie. W związku z tym nowe obostrzenia obejmą także placówki kultury.

W czerwonej strefie wydarzenia kulturalne mogą się odbywać przy maksymalnie 25-procentowym wypełnieniu sal. Z tego powodu część wydarzeń w Toruniu organizatorzy musieli odwołać, bądź zmienić ich charakter. Wiele instytucji dostosowało jednak już wcześniej swoją ofertę do dynamicznej sytuacji.

- Ograniczenie w wypełnieniu sal będzie rygorystycznie przestrzegane – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - To oznacza, że trzeba liczyć się albo z brakiem możliwości dostania się na jakąś konkretną imprezę, bądź należy znacznie wcześniej zarezerwować bilety.

Działalność miejskich instytucji:

  • Centrum Kultury Dwór Artusa - Dostosowuje liczbę publiczności do aktualnych wytycznych. Wydarzenia trwającego obecnie Artus Festivalu w części odbywają się także online (więcej informacji poniżej)
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - Już kilka tygodni temu instytucja ograniczyła liczbę uczestników wydarzeń do 25%. To samo dotyczy oferty edukacyjnej i kulturalnej. System sprzedaży biletów ma określone limity i nie ma możliwości, aby z oferty skorzystało więcej osób, niż jest to dozwolone aktualnie obowiązującymi przepisami. 
  • Muzeum Okręgowe - Muzeum podjęło działania w celu redukowania większych grup i gromadzenia się zwiedzających. 
  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna - W związku z ograniczeniem liczby widzów na koncertach miejsca na sali podczas wydarzeń są nienumerowane, wyznaczono przewidziane przepisami odległości między poszczególnymi uczestnikami koncertów. Odwołano koncert Adam Sztaba Symfonicznie, który miał się odbyć dziś.
  • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - Część zaplanowanych wcześniej wydarzeń z uwagi na obostrzenia dotyczące liczby widzów przeniesiono na późniejsze terminy lub odwołano. Dotyczy to przede wszystkim imprez impresaryjnych. Wszystkie informacje umieszczane są na bieżąco na stronie internetowej i w portalach społecznościowych
  • Teatr Baj Pomorski - 25 października otwarta zostanie Scena Szekspirowska, bez spektaklu „Sonety” Szekspira, który miał towarzyszyć wydarzeniu. Teatr zachowuje rygor związany z dopuszczalną liczbą widzów. 
  • CSW - Dopuszczalna ilość osób: 70 osób na piętro, w kinie 33 osoby (25% obłożenia). 
  • CK Zamek Krzyżacki - Nie planowało w najbliższym czasie wydarzeń. Zwiedzanie zamku odbywa się zgodnie z obostrzeniami związanymi z liczba uczestników. Zamek można zwiedzać od niedzieli do piątku w godz. 10.00-18.00, w sobotę w godz. 10.00-20.00

Większe imprezy:

  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, 17-25.10. - Organizatorzy informują, że z góry zaplanowali formułę hybrydową: spotkania i projekcje filmowe odbędą się na żywo z zachowaniem aktualnych obostrzeń oraz można z nich skorzystać także online. Zrezygnowano z gali otwarcia.
  • Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. M. Kopernika „Per Musicam Ad Astra”, 17-20.10. - Podjęto decyzję o odwołaniu festiwalu
  • Wystawa Helmuta Newtona „Lubię silne kobiety”, 16.10-31.03.2021, CSW - Wernisaż dla publiczności został odwołany. Można było śledzić konferencję prasową z udziałem kuratora online Potem wystawę będzie można zwiedzać zgodnie z obowiązującymi zasadami
  • Artus Festival, do 23.11., CK Dwór Artusa - Zaplanowane wydarzenia odbędą się zgodnie z harmonogramem, przy ograniczeniu publiczności do dopuszczalnej liczby osób. Część wydarzeń od razu zaplanowana była w formie hybrydowej – spotkania odbywają się zarówno na żywo, jak i można je obejrzeć online. Do tej pory przesunięto na inny termin tylko występ Kabaretu Hrabi, kolejne wydarzenia mają się odbyć bez zmian.
  • Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica - Konieczne było przeniesienie koncertów planowanych w dniach 9, 10 oraz 11 listopada 2020 na inny termin. 
  • 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage, 14-21.11 - Festiwal odbędzie się w wersji hybrydowej tj. zakładającej realizację wydarzeń z udziałem publiczności w liczbie wynikającej z aktualnie obowiązujących ograniczeń i jednocześnie dostępnych on-line.
  • XVI edycja Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie” Wojciech Młynarski, 29.10, CKK Jordanki - Czekamy na informacje od organizatorów, jednak koncert będzie rejestrowany przez telewizję, zatem zapewne odbędzie się, niezależnie od tego, czy weźmie w nim udział publiczność. W koncercie wystąpią: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Jan Młynarski, Gaba Kulka, Adam Nowak, Katarzyna Żak, Tomasz Szczepanik oraz torunianin, Kamil Czeszel. Koncert będzie można zobaczyć w TVP1 w 1 listopada o godz. 16.00.

Fot. Natalia Wieczorek/CK Dwór Artusa

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.