Kultura w czerwonej strefie | www.torun.pl

Kultura w czerwonej strefie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 października 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Publiczność w maseczkach w Dworze Artusa, fot. Natalia Wieczorek

Od soboty, 17 października 2020 r. Toruń znajdzie się w czerwonej strefie. W związku z tym nowe obostrzenia obejmą także placówki kultury.

W czerwonej strefie wydarzenia kulturalne mogą się odbywać przy maksymalnie 25-procentowym wypełnieniu sal. Z tego powodu część wydarzeń w Toruniu organizatorzy musieli odwołać, bądź zmienić ich charakter. Wiele instytucji dostosowało jednak już wcześniej swoją ofertę do dynamicznej sytuacji.

- Ograniczenie w wypełnieniu sal będzie rygorystycznie przestrzegane – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - To oznacza, że trzeba liczyć się albo z brakiem możliwości dostania się na jakąś konkretną imprezę, bądź należy znacznie wcześniej zarezerwować bilety.

Działalność miejskich instytucji:

 • Centrum Kultury Dwór Artusa - Dostosowuje liczbę publiczności do aktualnych wytycznych. Wydarzenia trwającego obecnie Artus Festivalu w części odbywają się także online (więcej informacji poniżej)
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - Już kilka tygodni temu instytucja ograniczyła liczbę uczestników wydarzeń do 25%. To samo dotyczy oferty edukacyjnej i kulturalnej. System sprzedaży biletów ma określone limity i nie ma możliwości, aby z oferty skorzystało więcej osób, niż jest to dozwolone aktualnie obowiązującymi przepisami. 
 • Muzeum Okręgowe - Muzeum podjęło działania w celu redukowania większych grup i gromadzenia się zwiedzających. 
 • Toruńska Orkiestra Symfoniczna - W związku z ograniczeniem liczby widzów na koncertach miejsca na sali podczas wydarzeń są nienumerowane, wyznaczono przewidziane przepisami odległości między poszczególnymi uczestnikami koncertów. Odwołano koncert Adam Sztaba Symfonicznie, który miał się odbyć dziś.
 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - Część zaplanowanych wcześniej wydarzeń z uwagi na obostrzenia dotyczące liczby widzów przeniesiono na późniejsze terminy lub odwołano. Dotyczy to przede wszystkim imprez impresaryjnych. Wszystkie informacje umieszczane są na bieżąco na stronie internetowej i w portalach społecznościowych
 • Teatr Baj Pomorski - 25 października otwarta zostanie Scena Szekspirowska, bez spektaklu „Sonety” Szekspira, który miał towarzyszyć wydarzeniu. Teatr zachowuje rygor związany z dopuszczalną liczbą widzów. 
 • CSW - Dopuszczalna ilość osób: 70 osób na piętro, w kinie 33 osoby (25% obłożenia). 
 • CK Zamek Krzyżacki - Nie planowało w najbliższym czasie wydarzeń. Zwiedzanie zamku odbywa się zgodnie z obostrzeniami związanymi z liczba uczestników. Zamek można zwiedzać od niedzieli do piątku w godz. 10.00-18.00, w sobotę w godz. 10.00-20.00

Większe imprezy:

 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, 17-25.10. - Organizatorzy informują, że z góry zaplanowali formułę hybrydową: spotkania i projekcje filmowe odbędą się na żywo z zachowaniem aktualnych obostrzeń oraz można z nich skorzystać także online. Zrezygnowano z gali otwarcia.
 • Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. M. Kopernika „Per Musicam Ad Astra”, 17-20.10. - Podjęto decyzję o odwołaniu festiwalu
 • Wystawa Helmuta Newtona „Lubię silne kobiety”, 16.10-31.03.2021, CSW - Wernisaż dla publiczności został odwołany. Można było śledzić konferencję prasową z udziałem kuratora online Potem wystawę będzie można zwiedzać zgodnie z obowiązującymi zasadami
 • Artus Festival, do 23.11., CK Dwór Artusa - Zaplanowane wydarzenia odbędą się zgodnie z harmonogramem, przy ograniczeniu publiczności do dopuszczalnej liczby osób. Część wydarzeń od razu zaplanowana była w formie hybrydowej – spotkania odbywają się zarówno na żywo, jak i można je obejrzeć online. Do tej pory przesunięto na inny termin tylko występ Kabaretu Hrabi, kolejne wydarzenia mają się odbyć bez zmian.
 • Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica - Konieczne było przeniesienie koncertów planowanych w dniach 9, 10 oraz 11 listopada 2020 na inny termin. 
 • 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage, 14-21.11 - Festiwal odbędzie się w wersji hybrydowej tj. zakładającej realizację wydarzeń z udziałem publiczności w liczbie wynikającej z aktualnie obowiązujących ograniczeń i jednocześnie dostępnych on-line.
 • XVI edycja Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie” Wojciech Młynarski, 29.10, CKK Jordanki - Czekamy na informacje od organizatorów, jednak koncert będzie rejestrowany przez telewizję, zatem zapewne odbędzie się, niezależnie od tego, czy weźmie w nim udział publiczność. W koncercie wystąpią: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Jan Młynarski, Gaba Kulka, Adam Nowak, Katarzyna Żak, Tomasz Szczepanik oraz torunianin, Kamil Czeszel. Koncert będzie można zobaczyć w TVP1 w 1 listopada o godz. 16.00.

Fot. Natalia Wieczorek/CK Dwór Artusa

Najczęściej czytane aktualności

 • Wylewanie asfaltu na moście Piłsudskiego
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Przed nami betonowanie i asfaltowanie na moście. Prace rozpoczną się nocą 9 kwietnia 2020 r. Na moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu PIUM w centrum handlowym
  Miasto
  Mimo zamknięcia galerii handlowych, mieszkańcy Torunia mogą załatwić sprawy w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta w centrach Plaza i Copernicus. Na wizytę trzeba się jednak umówić.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia oraz znak Śródmiejskiej Strefy Parkowania
  Drogi, Miasto
  Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia zagłosuje nad zmianami w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Na zdjęciu: jeden z parkletów na starówce
  Eko, Miasto
  Na torunian spacerujących po ulicach starówki czeka dziewięć parkletów w ośmiu lokalizacjach. To idealne miejsce do wypoczynku w otoczeniu kwitnącej na wiosnę zieleni.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 124 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV2. W naszym mieście przebadano 542 osoby. 3 mieszkańców miasta zmarło przez choroby współistniejące z zakażeniem.
 • Widok z lotu ptaka na toruński ratusz i starówkę, fot. Sławomir Kowalski
  Inwestycje, Kultura, Miasto
  31 dotacji na łączną kwotę 940 tys. zł przewidzianych jest w projekcie uchwały o dotacjach konserwatorskich, którą rozpatrzy na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia.
 • Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad uchwałą, która wprowadzi zmiany w budżecie obywatelskim.
 • Największy polski serwis zajmujący się komercyjnymi nieruchomościami opisuje potencjał inwestycyjny Torunia. Dziennikarze portalu Propertynews.pl prezentują ofertę terenów inwestycyjnych miasta i wskazują świetnie zlokalizowane działki pod produkcję czy centra logistyczne. W rozmowie z dziennikarzami Propertynews.pl Łukasz Szarszewski, dyrektor...
 • Do 30 kwietnia 2021 r. można nadsyłać oferty w II turze konkursu na wykonanie zadań miasta w zakresie wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej w 2021 r.
 • 28 projektów z zakresu kultury i ochrony dóbr narodowych uzyskało wsparcie miasta w I turze otwartego konkursu ofert w 2021 r. Wyniki zostały ogłoszone 8 kwietnia 2021 r.
 • Miasto intensywnie przygotowuje się do zwiększenia potencjału szczepień powszechnych. Znane są już miejsca Punktów Szczepień Masowych w Toruniu.
 • W sobotę 10 kwietnia na Barbarce można będzie dostać sadzonki drzew w ramach akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2021".
 • 15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni zagłosują nad uchwałą w sprawie szczególnych warunkach udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Uchwała określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 196 nowych zakażeń koronawirusem SARS CoV-2. 10 osób zmarło: przyczyną śmierci dwóch z nich był COVID-19, pozostali zmarli ze względu na choroby współistniejące z zakażeniem. W czwartek poinformowano o rekordowej liczbie ofiar śmiertelnych pandemii, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że to efekt spóźnionego...