Kultura w czerwonej strefie | www.torun.pl

Kultura w czerwonej strefie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 października 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Publiczność w maseczkach w Dworze Artusa, fot. Natalia Wieczorek

Od soboty, 17 października 2020 r. Toruń znajdzie się w czerwonej strefie. W związku z tym nowe obostrzenia obejmą także placówki kultury.

W czerwonej strefie wydarzenia kulturalne mogą się odbywać przy maksymalnie 25-procentowym wypełnieniu sal. Z tego powodu część wydarzeń w Toruniu organizatorzy musieli odwołać, bądź zmienić ich charakter. Wiele instytucji dostosowało jednak już wcześniej swoją ofertę do dynamicznej sytuacji.

- Ograniczenie w wypełnieniu sal będzie rygorystycznie przestrzegane – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - To oznacza, że trzeba liczyć się albo z brakiem możliwości dostania się na jakąś konkretną imprezę, bądź należy znacznie wcześniej zarezerwować bilety.

Działalność miejskich instytucji:

 • Centrum Kultury Dwór Artusa - Dostosowuje liczbę publiczności do aktualnych wytycznych. Wydarzenia trwającego obecnie Artus Festivalu w części odbywają się także online (więcej informacji poniżej)
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - Już kilka tygodni temu instytucja ograniczyła liczbę uczestników wydarzeń do 25%. To samo dotyczy oferty edukacyjnej i kulturalnej. System sprzedaży biletów ma określone limity i nie ma możliwości, aby z oferty skorzystało więcej osób, niż jest to dozwolone aktualnie obowiązującymi przepisami. 
 • Muzeum Okręgowe - Muzeum podjęło działania w celu redukowania większych grup i gromadzenia się zwiedzających. 
 • Toruńska Orkiestra Symfoniczna - W związku z ograniczeniem liczby widzów na koncertach miejsca na sali podczas wydarzeń są nienumerowane, wyznaczono przewidziane przepisami odległości między poszczególnymi uczestnikami koncertów. Odwołano koncert Adam Sztaba Symfonicznie, który miał się odbyć dziś.
 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - Część zaplanowanych wcześniej wydarzeń z uwagi na obostrzenia dotyczące liczby widzów przeniesiono na późniejsze terminy lub odwołano. Dotyczy to przede wszystkim imprez impresaryjnych. Wszystkie informacje umieszczane są na bieżąco na stronie internetowej i w portalach społecznościowych
 • Teatr Baj Pomorski - 25 października otwarta zostanie Scena Szekspirowska, bez spektaklu „Sonety” Szekspira, który miał towarzyszyć wydarzeniu. Teatr zachowuje rygor związany z dopuszczalną liczbą widzów. 
 • CSW - Dopuszczalna ilość osób: 70 osób na piętro, w kinie 33 osoby (25% obłożenia). 
 • CK Zamek Krzyżacki - Nie planowało w najbliższym czasie wydarzeń. Zwiedzanie zamku odbywa się zgodnie z obostrzeniami związanymi z liczba uczestników. Zamek można zwiedzać od niedzieli do piątku w godz. 10.00-18.00, w sobotę w godz. 10.00-20.00

Większe imprezy:

 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, 17-25.10. - Organizatorzy informują, że z góry zaplanowali formułę hybrydową: spotkania i projekcje filmowe odbędą się na żywo z zachowaniem aktualnych obostrzeń oraz można z nich skorzystać także online. Zrezygnowano z gali otwarcia.
 • Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. M. Kopernika „Per Musicam Ad Astra”, 17-20.10. - Podjęto decyzję o odwołaniu festiwalu
 • Wystawa Helmuta Newtona „Lubię silne kobiety”, 16.10-31.03.2021, CSW - Wernisaż dla publiczności został odwołany. Można było śledzić konferencję prasową z udziałem kuratora online Potem wystawę będzie można zwiedzać zgodnie z obowiązującymi zasadami
 • Artus Festival, do 23.11., CK Dwór Artusa - Zaplanowane wydarzenia odbędą się zgodnie z harmonogramem, przy ograniczeniu publiczności do dopuszczalnej liczby osób. Część wydarzeń od razu zaplanowana była w formie hybrydowej – spotkania odbywają się zarówno na żywo, jak i można je obejrzeć online. Do tej pory przesunięto na inny termin tylko występ Kabaretu Hrabi, kolejne wydarzenia mają się odbyć bez zmian.
 • Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica - Konieczne było przeniesienie koncertów planowanych w dniach 9, 10 oraz 11 listopada 2020 na inny termin. 
 • 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage, 14-21.11 - Festiwal odbędzie się w wersji hybrydowej tj. zakładającej realizację wydarzeń z udziałem publiczności w liczbie wynikającej z aktualnie obowiązujących ograniczeń i jednocześnie dostępnych on-line.
 • XVI edycja Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie” Wojciech Młynarski, 29.10, CKK Jordanki - Czekamy na informacje od organizatorów, jednak koncert będzie rejestrowany przez telewizję, zatem zapewne odbędzie się, niezależnie od tego, czy weźmie w nim udział publiczność. W koncercie wystąpią: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Jan Młynarski, Gaba Kulka, Adam Nowak, Katarzyna Żak, Tomasz Szczepanik oraz torunianin, Kamil Czeszel. Koncert będzie można zobaczyć w TVP1 w 1 listopada o godz. 16.00.

Fot. Natalia Wieczorek/CK Dwór Artusa

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Toruniu 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły kolejne 3 osoby, wszystkie cierpiały na choroby współistniejące.
 • Prace ziemne wzdłuż Szosy Bydgoskiej
  Drogi, Inwestycje
  Ruszyła budowa ścieżki rowerowej w ciągu ul. Szosy Bydgoskiej. Powstanie ona na odcinku od pętli tramwajowej do placu Skalskiego. Na jej realizację miasto pozyskało dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały Generała Sikorskiego 8
  Koronawirus, Miasto
  Do 31 stycznia 2021 r. wydziały i biura Urzędu Miasta Torunia nadal pracować będą częściowo w trybie zdalnym. Na wizytę w działach obsługujących mieszkańców nadal trzeba się umawiać wcześniej.
 • Ulica Miedza w Toruniu zimą
  Drogi, Inwestycje
  Aż pięć firm jest zainteresowanych przebudową ul. Miedza na toruńskich Wrzosach. Złożone w przetargu oferty zostały skalkulowane od ponad 172 tysięcy złotych do prawie 220 tys. zł.
 • grafika do konkursu
  Kultura, Miasto
  W związku z przedłużającą się pandemią, a tym samym trudną sytuacją toruńskich artystów, rusza konkurs „Zimowe ARTefakty”. W ramach trzeciego działania pomocowego przygotowanego z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia, twórcy mogą do 28 stycznia 2021 r. zgłaszać propozycje artystycznych aktywności internetowych, które tym razem pozostawią trwały ślad.
 • wystawa na Rynku Staromiejskim
  Kultura, Miasto
  Złożenie kwiatów na grobach zasłużonych Torunian oraz wystawa historycznych fotografii z okresu powrotu Torunia do Macierzy to pierwsze akcenty obchodów 101. rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski, które miały miejsce 15 stycznia 2021 r.
 • Przypominamy, że 1 stycznia uległy zmianie wysokości opłat za przejazdy w miejskiej komunikacji zbiorowej w Toruniu. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 22 października 2020 r. Dotychczasowe bilety można wymienić za dopłatą do 29 stycznia 2021 r..
 • 15 stycznia 2021 roku po północy uruchomiona została możliwość składania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla Mikrofirm i MŚP z 45 branż najbardziej poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii.
 • O tym, czy przyjęta zostanie uchwała w sprawie przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości, zadecyduje na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia. Ma być to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy utracili przychody na skutek epidemii koronawirusa.
 • 15 stycznia 2021 roku minutę po północy ruszyła internetowa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób, które ukończyły 80 lat oraz zapisy chętnych na szczepienia w wieku 18-69. Seniorzy w wieku 70-79 lat będą mogli zarejestrować się już 22 stycznia. Chętnych nie brakuje.
 • W związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi oraz spadkiem temperatur w najbliższy weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania deklaruje przygotowanie do utrzymania dobrych warunków na toruńskich ulicach.
 • Od 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wrócą do systemu nauki stacjonarnej. Decyzją Ministra Edukacji i Nauki nauczanie zdalne będzie kontynuowane dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.
 • Dawno niewidziana zima wróciła do nas i zgodnie z prognozami w najbliższych dniach pozostanie. Dla właścicieli nieruchomości wiąże się to z obowiązkiem usuwania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach.
 • W związku z prognozowanymi na weekend niskimi temperaturami i opadami śniegu, przypominamy, że w Toruniu funkcjonuje kilka placówek, które oferują schronienie i ciepły posiłek osobom bezdomnym.