Kultura w czerwonej strefie | www.torun.pl

Kultura w czerwonej strefie | www.torun.pl

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 października 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Publiczność w maseczkach w Dworze Artusa, fot. Natalia Wieczorek

Od soboty, 17 października 2020 r. Toruń znajdzie się w czerwonej strefie. W związku z tym nowe obostrzenia obejmą także placówki kultury.

W czerwonej strefie wydarzenia kulturalne mogą się odbywać przy maksymalnie 25-procentowym wypełnieniu sal. Z tego powodu część wydarzeń w Toruniu organizatorzy musieli odwołać, bądź zmienić ich charakter. Wiele instytucji dostosowało jednak już wcześniej swoją ofertę do dynamicznej sytuacji.

- Ograniczenie w wypełnieniu sal będzie rygorystycznie przestrzegane – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - To oznacza, że trzeba liczyć się albo z brakiem możliwości dostania się na jakąś konkretną imprezę, bądź należy znacznie wcześniej zarezerwować bilety.

Działalność miejskich instytucji:

 • Centrum Kultury Dwór Artusa - Dostosowuje liczbę publiczności do aktualnych wytycznych. Wydarzenia trwającego obecnie Artus Festivalu w części odbywają się także online (więcej informacji poniżej)
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - Już kilka tygodni temu instytucja ograniczyła liczbę uczestników wydarzeń do 25%. To samo dotyczy oferty edukacyjnej i kulturalnej. System sprzedaży biletów ma określone limity i nie ma możliwości, aby z oferty skorzystało więcej osób, niż jest to dozwolone aktualnie obowiązującymi przepisami. 
 • Muzeum Okręgowe - Muzeum podjęło działania w celu redukowania większych grup i gromadzenia się zwiedzających. 
 • Toruńska Orkiestra Symfoniczna - W związku z ograniczeniem liczby widzów na koncertach miejsca na sali podczas wydarzeń są nienumerowane, wyznaczono przewidziane przepisami odległości między poszczególnymi uczestnikami koncertów. Odwołano koncert Adam Sztaba Symfonicznie, który miał się odbyć dziś.
 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - Część zaplanowanych wcześniej wydarzeń z uwagi na obostrzenia dotyczące liczby widzów przeniesiono na późniejsze terminy lub odwołano. Dotyczy to przede wszystkim imprez impresaryjnych. Wszystkie informacje umieszczane są na bieżąco na stronie internetowej i w portalach społecznościowych
 • Teatr Baj Pomorski - 25 października otwarta zostanie Scena Szekspirowska, bez spektaklu „Sonety” Szekspira, który miał towarzyszyć wydarzeniu. Teatr zachowuje rygor związany z dopuszczalną liczbą widzów. 
 • CSW - Dopuszczalna ilość osób: 70 osób na piętro, w kinie 33 osoby (25% obłożenia). 
 • CK Zamek Krzyżacki - Nie planowało w najbliższym czasie wydarzeń. Zwiedzanie zamku odbywa się zgodnie z obostrzeniami związanymi z liczba uczestników. Zamek można zwiedzać od niedzieli do piątku w godz. 10.00-18.00, w sobotę w godz. 10.00-20.00

Większe imprezy:

 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, 17-25.10. - Organizatorzy informują, że z góry zaplanowali formułę hybrydową: spotkania i projekcje filmowe odbędą się na żywo z zachowaniem aktualnych obostrzeń oraz można z nich skorzystać także online. Zrezygnowano z gali otwarcia.
 • Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. M. Kopernika „Per Musicam Ad Astra”, 17-20.10. - Podjęto decyzję o odwołaniu festiwalu
 • Wystawa Helmuta Newtona „Lubię silne kobiety”, 16.10-31.03.2021, CSW - Wernisaż dla publiczności został odwołany. Można było śledzić konferencję prasową z udziałem kuratora online Potem wystawę będzie można zwiedzać zgodnie z obowiązującymi zasadami
 • Artus Festival, do 23.11., CK Dwór Artusa - Zaplanowane wydarzenia odbędą się zgodnie z harmonogramem, przy ograniczeniu publiczności do dopuszczalnej liczby osób. Część wydarzeń od razu zaplanowana była w formie hybrydowej – spotkania odbywają się zarówno na żywo, jak i można je obejrzeć online. Do tej pory przesunięto na inny termin tylko występ Kabaretu Hrabi, kolejne wydarzenia mają się odbyć bez zmian.
 • Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica - Konieczne było przeniesienie koncertów planowanych w dniach 9, 10 oraz 11 listopada 2020 na inny termin. 
 • 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage, 14-21.11 - Festiwal odbędzie się w wersji hybrydowej tj. zakładającej realizację wydarzeń z udziałem publiczności w liczbie wynikającej z aktualnie obowiązujących ograniczeń i jednocześnie dostępnych on-line.
 • XVI edycja Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie” Wojciech Młynarski, 29.10, CKK Jordanki - Czekamy na informacje od organizatorów, jednak koncert będzie rejestrowany przez telewizję, zatem zapewne odbędzie się, niezależnie od tego, czy weźmie w nim udział publiczność. W koncercie wystąpią: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Jan Młynarski, Gaba Kulka, Adam Nowak, Katarzyna Żak, Tomasz Szczepanik oraz torunianin, Kamil Czeszel. Koncert będzie można zobaczyć w TVP1 w 1 listopada o godz. 16.00.

Fot. Natalia Wieczorek/CK Dwór Artusa

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.