Konkursowa „siódemka” trwa! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konkursowa „siódemka” trwa!

Eko, Miasto
Data publikacji: 25 stycznia 2024
Autor: Paula Gałązka
Konkursowa „siódemka” trwa!

Za nami już kwartał konkursu „Zbieramy makulaturę i nie tylko”, odbywającego się pod patronatem Michała Zaleskiego - Prezydenta Miasta Torunia. W obecnej, siódmej edycji tej ekologicznej inicjatywy toruńskie placówki oświatowe – bo to właśnie do nich adresowany jest konkurs – nie zawiodły. Uczniowie szkół i przedszkoli chętnie włączyli się w zbiórkę odpadów, która potrwa do kwietnia br. A jest o co walczyć – pula nagród w tegorocznej edycji sięga 280 tys. zł!

Konkurs ma na celu m.in. wyrobienie nawyku selektywnego zbierania odpadów wśród dzieci i młodzieży szkolnej, a także promowanie postaw proekologicznych.

Ekoedukacja powinna być dostosowywana do zmieniającego się otoczenia oraz zapotrzebowania na uzupełnianie wiedzy i rozwój kompetencji, z wykorzystaniem różnych narzędzi prowadzenia działań.  Stąd podejmujemy różnorodne inicjatywy edukacyjne, które pomogą zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców, w tym najmłodszych - mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Aktualna edycja konkursu potrwa do końca kwietnia. Na podstawie m.in. ilości zebranych odpadów oraz przesłanych sprawozdań nagrodzone zostaną szkoły i przedszkola, które wykażą się największym zaangażowaniem. Przyznane nagrody finansowe będą mogły zostać wykorzystanie na zakup pomocy dydaktycznych dla placówki oraz wyposażenia sal lekcyjnych.

 – W poprzedniej edycji Ekokonkursu toruńskie placówki przeznaczyły je m.in. na zakup nowoczesnych monitorów interaktywnych, sprzętu komputerowego i rekreacyjnego dla uczniów czy remonty i doposażenie klas i świetlic – wyjaśnia Joanna Pepłowska, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Usług Komunalnych Urząd Miasta Torunia. – Nagrody czekają również na uczniów, którzy najbardziej zaangażowali się w zbiórkę makulatury czy puszek. Chcemy w ten sposób dotrzeć do młodego pokolenia, utrwalając w nim dobre nawyki w postępowaniu z odpadami. To się sprawdziło w sześciu poprzednich edycjach. Mam nadzieję, że trwający w tym roku szkolnym konkurs okaże się „szczęśliwą siódemką” dla wielu szkół i przedszkoli.


Konkurs jest kontynuacją szeroko zakrojonych działań, podejmowanych przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia w obszarze kreowania nowoczesnych form edukacji ekologicznej. Wiedza na temat zapobiegania powstawaniu odpadów i poprawnej ich segregacji przekazywana jest za pośrednictwem m.in. strony internetowej www.odpady.torun.pl , artykułów prasowych, spotkań z mieszkańcami, spotów radiowych, poradników, ulotek i plakatów, a także mediów społecznościowych.

Zwycięzców konkursu poznamy dopiero pod koniec roku szkolnego.

Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie www.odpady.torun.pl w zakładce Ekokonkurs.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Akt powołania na stanowisko urzędnicze odbiera z rąk prezydenta Torunia Natalia Raszkiewicz
  Miasto
  Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. W 2. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.