Konkurs online na Dni Hanzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konkurs online na Dni Hanzy

Miasto
Data publikacji: 08 maja 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Od 11 do 15 maja 2020 r. Centrum Kultury Zamek Krzyżacki i Urząd Miasta Torunia zapraszają do udziału w konkursie „Dni Hanzy w Toruniu”. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 konkurs przeprowadzony będzie online na stronie internetowej: Zamku Krzyżackiego oraz profilu centrum na Facebooku.

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej na temat tradycji hanzeatyckich. Zainteresowani udziałem w zabawie powinni śledzić zamieszczane pod wyżej wskazanymi adresami informacje dotyczące hanzeatyckiej historii miasta oraz udzielić prawidłowych odpowiedzi na zadawane pytania.

Pierwsze dwa dni przyniosły duże zainteresowanie uczestników z całej Polski. Jesteśmy już na półmetku konkursu. Przypominamy, że trwa on tylko do piątku 15 maja! 
Zapraszamy do zabawy na stronie facebookowej Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu!

Co roku, w ruinach zamku krzyżackiego, hucznie obchodziliśmy Dni Hanzy organizowane w postaci potyczek rycerskich, zabaw plebejskich oraz występów grup muzyki dawnej. W tym roku przypomnimy sobie o nich pozostając w domach. Poniżej przybliżamy najważniejsze fakty z toruńskiej przynależności do wspólnoty podróżujących kupców początkowo zwanej z języka niemieckiego „Hanse”.

Toruń należał do grupy miast, które uważane były za członków Wielkiej Hanzy już w XIII wieku. Po raz pierwszy został włączony w działania polityczne i organizacyjne Hanzy w 1280 roku. Wówczas to rada Lubeki zapytała rajców toruńskich, czy zgadzają się na przeniesienie kantoru kupców hanzeatyckich z Brugii do Aardenburga. Rola Torunia w historycznej Hanzie polegała przede wszystkim na pośrednictwie handlowym. Z zachodu, głównie z Flandrii importowano sukno, a także sól, wino i korzenie. Na zachód eksportowano zaś pozyskiwane w Prusach i na ziemiach polskich zboże, futra, towary leśne oraz słowacką miedź.

Historyczna Hanza przestała istnieć w 1669 roku. O jej tradycji przypominają nam dzisiaj stylizowane herby umieszczone na ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi. Wśród nich znajdują się zarówno miasta hanzeatyckie, jak i inne miejscowości, które nie były członkami Hanzy, a z którymi Toruń prowadził ożywione kontakty handlowe. Projekty herbów wykonanych ze stali, mosiądzu, czerwonawego mosiądzu i czarnego kamienia powstały w oparciu o rekonstrukcje symboli z fryzu heraldycznego, który znajdował się na fasadzie dawnego Dworu Artusa w Toruniu.

Idee hanzeatyckie ożyły po ponad 300 latach, w roku 1980, kiedy to w holenderskim mieście Zwolle odbył się pierwszy Zjazd Miast Nowej Hanzy. Toruń, pielęgnujący tradycje wiślane,  nie mógł pozostać poza nim. Do dnia dzisiejszego Miasto uczestniczy w międzynarodowych zjazdach hanzeatyckich pielęgnując tym samym dawne tradycje kupieckie, dzięki którym w przeszłości tak prężnie się rozwijał.


Do pobrania:

Regulamin konkursu.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Miasto
    W dniu 22 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy prawa, które przewidują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed dniem 14...
  • Chłopiec sklejający model okrętu podczas zajęć grupowych
    Miasto
    13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Na Stawkach trwa intensywna rozbudowa ul. Łącznej, realizowana przy współudziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
  • W sobotę 18 maja 2024 r. na toruńskim stadionie przy ul. Bema odbędą się 21. Mistrzostwa Polski Masters w Rzutach Nietypowych.
  • W dniu 22 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy prawa, które przewidują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed dniem 14...
  • W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • W dniach 24-26 maja 2024 r. zapraszamy do Centrum Kultury Dwór Artusa na „Festiwal Twórczości dla Dzieci i Młodzieży ARTE!”.
  • 13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Z okazji 133. rocznicy toruńskiej komunikacji Miejski Zakład Komunikacji zaprasza na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. Odbędą się one 16 i 17 maja.
  • 982 toruńskich uczniów rozpocznie we wtorek 14 maja 2024 r. egzaminy ósmoklasistów. Przed nimi sprawdzian końcowy z języka polskiego, matematyki i języka obcego.