Konferencja stratosferyczna Near Space | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konferencja stratosferyczna Near Space

Kultura, Miasto
Data publikacji: 08 września 2022
Autor: Filip Tomasik

30 września w Centrum Innowacyjnej Edukacji rozpocznie się 8. edycja konferencji stratosferycznej NEAR SPACE. W programie znalazły się wykłady, prezentacje, pokazy w mobilnym planetarium i obserwacje nocnego nieba.

Konferencja jest organizowana przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Fundację Copernicus Project. - Wydarzenie jest forum wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z eksploracją stratosfery i kosmosu. W tym roku zmieniliśmy formułę konferencji i wprowadziliśmy dwa bloki: popularnonaukowy, adresowany do osób zainteresowanych kosmosem oraz stratosferyczny, który adresujemy do osób amatorsko i profesjonalnie zajmujących się działalnością w obszarze stratosfery i kosmosu - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Konferencja rozpocznie się w ostatni piątek września (30.09.) wykładem prof. dr hab. Andrzeja Strobla, który opowie o Drodze Mlecznej. Prelekcja odbędzie się w Centrum Innowacyjnej Edukacji o godz. 12:00. Wstęp na wykład jest wolny. Będzie transmitowany na kanale You Tube Centrum Nowoczesności.

W piątek w Centrum Innowacyjnej Edukacji odbędą się również dwa wykłady. Pierwszy "Kosmos w naszym domu" zaprezentuje Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Twórca programów m.in.: "Laboratorium", "Kuchnia", "Klinika chorych maszyn" czy "Nobel dla Polaka". Prelekcję zaplanowano o godz. 18:00. Godzinę później będzie można spotkać się z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi, twórcami serwisu CRAZY NAUKA, którzy opowiedzą o dezinformacji naukowej dotyczącej badań kosmosu.

W godz. 18:00-22:00 na parking przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w mobilnym planetarium będzie można zobaczyć pokazy "Kolorowy Wszechświat", a także prowadzić obserwacje nocnego nieba za pomocą teleskopów i lunet. W pokazie w planetarium może jednorazowo uczestniczyć 20 osób. Organizatorzy zakładają, że w każdej godzinie odbędą się trzy prezentacje. 

W sobotę (1 października) organizatorzy zapraszają na blok popularnonaukowy, który odbędzie się w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji. O godz. 11:00 zaplanowano wykład Aleksandry i Piotra Stanisławskich, którzy opowiedzą o fake newsach o kosmosie. W samo południe rozpocznie się wykład dra Tomasza Książczyka, który spróbuje odpowiedzieć na pytanie "czy pantofelek może mieć coś wspólnego z kosmosem?". O godz. 13:30 i 15:30 odbędą się pokazy popularnonaukowe "Kosmiczne sztuczki Wiktora", które poprowadzi Wiktor Niedzicki. Ze względów organizacyjnych w wykładach i pokazach może wziąć udział ok. 100 osób. 

O godz. 13:00 rozpocznie się blok stratosferyczny, który jest adresowany do osób amatorsko i profesjonalnie zajmujących się tematyką bliskiego kosmosu. Będzie realizowany online, a rejestracja jest prowadzona za pośrednictwem strony nearspace.pl

Udział w wydarzeniach konferencji NEAR SPACE jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.


Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.