Inwestycyjny prezent na Dzień Strażaka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Inwestycyjny prezent na Dzień Strażaka

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 04 maja 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Uczestnicy uroczystości stoją razem z dokumentem o zatwierdzeniu inwestycji

21 mln zł na modernizację i rozbudowę siedziby Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu – taki prezent otrzymali od rządu kujawsko-pomorscy funkcjonariusze  w Dniu Strażaka 4 maja 2022 r. Uroczyste przekazanie dokumentu o realizacji inwestycji wraz z jej planowanym kosztorysem odbyło się w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu przy ul. Prostej 32.

- Dziękuję za te decyzje, które umożliwiają modernizację i rozbudowę siedziby komendy wojewódzkiej w Toruniu. Przypomnę, iż komenda znajduje się w budynkach od momentu ich powstania związanych ze strażą pożarną. Ten program modernizacji był przez wiele lat oczekiwany - mówił Michał Zaleski, Prezydent Torunia.

Zabytkowy budynek przy ul. Prostek 32 zostanie odrestaurowany i zmodernizowany, a przylegająca do niego część współczesna - rozbudowana i połączona funcjonalnie z częścią zabytkową. Środki na przedsięwzięcie pochodzić będą z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025". Decyzję o zatwierdzeniu inwestycji odebrał z rąk wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kaczmarek, w obecności prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, jego zastępcy Adriana Móla oraz parlamentarzystów z regionu - senatora Józefa Łyczaka i posłów: Joanny Borowiak, Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Przemysława Przybylskiego.

- To bardzo potrzebna inwestycja. Jedna ze stu dwudziestu realizowanych w kraju. Będzie to komenda na miarę XXI wieku. Dziękuję parlamentarzystom, w szczególności pani poseł Joannie Borowiak, która jest w Parlamentarnym Zespole Strażaków, oraz posłowi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu i senatorowi Józefowi Łyczakowi za wsparcie. Podziękowania kieruję również do Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego za prace, które już zostały wykonane w celu przyspieszenia prac administracyjnych. Myślę, że mogę liczyć na dalszą współpracę komendy wojewódzkiej z miastem - mówił nadbrygadier Jacek Kaczmarek.

Zespół zabudowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu zlokalizowany jest przy północnej granicy Starego Miasta, na obszarze wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Południowa ściana zabudowań stoi na linii muru obronnego, a północna na linii muru oporowego przeciwskarpy fosy. Obiekty tworzą ciąg zabudowy o zróżnicowanej bryle, w skład której wchodzą trzykondygnacyjna część główna z wysokim poddaszem i masywną wieżą krytą dachem namiotowym oraz dwukondygnacyjna część boczna, tzw. łącznik o funkcji garażowo-biurowej. Budynek główny dawnej Miejskiej Straży Ogniowej wraz z częścią terenu jest od 1996 r. wpisany do księgi rejestru zabytków województwa kujawsko – pomorskiego i objęty ochroną konserwatorską. Na przełomie XIX i XX w. nadbudowano część garażowo-warsztatową o użytkowe poddasze, mieszczące pomieszczenia biurowe, a w latach 80-tych XX w. przeprowadzono adaptację budynku stajni i magazynu paszy na pomieszczenia biurowe i magazynowe.

Obecnie w budynkach przy ul. Prostej mieszczą się biura Komendy Wojewódzkiej PSP, Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa oraz garaże dla pojazdów specjalnych i specjalistycznego sprzętu. Ze względu na brak miejsca część pomieszczeń biurowych oraz magazynowych komendy znajduje się w położonym na obrzeżach miasta budynku przy ul. Olsztyńskiej 6.

Komenda Wojewódzka PSP na tle starówki

W centrum - zabytkowy budynek dawnej Miejskiej Straży Ogniowej przy ul. Prostej 32, fot. Sławomir Kowalski

Zgodnie z projektem zabytkowa część zabudowań przy ul. Prostej przejdzie modernizację i adaptację do obecnych potrzeb jednostki. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatorskim. Planowane są min.: remont instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej, naprawa pokrycia dachowego oraz konserwacja elementów konstrukcyjnych (dźwigarów stropowych). Budynek zostanie też przystosowany dla osób o szczególnych potrzebach, w tym niepełnosprawnych ruchowo.

Część magazynowo – biurowa, niebędącą zabytkiem, zostanie rozebrana. W jej miejsce planuje się budowę nowej, większej części kompleksu i odsunięcie jej od historycznego muru, tym samym umożliwienie prac konserwatorskich i restauratorskich. Nowy budynek będzie powiązany wewnętrznie na poziomie piętra z budynkiem istniejącym, tworząc z nim jedną funkcjonalną całość. Znajdą w nim miejsce: siedziba Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i biura administracji, Stanowisko Kierowania KW PSP oraz siedziba grupy dowódczo-sztabowej wraz z pojazdami i sprzętem dowodzenia i łączności. Dzięki inwestycji poprawią się warunki pracy strażaków, a zastosowane przy budowie nowe technologie pozwolą obniżyć koszty eksploatacji.

Inwestycja będzie przebiegała etapami do grudnia 2025 r. Projekt budowlany ma być gotowy do połowy 2023 r. i w tym samym roku mają ruszyć prace. Szacowany koszt przedsięwzięcia - 21 mln zł brutto - zostanie sfinansowany z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025".

Podczas konferencji gratulowano Jackowi Kaczmarkowi, Kujawsko-Pomorskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej, któremu Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji , nadał stopień generalski – nadbrygadiera.

Fot. Adam Zakrzewski, zdjęcie KW PSP na tle starówki z drona - Sławomir KowalskiZobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Na zdjęciu: pracownicy drogowi w pomarańczowych kamizelkach zaklejają dziurę w asfalcie
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi pozimowe łatanie ubytków w drogach. W najbliższy czwartek 22 lutego 2024 r. duży zakres robót zostanie wykonany na Szosie Bydgoskiej.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.