Inwestycyjny prezent na Dzień Strażaka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Inwestycyjny prezent na Dzień Strażaka

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 04 maja 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Uczestnicy uroczystości stoją razem z dokumentem o zatwierdzeniu inwestycji

21 mln zł na modernizację i rozbudowę siedziby Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu – taki prezent otrzymali od rządu kujawsko-pomorscy funkcjonariusze  w Dniu Strażaka 4 maja 2022 r. Uroczyste przekazanie dokumentu o realizacji inwestycji wraz z jej planowanym kosztorysem odbyło się w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu przy ul. Prostej 32.

- Dziękuję za te decyzje, które umożliwiają modernizację i rozbudowę siedziby komendy wojewódzkiej w Toruniu. Przypomnę, iż komenda znajduje się w budynkach od momentu ich powstania związanych ze strażą pożarną. Ten program modernizacji był przez wiele lat oczekiwany - mówił Michał Zaleski, Prezydent Torunia.

Zabytkowy budynek przy ul. Prostek 32 zostanie odrestaurowany i zmodernizowany, a przylegająca do niego część współczesna - rozbudowana i połączona funcjonalnie z częścią zabytkową. Środki na przedsięwzięcie pochodzić będą z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025". Decyzję o zatwierdzeniu inwestycji odebrał z rąk wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kaczmarek, w obecności prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, jego zastępcy Adriana Móla oraz parlamentarzystów z regionu - senatora Józefa Łyczaka i posłów: Joanny Borowiak, Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Przemysława Przybylskiego.

- To bardzo potrzebna inwestycja. Jedna ze stu dwudziestu realizowanych w kraju. Będzie to komenda na miarę XXI wieku. Dziękuję parlamentarzystom, w szczególności pani poseł Joannie Borowiak, która jest w Parlamentarnym Zespole Strażaków, oraz posłowi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu i senatorowi Józefowi Łyczakowi za wsparcie. Podziękowania kieruję również do Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego za prace, które już zostały wykonane w celu przyspieszenia prac administracyjnych. Myślę, że mogę liczyć na dalszą współpracę komendy wojewódzkiej z miastem - mówił nadbrygadier Jacek Kaczmarek.

Zespół zabudowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu zlokalizowany jest przy północnej granicy Starego Miasta, na obszarze wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Południowa ściana zabudowań stoi na linii muru obronnego, a północna na linii muru oporowego przeciwskarpy fosy. Obiekty tworzą ciąg zabudowy o zróżnicowanej bryle, w skład której wchodzą trzykondygnacyjna część główna z wysokim poddaszem i masywną wieżą krytą dachem namiotowym oraz dwukondygnacyjna część boczna, tzw. łącznik o funkcji garażowo-biurowej. Budynek główny dawnej Miejskiej Straży Ogniowej wraz z częścią terenu jest od 1996 r. wpisany do księgi rejestru zabytków województwa kujawsko – pomorskiego i objęty ochroną konserwatorską. Na przełomie XIX i XX w. nadbudowano część garażowo-warsztatową o użytkowe poddasze, mieszczące pomieszczenia biurowe, a w latach 80-tych XX w. przeprowadzono adaptację budynku stajni i magazynu paszy na pomieszczenia biurowe i magazynowe.

Obecnie w budynkach przy ul. Prostej mieszczą się biura Komendy Wojewódzkiej PSP, Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa oraz garaże dla pojazdów specjalnych i specjalistycznego sprzętu. Ze względu na brak miejsca część pomieszczeń biurowych oraz magazynowych komendy znajduje się w położonym na obrzeżach miasta budynku przy ul. Olsztyńskiej 6.

Komenda Wojewódzka PSP na tle starówki

W centrum - zabytkowy budynek dawnej Miejskiej Straży Ogniowej przy ul. Prostej 32, fot. Sławomir Kowalski

Zgodnie z projektem zabytkowa część zabudowań przy ul. Prostej przejdzie modernizację i adaptację do obecnych potrzeb jednostki. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatorskim. Planowane są min.: remont instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej, naprawa pokrycia dachowego oraz konserwacja elementów konstrukcyjnych (dźwigarów stropowych). Budynek zostanie też przystosowany dla osób o szczególnych potrzebach, w tym niepełnosprawnych ruchowo.

Część magazynowo – biurowa, niebędącą zabytkiem, zostanie rozebrana. W jej miejsce planuje się budowę nowej, większej części kompleksu i odsunięcie jej od historycznego muru, tym samym umożliwienie prac konserwatorskich i restauratorskich. Nowy budynek będzie powiązany wewnętrznie na poziomie piętra z budynkiem istniejącym, tworząc z nim jedną funkcjonalną całość. Znajdą w nim miejsce: siedziba Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i biura administracji, Stanowisko Kierowania KW PSP oraz siedziba grupy dowódczo-sztabowej wraz z pojazdami i sprzętem dowodzenia i łączności. Dzięki inwestycji poprawią się warunki pracy strażaków, a zastosowane przy budowie nowe technologie pozwolą obniżyć koszty eksploatacji.

Inwestycja będzie przebiegała etapami do grudnia 2025 r. Projekt budowlany ma być gotowy do połowy 2023 r. i w tym samym roku mają ruszyć prace. Szacowany koszt przedsięwzięcia - 21 mln zł brutto - zostanie sfinansowany z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025".

Podczas konferencji gratulowano Jackowi Kaczmarkowi, Kujawsko-Pomorskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej, któremu Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji , nadał stopień generalski – nadbrygadiera.

Fot. Adam Zakrzewski, zdjęcie KW PSP na tle starówki z drona - Sławomir Kowalski



Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • Miasto
    W dniu 22 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy prawa, które przewidują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed dniem 14...
  • Chłopiec sklejający model okrętu podczas zajęć grupowych
    Miasto
    13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Na Stawkach trwa intensywna rozbudowa ul. Łącznej, realizowana przy współudziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
  • W sobotę 18 maja 2024 r. na toruńskim stadionie przy ul. Bema odbędą się 21. Mistrzostwa Polski Masters w Rzutach Nietypowych.
  • W dniu 22 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy prawa, które przewidują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed dniem 14...
  • W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • W dniach 24-26 maja 2024 r. zapraszamy do Centrum Kultury Dwór Artusa na „Festiwal Twórczości dla Dzieci i Młodzieży ARTE!”.
  • 13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Z okazji 133. rocznicy toruńskiej komunikacji Miejski Zakład Komunikacji zaprasza na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. Odbędą się one 16 i 17 maja.
  • 982 toruńskich uczniów rozpocznie we wtorek 14 maja 2024 r. egzaminy ósmoklasistów. Przed nimi sprawdzian końcowy z języka polskiego, matematyki i języka obcego.