Powstanie Space Labs | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstanie Space Labs

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 04 października 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Space Labs, czyli miejsce, w którym konstruktorzy i projektanci mogliby opracować swoje koncepcje techniczne, a także je wykonać, uruchomić i przetestować, powstanie w Toruniu przy ul. Łokietka.

O idei tego przedsięwzięcia i jego realizacji mówiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego, która odbyła się 4 października 2018 roku w Business Link przy ul. Łokietka. Obecni na niej byli także przedstawiciele jednostek zaangażowanych w ten projekt: Maja Lewandowska-Robak – dyrektor Wydziału Rozwoju i Planowania Europejskiego, Monika Mazur-Świerczyńska - prezes Toruńskiego Laboratorium Biznesu sp. z o.o., Paweł Żywiecki - Partner Zarządzający/Dyrektor Regionalny Fundacji Polska Przedsiębiorcza oraz Wojciech Świtalski i Wojciech Klabun ze spółki Urbitor.

– W Toruniu niezmiennie od lat szukamy dobrych pomysłów na to, jak rozwijać miasto, w tym wspierać przedsiębiorczość, a także aby pozyskiwać na te zadania środki zewnętrzne, w tym środki z Unii Europejskiej. Tak jest z projektem Toruń Space Labs. Zdecydowaliśmy się na udział w konkursie, który przeznacza środki na wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu. Konkurs okazał się efektywny dla naszego projektu – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski. Na początku września 2018 roku projekt pn. „Toruń Space Labs” otrzymał dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Wartość całego projektu wyniesie blisko 16 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi ponad 9 mln zł.

Toruń Space Labs znajdzie się na działce o powierzchni ok. 8 tys. metrów kwadratowych, położonej pomiędzy ul. Łokietka a ul. Dworcową. W ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj” powstaną na niej trzy obiekty:
- trzykondygnacyjny budynek główny TSL o powierzchni ok. 1650 m2, na którym zamontowany zostanie teleskop do obserwacji nieba (Astro-Lab),
- hala (ok. 460 m2) z 4 pomieszczeniami prototypowni oraz wydzielonym centrum demonstracyjnym,
- całoroczna konstrukcja sferyczna (Space Arena) o kształcie kopuły, która będzie stanowić centrum demonstracyjne, umożliwiające testowanie rozwiązań mechanicznych i elektronicznych branży space, przeznaczona na permanentny teren operacji planetarnych prowadzonych zdalnie z centrum kontroli. Powierzchnia tej konstrukcji to ok.  728 m2.

- Powstanie tu miejsce, gdzie konstruktorzy i projektanci mogliby nie tylko opracować swoje koncepcje techniczne, także związane z designem, ale również wykonać je, zintegrować, uruchomić, a następnie przetestować ich funkcjonowanie w świecie rzeczywistympoinformował prezydent Michał Zaleski.

W ramach zagospodarowania terenu zostaną także wykonane ciągi pieszo-jezdne, 60 miejsc parkingowych, stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci i miejsca zieleni.

Projekt realizować będzie Toruńskie Laboratorium Biznesu sp. z o.o., które jest w 100% własnością Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Partnerem będzie spółka miejska Urbitor, która będzie zarządzała projektem i infrastrukturą w czasie realizacji. Na operatora całości wybrana została Fundacja Polska Przedsiębiorcza z siedzibą w Warszawie.

- Jesteśmy na etapie uzupełniania ostatnich dokumentów, w tym dokumentacji środowiskowej. Obecnie trwa pierwszy przetarg - na główne roboty budowlane i na wykończenie budynku głównego i prototypowni oraz przygotowanie podłoża pod namiot sferyczny. W najbliższym czasie będziemy ogłaszali kolejne przetargi – na wykonanie namiotu oraz wyposażenie całości w specjalistyczny sprzęt wyjaśnił Wojciech Klabun, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju w spółce Urbitor.

Toruń Space Labs to przedsięwzięcie nowatorskie w tej części kraju. - Jest to pierwsza w Polsce, a nawet w tej części Europy przestrzeń dedykowana dla firm z obszaru kosmicznego. Ma ona ogromny potencjał, żeby ściągać do Torunia ludzi i firmy związane z tym obszarem nie tylko z kraju, ale i z zagranicy dodał Paweł Żywiecki, dyrektor regionalny Fundacji Polska Przedsiębiorcza.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Ruszył CAL na Rubinkowie!
    Miasto
    Dobra informacja dla mieszkańców Rubinkowa. Właśnie otwarto tam Centrum Aktywności Lokalnej.
  • Przedszkolne Święto Piernika po raz 21
    Kultura, Miasto
    Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
  • W dniach od 16 do 19 maja Stowarzyszenie Hokejowy Klub „Pomorzanin” Toruń wystąpi na EuroHockey Club Trophy II w Zagrzebiu.
  • Rusza kolejna odsłona kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Centrum Wsparcia Biznesu, operator programu certyfikatu jakości toruńskich produktów i usług, przygotowało cykl krótkich form video, które będą prezentowane w social mediach.
  • W dniach 16 – 17 maja 2024 r. w Toruniu odbędzie się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W obradach wezmą udział specjaliści z całej Polski.
  • Do 17 maja 2024 r. mieszkańcy Torunia mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025.
  • Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • 13 i 14 czerwca będzie się można dowiedzieć m.in. w jaki sposób obniżyć koszt importu zaopatrzeniowego i wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, czy jak skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia eksportu i promocji.
  • 14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.