Więcej na walkę z kopciuchami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Więcej na walkę z kopciuchami

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 stycznia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu widok z drona na osiedle Stawki

O 20% zwiększa się kwota przyznawanych dotacji na dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza – tak na sesji 27 stycznia 2022 r. zdecydowała Rada Miasta Torunia.

Miasto w celu poprawy jakości powietrza od 2018 r. wspiera mieszkańców w likwidacji oraz wymianie systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na systemy niskoemisyjne. Do tej pory dzięki programowi udało się zlikwidować w Toruniu 1 900 źródeł ogrzewania na paliwa stałe oraz wypłacono przeszło 10 mln zł na dotacje. W związku z rosnącą inflacją i wzrostem cen nośników energii zdecydowaliśmy się na podwyższenie dotychczasowych kwot dotacji o 20%.

Kolejne zmiany w miejskiej uchwale związane są z nowymi regulacjami wprowadzonymi przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz w programie „Czyste Powietrze”.

- Zmiany w uchwale podyktowane są przede wszystkim koniecznością ujednolicenia jej zapisów do uchwały Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, tzw. uchwały antysmogowej, w zakresie zakazu eksploatacji kotłów na paliwo stałe, jeśli istnieje możliwość przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej, a sieć ta zlokalizowana jest na terenie bezpośrednio przylegającym do działki, na której znajduje się instalacja – tłumaczy dyrektor Wydziału Środowiska i Ekologii Halina Pomianowska. Druga zmiana dotyczy ujednolicenia reguł dotacji w programie „Czyste Powietrze” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby uzyskać dofinansowanie w przypadku równoczesnego posiadania ogrzewania węglowego i gazowego, trzeba będzie wykazać, że instalacja gazowa była wykorzystywana tylko do podgrzewania wody, a nie budynku.

Aktualizacji w przyjętej uchwale uległy także terminy udzielanej pomocy de minimis. O tę formę wsparcia będzie można się ubiegać:

  • do 31 grudnia 2022 r. – pomoc de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury,
  • do 31 grudnia 2023 r. – pomoc de minimis,
  • do 31 grudnia 2027 r. – pomoc de minimis w sektorze rolnym.

DO POBRANIA

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza, realizowanych na terenie GMT.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Adam Szponka podczas prezentacji w CKK Jordanki
    Miasto
    Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Drogi, Inwestycje, Miasto
    W Toruniu rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja drogowa. 15 maja 2024 r. drogowcy przekazali teren pod przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Miasto
    16 maja 2024 r. władze miasta złożyły kwiaty na grobie Honorowej Obywatelki Torunia prof. Wilhelminy Iwanowskiej, która pochowana jest na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.
  • W dniach 18-19 maja 2024 r. w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 odbędzie się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
  • Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • 15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.
  • W kwietniu br. na Podgórzu odbyło się spotkanie ws. komunikacji miejskiej w tej części Torunia. Jeszcze w maju br. poznamy propozycje zmian, które Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przygotował w oparciu o zgłoszenia mieszkańców. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia informuje, że propozycje zmian w trasach przejazdu...
  • Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.
  • Zakończyły się finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym udział wzięły reprezentacje toruńskich szkół podstawowych.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.