W Kontakcie z teatrem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Kontakcie z teatrem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: biały budynek Teatru im. Wilama Horzycy, obok stoją flagi informujące o odbywającym się festiwalu Kontakt

31 maja 2023 roku rozpoczął się 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Potrwa do 7 czerwca 2023 r.

Podczas inauguracji festiwalu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki miłośnicy teatru zobaczyli spektakl grecki „Ink” w reż. Dimitrisa Papaioannou.

- Nie ma lepszej oprawy dla festiwalu teatralnego, jak nasze miasto – ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, ze świadomością, że to w tym mieście 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik, ale także dlatego, że najnowsza edycja dziennika „The Guardian” informuje, iż największą atrakcją turystyczną w Polsce jest Toruń! – powiedział prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego otwarcia festiwalu, którego partnerem głównym jest właśnie Miasto Toruń. – Bądźmy wiernymi widzami, uczestnikami spektakli w każdym miejscu i w każdym czasie. Życzę najpiękniejszych wrażeń teatralnych – tymi słowami zwrócił się prezydent do widzów.

- Dwudziestą siódmą edycją wracamy do wielkiego formatu festiwalu, do jego świetności dodał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Po latach poszukiwania nowej formuły organizacyjnej festiwal powraca w 2023 r. do corocznego cyklu swoich edycji. Festiwal ma charakter konkursu, a nagrody przyzna międzynarodowe jury. Łącznie na  festiwalowych scenach oraz w plenerze pokazanych zostanie 15 spektakli: z Grecji, Włoch, Litwy, Rumunii i Polski. Część przedstawień odbędzie się z audiodeskrypcją. Trzy spektakle zaprezentuje toruński Teatr im. Wilama Horzycy.

>>> Przejdź do strony festiwalu

Korzenie festiwalu wyrastają z Festiwalu Teatrów Polski Północnej, który w latach 1959-1991 odbywał się z inicjatywy dyrektora toruńskiego teatru Hugona Morycińskiego. Znaczącego rozszerzenia formuły wydarzenia dokonała w 1991 r. dyrektor Krystyna Meissner, która nadała mu charakter ogólnopolski i międzynarodowy oraz zmieniła jego nazwę na „Kontakt”.

Festiwal cieszy się uznaną marką w Polsce i świecie, bo zawsze zapewniał poznawanie najciekawszych zjawisk artystycznych w teatrze polskim i europejskim. O jego prestiżu decydują wysokie noty wystawiane mu w środowiskach aktorów, reżyserów, twórców sztuk, krytyków teatralnych oraz studentów polskich wyższych szkół teatralnych.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Adam Szponka podczas prezentacji w CKK Jordanki
    Miasto
    Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Drogi, Inwestycje, Miasto
    W Toruniu rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja drogowa. 15 maja 2024 r. drogowcy przekazali teren pod przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda.
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • W dniach 18-19 maja 2024 r. w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 odbędzie się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
  • Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • 15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.
  • W kwietniu br. na Podgórzu odbyło się spotkanie ws. komunikacji miejskiej w tej części Torunia. Jeszcze w maju br. poznamy propozycje zmian, które Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przygotował w oparciu o zgłoszenia mieszkańców. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia informuje, że propozycje zmian w trasach przejazdu...
  • Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.
  • Zakończyły się finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym udział wzięły reprezentacje toruńskich szkół podstawowych.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.