www.torun.pl

Ulica Pera Jonssona

Sport, Miasto
Data publikacji: 06 kwietnia 2010
Autor: admin_vobacom

Żużlowy mistrz świata Per Jonsson ma w Toruniu ulicę swojego imienia. Legendarny zawodnik toruńskiego Apatora, sparaliżowany w 1994 r. od czasu wypadku na torze, 5 kwietnia 2010 r. odsłonił tabliczkę z nazwą ulicy wiodącej do toruńskiej Motoareny.

Per Jonsson, żużlowy mistrz świata z 1990 r., to legenda dla fanów czarnego sportu.  W polskiej lidze występował w latach 1991-1994 roku w barwach toruńskiego Apatora. Jego karierę przerwał tragiczny wypadek na torze 26 czerwca 1994 r. podczas derbowego meczu w Bydgoszczy. Ciężki uraz kręgosłupa sprawił, że 28-letni wówczas zawodnik został przykuty do wózka inwalidzkiego, na którym porusza się do dziś. Nie rozstał się jednak z żużlem. Do dziś jest blisko tej dyscypliny sportu, zajmuje się szkoleniem najmłodszych adeptów oraz koresponduje ze swoimi fanami. Obecnie jest trenerem w szwedzkim klubie Bajen Speedway Sztokholm.

Toruń nie zapomniał o zawodniku, który dostarczył tylu wspaniałych emocji kibicom żużla. Już  w 2005 r. prezydent Michał Zaleski, na wniosek klubu Apator-Adriana, przyznał Perowi Jonssonowi Honorowy Medal Thorunium. Nie mogło też zabraknąć akcentu związanego z tym wybitnym zawodnikiem  na toruńskiej Motoarenie - nowym stadionie żużlowym oddanym do użytku wiosną 2009 r. 21 stycznia 2010 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę o nazwaniu imieniem Pera Jonssona nowo powstałej ulicy dojazdowej, prowadzącej od strony Szosy Bydgoskiej w kierunku Motoareny (Uchwała nr 728/2010 RMT). Z wnioskiem w tej sprawie wystąpili toruńscy kibice sportu żużlowego, którzy zebrali ponad 2 tys. podpisów pod obywatelskim projektem uchwały.

Odsłonięcia tablicy z nazwą ulicy dokonali wspólnie Per Jonsson, prezydent Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Waldemar Przybyszewski.

W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele KST UNIBAX S.A., Stowarzyszenia Sympatyków Sportu Żużlowego "Krzyżacy", oraz mieszkańcy Torunia - kibice żużla.

>>> TUTAJ znajdziesz więcej zdjęć z uroczystości odsłonięcia tabliczki z nazwą ulicy Pera Jonssona (fot. Adam Zakrzewski).

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.