www.torun.pl

Ulica Pera Jonssona

Sport, Miasto
Data publikacji: 06 kwietnia 2010
Autor: admin_vobacom

Żużlowy mistrz świata Per Jonsson ma w Toruniu ulicę swojego imienia. Legendarny zawodnik toruńskiego Apatora, sparaliżowany w 1994 r. od czasu wypadku na torze, 5 kwietnia 2010 r. odsłonił tabliczkę z nazwą ulicy wiodącej do toruńskiej Motoareny.

Per Jonsson, żużlowy mistrz świata z 1990 r., to legenda dla fanów czarnego sportu.  W polskiej lidze występował w latach 1991-1994 roku w barwach toruńskiego Apatora. Jego karierę przerwał tragiczny wypadek na torze 26 czerwca 1994 r. podczas derbowego meczu w Bydgoszczy. Ciężki uraz kręgosłupa sprawił, że 28-letni wówczas zawodnik został przykuty do wózka inwalidzkiego, na którym porusza się do dziś. Nie rozstał się jednak z żużlem. Do dziś jest blisko tej dyscypliny sportu, zajmuje się szkoleniem najmłodszych adeptów oraz koresponduje ze swoimi fanami. Obecnie jest trenerem w szwedzkim klubie Bajen Speedway Sztokholm.

Toruń nie zapomniał o zawodniku, który dostarczył tylu wspaniałych emocji kibicom żużla. Już  w 2005 r. prezydent Michał Zaleski, na wniosek klubu Apator-Adriana, przyznał Perowi Jonssonowi Honorowy Medal Thorunium. Nie mogło też zabraknąć akcentu związanego z tym wybitnym zawodnikiem  na toruńskiej Motoarenie - nowym stadionie żużlowym oddanym do użytku wiosną 2009 r. 21 stycznia 2010 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę o nazwaniu imieniem Pera Jonssona nowo powstałej ulicy dojazdowej, prowadzącej od strony Szosy Bydgoskiej w kierunku Motoareny (Uchwała nr 728/2010 RMT). Z wnioskiem w tej sprawie wystąpili toruńscy kibice sportu żużlowego, którzy zebrali ponad 2 tys. podpisów pod obywatelskim projektem uchwały.

Odsłonięcia tablicy z nazwą ulicy dokonali wspólnie Per Jonsson, prezydent Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Waldemar Przybyszewski.

W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele KST UNIBAX S.A., Stowarzyszenia Sympatyków Sportu Żużlowego "Krzyżacy", oraz mieszkańcy Torunia - kibice żużla.

>>> TUTAJ znajdziesz więcej zdjęć z uroczystości odsłonięcia tabliczki z nazwą ulicy Pera Jonssona (fot. Adam Zakrzewski).

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.