Toruń świętuje 25-lecie obecności Polski w NATO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń świętuje 25-lecie obecności Polski w NATO

Miasto
Data publikacji: 12 marca 2024
Autor: Paula Gałązka
Toruń świętuje 25-lecie obecności Polski w NATO

Uroczystym apelem i konferencją naukową  w Toruniu świętowano 25. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), która przypada 12 marca 2024 r. W wydarzeniach wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Polska została przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego 12 marca 1999 r. Było to zwieńczenie wieloletnich starań dyplomatycznych oraz reformy przeprowadzonej m.in. w sferze obronności. Przez ostatnie 25 lat pozycja Polski w NATO stale rosła. Jesteśmy solidnym sojusznikiem, aktywnie kształtującym dyskusje i decyzje w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Polscy żołnierze aktywnie uczestniczą w misjach i operacjach wojskowych Sojuszu. Jesteśmy również obecni w strukturach tzw. wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance, na Łotwie i w Rumunii. Na terytorium Polski znajdują się elementy infrastruktury wojskowej NATO, m.in. w Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie. Dzięki regularnym ćwiczeniom z sojuszniczymi państwami, Siły Zbrojne RP są w pełni interoperacyjne i spełniają standardy NATO. Polska jest również jednym z kilku państw Sojuszu, które wydają ponad 2% PKB na obronność.

O tym, jaką rolę odgrywa Toruń i jak ważna jest obecność w mieście wojska, w tym przedstawicieli NATO, przypominał w swoim wystąpieniu Prezydent Zaleski:

- Toruń to miasto, które szczyci się tradycją wojskową. To tutaj ponad 100 lat temu powstała Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej, która teraz jest chlubnie kontynuowana przez Akademię Marynarki Wojennej. To w Toruniu jest stolica polskiej artylerii. Oficerska Szkoła Artylerii ustanowiona przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w naszym mieście zawsze pokazywała dumę z tego, czym, jak i w których warunkach potrafi polski artylerzysta bronić Ojczyzny. Bronić także Niepodległości i demokracji. To teraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oczekuje na kolejny etap organizacyjny, jakim będzie utworzenie wojsk rakietowych, a powstająca baza dla nowoczesnych wyrzutni rakietowych w sąsiedztwie naszego miasta jest potwierdzeniem woli partnerskiego udziału Torunia ze swoimi jednostkami wojskowymi w działaniach, które są podejmowane przez NATO w całym zasięgu działalności sojuszu.

Prezydent dziękował obecnym na uroczystości przedstawicielom wojsk sojuszniczych i zwracał uwagę, że ta jedność i wsparcie są szczególnie ważne:

- Obecność w sojuszu daje nam wszystkim toruńskim, kujawsko-pomorskim i polskim rodzinom pewność pokoju. Pewność tego, że będziemy bezpieczni, że będziemy chronieni potęgą NATO, potęgą armii Stanów Zjednoczonych i wszystkich armii w sojuszu.

Poza apelem i konferencją naukową pn. „25 lat Polski w NATO. Sojusz wobec współczesnych wymagań i zagrożeń” w ramach obchodów ćwierćwiecza obecności Polski w NATO w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia odbyły się pokazy sprzętu wojskowego, gry i zabawy dla dzieci oraz test wiedzy o NATO.

fot. Wojtek Szabelski

fot. Adam Sośnicki

Najczęściej czytane aktualności

  • Uczniowie klasy 3b ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września 1939 odwiedzili Urząd Miasta Torunia.
    Miasto
    Jak to jest zasiąść w fotelu radnego? Czy trudno być Prezydentem Miasta Torunia? Odpowiedź na te pytania poznali uczniowie klasy 3b ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września 1939, którzy odwiedzili Urząd Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: spotkanie z radami okręgów
    Miasto
    4 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów: Kaszczorek, Bielawy-Grębocin i Czerniewice.
  • 9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego
    Miasto
    9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Miasto Toruń zachęca do udziału w głosowaniu, a przy okazji walki o nagrodę finansową dla miasta prezydenckiego, które w regionie uzyska najwyższą frekwencję.
  • Grupowe zdjęcie uczestników na placu 4 czerwca w Toruniu, fot. Wojtek Szabelski
    Miasto
    Bohaterowie czasów „Solidarności” i uczniowie toruńskich liceów wspólnie uczcili rocznicę pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 r.
  • 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska.
    Eko, Miasto
    5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska.
  • Fontanna Cosmopolis w Toruniu
    Miasto
    Przypominamy, że w fontannach miejskich obowiązuje zakaz kąpieli i spożywania z nich wody.
  • Jak to jest zasiąść w fotelu radnego? Czy trudno być Prezydentem Miasta Torunia? Odpowiedź na te pytania poznali uczniowie klasy 3b ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września 1939, którzy odwiedzili Urząd Miasta Torunia.
  • Dzień 21 czerwca 2024 r. to pierwszy dzień lata oraz czas przesilenia letniego, czyli najkrótsza noc w roku. Nazwa Święta Muzyki w języku francuskim brzmi Fête de la Musique i jest grą słów oraz głównym hasłem imprezy.
  • Przypominamy, że w fontannach miejskich obowiązuje zakaz kąpieli i spożywania z nich wody.
  • Reprezentacje piłkarskie toruńskich szkół rozegrają w piątek 7 czerwca 2024 r. turniej wzorowany na Euro 2024. Początek o godz. 9:00.
  • Mikołaj Kopernik, Adam Freytag, Albert Abraham Michelson, Aleksander Jabłoński czy Lotte Jacobi - to tylko część osób ze świata nauki, o których więcej można dowiedzieć się w aplikacji i portalu, przygotowanym przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  • 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska.
  • 4 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów: Kaszczorek, Bielawy-Grębocin i Czerniewice.
  • W sobotę 8 czerwca w Toruniu wystąpią okresowe utrudnienia w ruchu związane z biegiem "Nocna Dycha Kopernikańska"