Żyć w harmonii z naturą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Żyć w harmonii z naturą

Eko, Miasto
Data publikacji: 05 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

Od przeszło pół wieku 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Nic w tym dziwnego. Wystarczy nawet krótki spacer, by stwierdzić, że stoimy w obliczu nasilenia zmian klimatycznych, utraty różnorodności biologicznej, zanieczyszczenia wody i gleby odpadami. Zatem jak żyć, by powstała harmonia między człowiekiem a środowiskiem?

- Światowy Dzień Ochrony Środowiska to szczególna okazja do poszukiwania rozwiązań, które nie tylko pomogą środowisku, ale również wyeliminują czynniki sprzyjające jego degradacji. Święto ma pobudzać do aktywnej działalności proekologicznej w naszym najbliższym otoczeniu, choćby poprzez oszczędzanie wody i energii czy segregację odpadówmówi Paweł Gulewski – Prezydent Miasta Torunia.

Dzisiaj powinniśmy robić wszystko, by zapobiegać powstawaniu odpadów. Można to czynić na różne sposoby. Nadawanie „drugiego życia” przedmiotom, których czas – wydawałoby się – już minął, współdzielenie z innymi dóbr – czyli korzystanie z wypożyczalni, bibliotek itp., niemarnowanie żywności – to tylko kilka przykładów, które powodują, że w naszym otoczeniu powstaje mniej odpadów. Zachęcamy Was do znalezienia własnych, proekologicznych rozwiązań. W tych poszukiwaniach zapewne pomoże Wam nasz poradnik „Mniej odpadów? To możliwe” (https://odpady.torun.pl/strona/poradnik-dla-mieszka%C5%84c%C3%B3w-zapobi...). To nie tylko kopalnia wiedzy na temat zapobiegania powstawaniu odpadów, ale również wiele praktycznych wskazówek właściwego postępowania z tymi odpadami, które wyprodukujemy.

Tymczasem przypominamy, że już 8 czerwca odbędzie się w Toruniu EkoPiknik, podczas którego słowa „środowisko” i „recykling” będą odmieniane przez wszystkie przypadki. Po szczegóły na temat wydarzenia zajrzyjcie do zaproszenia na stronie: https://www.torun.pl/pl/ekopiknik-w-parku-1.

„Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych rodzicach, ale wypożyczyliśmy ją na chwilę od naszych dzieci” – niech to przesłanie Antoine’go de Saint Exupery’ego towarzyszy nam nie tylko przy okazji celebracji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, ale również na co dzień. Bądźmy świadomymi konsumentami oraz podejmijmy współodpowiedzialność za otacząjący nas ekosystem!

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.