Walczymy o frekwencję i nagrody dla Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Walczymy o frekwencję i nagrody dla Torunia

Miasto
Data publikacji: 05 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Miasto Toruń zachęca do udziału w głosowaniu, a przy okazji walki o nagrodę finansową dla miasta prezydenckiego, które w regionie uzyska najwyższą frekwencję.

- Wczoraj mieliśmy 35. rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Dyskutowaliśmy o historii i szansach, które sami sobie daliśmy biorąc udział w tamtych wyborach. Już w niedzielę mamy wybory do Parlamentu Europejskiego. Bardzo ważne, dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców Torunia o to, żeby nie traktowali tych wyborów europejskich, jako coś abstrakcyjnego. Proszę pamiętać, że obecność przy urnach jest bardzo ważna z punktu widzenia interesu Polski i samorządu toruńskiego. Dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej do naszego miasta, tak ogólnie szacujemy, że popłynęło już 2,4 mld złotych. To naprawdę wymierne korzyści – podkreśla Prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Jest o co walczyć, bo to nie tylko mandaty dla europosłów i obecność przedstawicieli naszego regionu w Parlamencie Europejskim, ale też szansa na nagrodę finansową za najwyższą frekwencję dla miasta prezydenckiego w województwie kujawsko-pomorskim. Marszałek województwa ogłosił rywalizację profrekwencyjną, w której do wygrania jest 150 tys. złotych:

- Chcielibyśmy skorzystać ze środków, które są zabezpieczone dla miast prezydenckich, w których frekwencja będzie największa. Ja mam nadzieję, że pulę 150 tys. złotych zgarną przede wszystkim mieszkańcy Torunia. Jeśli tak się zdarzy, że rzeczywiście będziemy mieli najwyższą frekwencję w tych wyborach to skorzystamy z tych środków od Pana Marszałka. Mamy dwie propozycje na wykorzystanie tych funduszy: poprosimy Radę Okręgu, gdzie ten współczynnik frekwencji będzie najwyższy w mieście o zorganizowanie Pikniku Europejskiego przy udziale zdobytych środków, część nagrody przeznaczymy też na organizację zieleni w obszarze, gdzie zagłosuje najwięcej mieszkańców. Także idźmy i głosujmy, bo naprawdę warto! – zachęca Prezydent Gulewski.

W poprzednich wyborach do Europarlamentu w 2019 r. frekwencja w Toruniu wyniosła 52,05% i była to najwyższa frekwencja w województwie kujawsko-pomorskim. Na drugim miejscu była Bydgoszcz z wynikiem 51,25%.


Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborach do Parlamentu Europejskiego - przewodnik

W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. 

Udział w głosowaniu może wziąć obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, który:

 • w dniu wyborów kończy 18 lat,
 • nie jest pozbawiony praw publicznych orzeczeniem sądu,
 • nie jest ubezwłasnowolniony,
 • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem, Trybunału Stanu.

I. Głosowanie w miejscu stałego zamieszkania w Polsce
W spisie wyborców ujęci zostaną wyborcy:

 • zameldowani na pobyt stały w Toruniu,
 • którzy złożyli wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania i otrzymali pozytywną decyzję.

Nie wiesz, gdzie głosujesz? Sprawdź swój okręg w wyszukiwarce obwodowych komisji wyborczych.

II. Głosowanie na wniosek o zmianę miejsca głosowania
Wyborca:

 • czasowo przebywający w Toruniu,
 • zameldowany na pobyt czasowy w Toruniu
 • wyborca nieujęty w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców może wziąć udział w głosowaniu w Toruniu, jeżeli złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Wniosek można złożyć od 26 kwietnia do 6 czerwca 2024 r. w:

 • Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. S. Batorego 38/40, w godz. 7:30-17.00
 • Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 oraz ul. Poznańskiej 52 w godz. 9:00-17:00

oraz z wykorzystaniem e-usługi „Zmiana miejsca głosowania” na portalu gov.pl dla osób posiadających podpis elektroniczny.

III. Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania:
Jeżeli wyborca zmienia miejsce pobytu przed dniem wyborów oraz wyborca, który w dniu wyborów chce głosować na terenie Torunia, a nie jest na jego terenie zameldowany na pobyt stały oraz nie dopisał się do spisu wyborców, powinien do dowolnie wybranego urzędu gminy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnej komisji obwodowej na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć od 26 kwietnia do 6 czerwca 2024 r., wnioski przyjmowane są w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. S. Batorego 38/40, w godz. 7:30-17:00, informacja pod nr tel. (56) 61 18 350, -349, -322.

Zaświadczenie o prawie do głosowania wydawane jest niezwłocznie po złożeniu wniosku, będzie posiadało specjalny hologram i jego utrata, bez względu na przyczynę spowoduje brak możliwości otrzymania kolejnego zaświadczenia i wzięcia udziału w głosowaniu.

IV. Głosowanie korespondencyjne
Zamiar głosowania korespondencyjnego zgłosić mogą wyborcy niepełnosprawni oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat lub w dniu głosowania podlegać będą obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego może być dokonane ustnie, pisemnie (w formie papierowej), elektronicznie lub telefonicznie. Zgłoszenie należy złożyć do 27 maja 2024 r, zgłoszenia przyjmowane są w siedzibie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Toruniu przy Placu Teatralnym 2, pok. 103 (gmach Urzędu Marszałkowskiego), e-mail: torun@kbw.gov.pl, tel. 56 477 88 66, w godz. 8:15-16:15.

V. Głosowanie przez pełnomocnika
Udzielić pełnomocnictwa do głosowania mogą wyborcy niepełnosprawni oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa można złożyć ustnie, pisemnie (w formie papierowej) lub elektronicznie do 31 maja 2024 r., wnioski przyjmowane są w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. S. Batorego 38/40, p. 31 II piętro w godz. 7:30-16:40, tel. 56 611 83 50 lub 56 611 83 45 lub 56 611 83 24.

VI. Udostępnienie danych z Centralnego Rejestru Wyborczego
Udostępnienie danych z CRW odbywa się bezpośrednio po złożeniu wniosku w w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. S. Batorego 38/40, w godz. 7:30-16:40, tel. 56 611 83 50 lub 56 611 83 22; 56 611 83 49.

Szczegółowe informacje o wyborach w Toruniu będą sukcesywnie publikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Torunia (www.bip.torun.pl).

WZORY WSZYSTKICH WNIOSKÓW DOSTĘPNE SĄ >>>TUTAJ<<<

Transport na wybory

W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.

Uprawnione do skorzystania z transportu w dniu wyborów są osoby z widoczną dysfunkcją narządu ruchu, w pierwszej kolejności na wózkach inwalidzkich i niewidome, wraz z opiekunem oraz pozostałe osoby o orzeczonym stopniu niepełnosprawności z tytułu schorzeń narządu ruchu. W przypadku gdy dysfunkcja nie jest widoczna, zamawiający przewóz winien okazać kierowcy orzeczenie komisji lekarskiej potwierdzające niepełnosprawność ruchową.

Zamówienia na usługi przewozowe należy kierować do przewoźnika w terminie od 3 czerwca 2024 do dnia wyborów, pod nr tel. 505 472 652.

Przewóz zapewnia P.U. Pro-Med Jerzy Prądzyński Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Komunikacja miejska

W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca 2024 roku komunikacja miejska w Toruniu będzie bezpłatna.

Darmowe przejazdy będą obowiązywać przez cały dzień wyborów, a nie tylko w godzinach głosowania, w strefie I - czyli na terenie Miasta Torunia. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miasta Torunia podczas sesji RMT w dniu 21 września 2023 r. Początkowo projekt przewidywał wprowadzenie bezpłatnych przejazdów w dniu wyborów parlamentarnych 2023 - tj. 15 października 2023. Jednak po dyskusji radni zdecydowali, że wprowadzą to rozwiązanie także podczas każdych kolejnych wyborów i referendów.

Celem przyjętej uchwały jest zapewnienie mieszkańcom łatwego dojazdu do lokali wyborczych, przez co może zwiększyć się frekwencja.

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.