Pandemia w 2021 roku | www.torun.pl

Pandemia w 2021 roku

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 05 stycznia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji prasowej

W 2021 rok wchodziliśmy z nadzieją na pokonanie koronawirusa - rozpoczęliśmy go w Toruniu, jak i w całej Polsce od szczepień. Kolejne fale zakażeń, mutacje wirusa oraz niewystarczająca liczba osób szczepiących się uniemożliwiły pożegnanie się z pandemią. Sytuację epidemiczną w Toruniu w tym okresie przedstawił na konferencji prasowej 5 stycznia 2022 r. prezydent Torunia Michał Zaleski.

2021 rok w liczbach

 • W pełni zaszczepionych mieszkańców – 121 582 (61,2% wszystkich mieszkańców, 64,4% uprawnionych)
 • Zakażenia SARS-COV-2 w Toruniu – 17 662 osoby
 • Zgony w Toruniu – 3145 osób, z czego 445 zmarło na COVID-19
Dla porównania w 2020 r. w Toruniu zmarło łącznie 2796 osób, z czego 166 na COVID-19, natomiast w niepandemicznych latach liczba zgonów wyniosła kolejno: 2478 (2018 r.), 2564 (2019 r.).

2021 pandemia w liczbach
Zgony w Toruniu 2018-2021

Zgony COVID-19 (2020-2021)

Mówiąc o poprzednim roku w kontekście sytuacji epidemicznej nie można pominąć Narodowego Programu Szczepień. Mimo że pierwsze osoby zaszczepiono w Toruniu w grudniu 2020 r., to ciężar organizacji szczepień populacyjnych z pewnością spadł na 2021 r.

W Toruniu byliśmy na to przygotowani – zaczynając od otwarcia pierwszych 19 punktów szczepień w styczniu, przez uruchomienie dwóch Punktów Szczepień Powszechnych w kwietniu, aż po organizację licznych Mobilnych Punktów Szczepień od maja, w których mieszkańcy mogli przyjąć dawkę szczepionki bez wcześniejszej rejestracji. Za prowadzenie ich odpowiedzialne były Miejska Przychodnia Specjalistyczna oraz Lecznice Citomed. Wykorzystywały one liczne wydarzenia sportowe i kulturalne w Toruniu, aby przy ich okazji torunianie i goście naszego miasta mogli się zaszczepić. I tak w zeszłym roku zorganizowano Mobilne Punkty Szczepień m.in.: na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, w Muzeum Twierdzy Toruń, na Motoarenie, Bulwarze Filadelfijskim, w Dworze Artusa czy Szkole Podstawowej nr 14 na lewobrzeżu.

Kolejnym ułatwieniem dla mieszkańców były punkty szczepień organizowane w centrach handlowych – początkowo można było się tam zaszczepić tylko w weekendy, a po pewnym czasie poszerzyliśmy ofertę o szczepienia przez cały tydzień. Warto w tym miejscu również wspomnieć o inicjatywie Ochotniczej Straży Pożarnej Toruń-Bielawy, która zajęła się organizacją szczepień w Szczepionkobusie. Specjalnie przygotowany pojazd odwiedził Toruń oraz okoliczne miejscowości i wsie, ułatwiając dostęp do szczepień niezmotoryzowanym.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy aktywnie pracowali i pomagali w roku ubiegłym przy szczepieniachmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Proszę, żeby tej aktywności i woli pomocy nie brakowało w tym roku, bo nadal jesteśmy w miejscu, gdzie potrzeba wykonywania szczepień jest olbrzymia, a wynika z przyczyn oczywistych – 61% mieszkańców Torunia jest w pełni zaszczepionych. To nadal za mało.

Szczepienia - w pełni zaszczepieni

Miasto ułatwiało mieszkańcom dostęp do szczepień także poprzez organizację transportu do punktów. Z tej formy pomocy skorzystać mogły osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 70 r.ż. mające trudności z dotarciem ze względu na problemy z poruszaniem się. W ubiegłym roku udało nam się zrealizować 427 takich transportów, z czego 303 to dowozy na terenie Torunia, a 124 poza granicami naszego miasta.

Aby zamówić bezpłatny transport do punktu szczepień, należy zadzwonić na infolinię miejską, którą uruchomiliśmy 18 stycznia 2021 r. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00 pod numerem 56 611 89 00. Początkowo służyła ona wyłącznie zgłoszeniu potrzeby organizacji transportu, jednak z biegiem czasu, w związku z zapotrzebowaniem, konsultanci zaczęli pomagać mieszkańcom w różnych sprawach związanych ze szczepieniem. Warto dodać, że mimo zaprzestania od 1 października 2021 r. finansowania infolinii ze środków budżetowych państwa, Prezydent Torunia Michał Zaleski podjął decyzję o jej utrzymaniu do końca pierwszego kwartału 2022 roku.

2021 rok był nadal okresem znacznych ograniczeń dla przedsiębiorców. Dlatego miasto kontynuowało programy wspierające toruński biznes. Pomoc ta kształtowała się w następujący sposób:

1. Zwolnienie od podatku od nieruchomości

 • Zwolniono 46 nieruchomości;
 • Wartość zwolnienia: 1 017 831 zł.

2. Przesunięcie terminu płatności rat podatku od nieruchomości

 • Z programu skorzystało 2 przedsiębiorców;
 • Na łączną kwotę: 30 125 zł.

3. W ramach indywidualnych ulg podatkowych

 • Udzielono pomocy 23 przedsiębiorcom;
 • Na łączną kwotę: 1 168 407 zł.

4. Pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej (PUP)

 • 8 rodzajów pożyczek, dotacji, dofinansowania;
 • Łącznie kwota wsparcia: 26 403 620,51 zł;
 • Łączna liczba zawartych umów o dotację czy pożyczkę: 4 778.

5. Obniżka stawki czynszu o 90% za wynajem lokali użytkowych (ZGM)

 • Łączna kwota udzielonych obniżek: 255 515,51 zł;
 • Liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków: 73.

6. Zwolnienia z opłaty za rok 2021 za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

 • Z opłaty zwolnieni przedsiębiorcy prowadzący 285 punktów gastronomicznych;
 • Łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców: 870 816,27 zł (wartość wynika z globalnej kwoty brutto obrotu zadeklarowanego przez wszystkich przedsiębiorców prowadzących gastronomiczną sprzedaż napojów alkoholowych w roku 2020).

Katarzynka w 2021 roku dla niosących pomoc

26 czerwca 2021 r., tradycyjnie podczas Dni Torunia, odbyła się ceremonia odsłonięcia mosiężnej Katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd. W 2021 roku dedykowana została ona wszystkim osobom, ratującym życie i zdrowie torunian podczas pandemii koronawirusa.

- Naszym symbolicznym potwierdzeniem tego, jak wysoko sobie cenimy ludzi, którzy chcą pomagać innym w tak trudnym czasie pandemii, była zeszłoroczna Katarzynka w Piernikowej Alei Gwiazd. Słowo proste i najpiękniejsze: „dziękujemy” znalazło się przed gmachem Dworu Artusa. Ta tabliczka to wyraz ogromnej wdzięczności mojej i mieszkańców Toruniapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Katarzynka z napisem dziękujemy


Konferencja prasowa prezydenta Torunia 5 stycznia 2022


DO POBRANIA:

>>WYKRESY PODSUMOWUJĄCE ZAKAŻENIA, ZGONY, LICZBĘ ZACHOROWAŃ W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ W 2021 R.

>>PREZENTACJA - PODSUMOWANIE SYTUACJI EPIDEMICZNEJ W TORUNIU W 2021 R.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.