Znamy wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Znamy wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich

Miasto
Data publikacji: 22 kwietnia 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej

W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).

Zgodnie z danymi ze 124 komisji wyborczych (100%), w drugiej turze, która odbyła się 21 kwietnia 2024 r., Paweł Gulewski uzyskał 39 093 głosów (65%), podczas gdy Michał Zaleski 21 048 głosów (35%).

>>> Przejdź do informacji Państwowej Komisji Wyborczej

Zaprzysiężenie nowego prezydenta odbędzie się 7 maja 2024 r.

Paweł Gulewski urodził się w 1981 roku. Jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 11 i II Liceum Ogólnokształcącego oraz studiów politologicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

W latach 2005-2014 pracował w biurze poselskim, a następnie senatorskim wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego. Był współzałożycielem Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” w Toruniu. Od 2013 roku pełnił funkcję dyrektora Biura Zarządu Regionu Kujawsko-Pomorskiej PO. 

Od 2010 roku związany z samorządem – czterokrotnie wybrany do Rady Miasta Torunia: w 2010, 2014, 2018 i 2024 r. Od czerwca 2020 r. do stycznia 2024 r. sprawował funkcję zastępcy prezydenta miasta Torunia. Jako zastępca prezydenta nadzorował takie sfery toruńskiego samorządu jak: wizerunek i dynamika toruńskiego centrum miasta, zagospodarowanie przestrzenne, zieleń, opiekę zdrowotną i opiekę społeczną.

W pierwszej turze wyborów na prezydenta Torunia, 7 kwietnia 2024 r., Paweł Gulewski uzyskał najlepszy wynik spośród ośmiorga kandydatów - 26 548 głosów, czyli 38,28 procent poparcia. W drugiej turze zmierzył się z Michałem Zaleskim, prezydentem miasta sprawującym tę funkcję od 2002 r., który uzyskał drugi w kolejności wynik - 18 315 głosów (26,41 procent).

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...