Michał Zaleski - Prezydent Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Michał Zaleski - Prezydent Torunia

Prezydent Torunia Michał Zaleski

Michał Zaleski
Prezydent Torunia

Doświadczony, zaangażowany i bezpartyjny samorządowiec. Działa na rzecz Torunia i jego mieszkańców już ponad 20 lat. Dwukrotnie (lata 1994-1998 i 1998-2002) zasiadał jako radny w Radzie Miasta Torunia. Od 2002 roku nieprzerwanie piastuje najwyższy urząd w mieście. Pięciokrotnie Michał Zaleski wygrał bezpośrednie wybory prezydenckie, w czterech pokonując konkurentów już w pierwszej turze.

Jako prezydent Torunia współpracuje ze wszystkimi samorządowcami, niezależnie od ich poglądów politycznych, ponieważ priorytetem jest dla niego Toruń i jego mieszkańcy. Ceni osoby z oddaniem pracujące dla dobra Torunia. Sam konsekwentnie zabiega o rozwój miasta.

Praca zawodowa i działalność społeczna Michała Zaleskiego w zasadniczej mierze koncentrują się na poszukiwaniu nowych rozwiązań zmierzających do wzrostu ekonomicznego, społecznego i cywilizacyjnego Torunia. Rezultaty, jakie uzyskał sprawiły, że miasto pod jego kierownictwem stało się potentatem inwestycyjnym (ponad 30% wydatków miasta trafia na inwestycje), sprawnym organizmem, dobrze funkcjonującym i rozwiązującym problemy rozwojowe i strukturalne - w tym konkretne oczekiwania mieszkańców.

W ciągu lat rządów prezydenta Michała Zaleskiego Toruń stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce, zauważanym i docenianym także poza granicami kraju - jako jedyne polskie miasto Toruń został wyróżniony przez prestiżowy portal turystyczny lonelyplanet.com.

Warto również podkreślić, że za prezydentury Michała Zaleskiego torunianie są zadowoleni z życia w swoim mieście. W Diagnozie Społecznej, którą w 2013 r. przygotowali naukowcy z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, Toruń zajął wysokie, czwarte miejsce. Wyprzedził m.in. Kraków, Wrocław czy Warszawę.

Niezależny kandydat
W wyborach samorządowych w 2002 roku Michał Zaleski był kandydatem niezależnego komitetu wyborczego Czas na Gospodarza. W drugiej turze uzyskał poparcie 21.432 torunian, czyli 50,96 proc. wszystkich głosujących. W wyborach w roku 2006 ponownie startował jako kandydat niezależny. Wygrał je w pierwszej turze – na prezydenta Zaleskiego zagłosowało wówczas 70,6 proc. wyborców (45.412 głosów). W wyborach samorządowych w 2010 roku Michał Zaleski po raz kolejny wygrał w pierwszej turze, dystansując kontrkandydatów. Jego wynik 65,6% (41.452 głosy) był także jednym z najlepszych w Polsce – uplasował go w czwórce prezydentów miast polskich, którzy zdobyli największe poparcie w wyborach. W roku 2014 ponownie zwyciężył w I turze uzyskując wynik 70,27% (42 756 głosów). W roku 2018 został wybrany przez torunian na V kadencję, uzyskując w pierwszej turze 55,42% głosów.

Toruń w górę
Gród Kopernika od kilku lat nieustannie plasuje się na coraz wyższych pozycjach w ogólnopolskich rankingach polskich miast. Rozwój gospodarki, efektywne wykorzystanie funduszy europejskich, inwestycje w infrastrukturę techniczną, przy jednoczesnych najniższych w kraju wydatkach na administrację samorządową – to niewątpliwie atuty miasta. Za rządów prezydenta Michała Zaleskiego Toruń przoduje m.in. w raporcie "Miasto przyjazne swoim mieszkańcom", cieszy się także bardzo wysokim poziomem zaufania mieszkańców do samorządu. Toruń otrzymuje wiele wyróżnień, m.in. w sferze architektury miejskiej, iluminacji obiektów, promocji i reklamy. Dzięki zrównoważonemu rozwojowi miasto może się także pochwalić nagrodami w dziedzinie ekologii i ochrony przyrody. W tym zakresie Toruń jest liderem regionu i województwa. Specjaliści miesięcznika "Forbes" w rankingu "Miasta atrakcyjne dla biznesu" badającym procentowy wzrost liczby dużych firm, czyli dynamikę rozwoju gospodarczego, od 2007 roku plasują Toruń w czołówce tej klasyfikacji. Za prezydentury Michała Zaleskiego Toruń został Liderem Polskiej Ekologii 2008, Gminą Fair Play 2008, otrzymał godło promocyjne Teraz Polska, a nocna panorama miasta uznana została za jeden z siedmiu cudów Polski, natomiast Urząd Miasta Torunia uznano kilkakrotnie (2006, 2007, 2010, 2011, 2012) za najtańszy urząd spośród miast wojewódzkich w Polsce.

Lider inwestycji
Toruń w latach 2010-2018 przeznaczył ponad 2,5 mld zł na inwestycje. Najwięcej w mieście wydajemy na infrastrukturę drogową, obiekty sportowe, sieć wodno-kanalizacyjną i oświatę. Realizując swój program wyborczy oraz zadania samorządu, prezydent Zaleski przywiązuje dużą wagę do inwestycji drogowych. Za jego rządów gruntownie zmodernizowano drogi wylotowe z miasta, pobudowano trasę średnicową Podgórza (ul. gen. Władysława Andersa), a także wybudowano połączenie Torunia z autostradą A1. W 2010 roku rozpoczęła się największa i najważniejsza dla Torunia inwestycja – budowa drugiego mostu drogowego przez Wisłę, który został oddany do użytku w grudniu 2013 roku. W 2013 roku ruszyła także budowa długo oczekiwanej przez kierowców trasy średnicowej północnej, która od  maja 2014 r. pozwala na płynne przemieszczanie się po Toruniu na osi wschód-zachód. Dziesięć lat konsekwentnego budowania i modernizowania toruńskiej sieci dróg stwarza dobrą perspektywę dla pozyskiwania nowych inwestorów i miejsc pracy na terenie miasta i na jego obrzeżach. Toruń, dzięki połączeniu z autostradą A1 oraz nowemu mostowi drogowemu przez Wisłę, po którym przebiega trasa dotychczasowej drogi krajowej nr 91, potwierdza swoje znaczenie jako istotny węzeł komunikacyjny na mapie Polski.

Dużą wagę prezydent Zaleski przywiązuje także do budowy nowych oraz adaptacji mieszkań komunalnych i socjalnych. W latach 2005-2018 wybudowano 1205 lokali gminnych. W realizacji  i przygotowaniu – do końca 2019 roku - są 132 lokale. Do końca 2019 roku  Toruń osiągnie liczbę 1337 nowych lokali socjalnych (308 ) i mieszkalnych (1029).W Toruniu prężnie działa od 1997 roku Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Od tego czasu wybudowało ono ok. 1,1 tysiąca mieszkań na wynajem oraz ponad 100 mieszkań w systemie deweloperskim. Łączna powierzchnia tych lokali to prawie 52 tys. m2. Jako jedno z nielicznych towarzystw w Polsce, TTBS realizuje ostatnie inwestycje z udziałem preferencyjnego kredytu udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Ogromny postęp nastąpił również w zakresie inwestycji oświatowych, sportowych i kulturalnych. Wśród najważniejszych wymienić należy przede wszystkim budowę hali sporotowo-widowiskowej na ponad 6 tys. miejsc przy ul. Bema, budowę centrum kongresowo-koncertowego na Jordankach, rozbudowę V Liceum Ogólnokształcącego, budowę nowych szkół na osiedlu Koniuchy i Bielawy-Grębocin oraz basenu przy szkole nr 14. Zmodernizowano i rozbudowano sztuczne lodowisko Tor-Tor. Zakończono modernizację stadionu miejskiego, a przy IV LO powstała nowoczesna sala gimnastyczna oraz parking podziemny. Z inicjatywy władz miasta powstał również jeden z najnowocześniejszych stadionów żużlowych na świecie - Motoarena, który został oficjalnie otwarty w maju 2009 r. W regionie kujawsko-pomorskim Toruń jest niekwestionowanym liderem programu "Moje boisko- Orlik 2012" z oddanymi do użytku 24 takimi obiektami sportowymi. Jedną z wizytówek architektonicznych Torunia stał się przebudowany teatr lalkowy "Baj Pomorski". W czerwcu 2008 r. otwarto Centrum Sztuki Współczesnej, a  w 2013 r. Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy", Toruński Inkubator Technologiczny oraz Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w dawnych Młynach Richtera. Od grudnia 2015 roku torunianie i goście korzystają z Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, które jest główną toruńską areną koncertów, spektakli i konferencji oraz siedzibą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Pełnym blaskiem błyszczy serce i wizytówka Torunia - zabytkowa starówka, odnowiona przy udziale środków europejskich, przyciągająca swym pięknem ponad 2,3 miliona turystów rocznie.

Urząd otwarty na mieszkańców
Prezydent Michał Zaleski zmienił również organizację pracy Urzędu Miasta. Powstały Punkty Informacyjne Urzędu Miasta pełniące rolę dzielnicowych biur obsługi mieszkańców. Punkty są przyjazne dla mieszkańców, w tym także matek z dziećmi, dla których przygotowano specjalne kąciki zabaw. Punkty Informacyjne działają również w dwóch toruńskich galeriach handlowych, również w soboty. Od 2011 roku każdy torunianin, dzięki wprowadzonemu przez Urząd Miasta systemowi TORUŃ SMS, może otrzymywać za pomocą krótkich wiadomości tekstowych (sms-ów) informacje o mieście – zarówno te dotyczące dróg, objazdów, komunikacji miejskiej, jak i wydarzeń sportowych czy kulturalnych.

Z inicjatywy Michała Zaleskiego w Toruniu działalność rozpoczęło Centrum Wsparcia Biznesu (wcześniej Biuro Obsługi Inwestora) w którym inwestorzy mogą uzyskać wsparcie i informacje dotyczące możliwości inwestowania w naszym mieście.

Michał Zaleski, jako prezydent, rozmawia z torunianami. Z własnej inicjatywy spotyka się raz do roku z mieszkańcami wszystkich trzynastu osiedli Torunia. Postulaty z tych spotkań uwzględniane są przy planowaniu miejskiego budżetu i inwestycji na kolejny rok. Mieszkańcy Torunia, jako jedni z pierwszych w kraju, mogą również zgłaszać swoje pomysły i projekty do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego tworzonego z inicjatywy władz miasta.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Michał Zaleski urodził się 14 lipca 1952 roku w Kamieniu koło Jabłonowa Pomorskiego. Jest absolwentem geografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowych studiów organizacji i kierowania na Uniwersytecie Warszawskim. Przed objęciem urzędu Prezydenta Torunia przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej - największej w Toruniu.

Michał Zaleski jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci - Monikę i Jakuba oraz dwie wnuczki - Marcysię i Magdalenkę. W wolnym czasie chętnie zajmuje się pracą na działce, jego pasją jest też żeglarstwo.

Wyróżnienia i tytuły dla prezydenta Michała Zaleskiego to m.in.:

- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany prezydentowi w 2005 r.
- "Cor Bonum" Caritas Diecezji Toruńskiej w 2005
- Człowiek Roku Forbesa 2007
- Nagroda im. Grzegorza Palki 2007
- Medal Merentibus Zasłużony dla Stowarzyszenia Historyków Sztuki
- Ambasador Kongresów Polskich 2008
- Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju 2009
- Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jabłonowa 2012
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski 2014
- Krzyż "Pro Mari Nostro" Ligi Morskiej i Rzecznej 2014
- Odznaczenie "Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej" 2014
- Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Czadcy 2016
- Tytuł "Lidera z powołania" magazynu "Why Story" 2017
- Pierścień Hallera 2017
- Tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Absolwentów UMK
- Honorowy Medal Miasta Getyngi 2018
- Medal Honorowy im. Stanisławy Jaworskiej Szkoły Podstawowej nr 9 w Toruniu, 2021


 
funkcja: Prezydent Miasta Torunia
adres: ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń
nr pokoju: 30
telefon: 56 611 87 52
fax: 56 655 58 11
e-mail: prezydent@um.torun.pl
dyżury: Prezydent Torunia przyjmuje mieszkańców, w tym także w sprawach skarg i wniosków, w każdy wtorek od godziny 11:00. Obowiązują wcześniejsze zapisy w sekretariacie (osobiście lub telefonicznie).

Koordynowaniem rozpatrywania skarg  i wniosków w Urzędzie Miasta Torunia zajmuje się Biuro Obsługi Urzędu Referat Organizacji, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, pokój 63c.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
  Miasto
  Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
 • Na zdjęciu: para seniorów idzie leśną drogą, pomagają sobie kijkami
  Miasto
  Stowarzyszenie LGD „Dla Miasta Torunia” rozpoczyna realizację projektu pn. „Klub zdrowego seniora!” w ramach zadania publicznego związanego z działalnością na rzecz osób w wieku emerytalnym.
 • Korekta rozkładu jazdy linii 111
  MZK
  Od środy, 17 kwietnia 2024 r., zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy linii nr 111.
 • Na zdjęciu: duży pies - owczarek niemiecki leży na trawie
  Eko, Miasto
  Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
 • Grafika przedstawia obrys sprzedanej działki przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
 • Od środy, 17 kwietnia 2024 r., zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy linii nr 111.
 • Stowarzyszenie LGD „Dla Miasta Torunia” rozpoczyna realizację projektu pn. „Klub zdrowego seniora!” w ramach zadania publicznego związanego z działalnością na rzecz osób w wieku emerytalnym.
 • - We wtorek 16 kwietnia 2024 r. od godz. 14:21 do godz. 18:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego nadal punktowo prognozowane są burze, którym mogą towarzyszyć opady deszczu do około 10 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwy drobny grad. - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • 20 kwietnia torunianie będą mogli wziąć udział w akcji „Wiosenne porządki z MPO".
 • Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
 • Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
 • Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
 • Sandra Van Der Zanden, zawodniczka klubu MKSW Pomorzanin Toruń, została brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorek w boksie w kategorii +81 kg. Zawody odbyły się w dniach 02-15 kwietnia chorwackim Porecu.