Jubileusze małżeńskie, 26.04.2024 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusze małżeńskie, 26.04.2024

Miasto
Data publikacji: 26 kwietnia 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie

W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.

Odznaczenia państwowe, nadane przez Prezydenta RP, wręczył jubilatom, wraz z kwiatami i upominkiem od miasta, prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak wspomniał prezydent, w tym dniu po raz ostatni wręcza medale jubilatom jako Prezydent Miasta Torunia. – W ciągu 22 lat sprawowania funkcji Prezydenta Miasta miałem zaszczyt przekazywać toruniankom i torunianom Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie podczas około 200 ceremonii. To były piękne spotkania rodzinne, pełne miłości, czułości i wzruszeń mówił prezydent Michał Zaleski.

26 kwietnia 2024 r. ceremonii jak zawsze towarzyszyły koncert, toast i wspólne zdjęcia. Nie zabrakło wzruszeń i wspomnień oraz życzeń, do których przyłączył się prezydent. - Gratuluję Państwu tak pięknych jubileuszy. Życzę kolejnych wspólnych lat, spędzonych w zdrowiu i szczęściu, z uśmiechem na twarzy i w otoczeniu najbliższych - zwrócił się do jubilatów prezydent Michał Zaleski.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odebrali:

 1. Aleksandra i Roman Bednarscy, 50-lecie
 2. Grażyna i Jerzy Brzeziccy, 50-lecie
 3. Wiesława i Stefan Foigtowie, 51-lecie
 4. Marianna i Waldemar Jabłońscy, 50-lecie
 5. Bożena i Ryszard Kopczyńscy, 50-lecie
 6. Irena i Kazimierz Młyńscy, 50-lecie
 7. Wanda i Jerzy Pudlewscy, 60-lecie
 8. Krystyna i Andrzej Szupritowie, 50-lecie
 9. Halina i Leonard Śliwińscy, 50-lecie

Małżonkowie zainteresowani udziałem w takiej uroczystości, po osiągnięciu stażu co najmniej 50 lat pożycia, muszą sami lub za pośrednictwem krewnych złożyć stosowny wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wówczas uruchamiana jest procedura przyznania odznaczeń państwowych, nadawanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy dokumenty dotrą do Torunia, małżonkowie są zaproszeni na uroczystość, podczas której, w obecności swoich bliskich, otrzymują medale z rąk prezydenta Torunia.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Drwęca od Rypienicy do ujścia, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
 • Biegacze z Torunia, którzy uczestniczyli i zostali nagrodzeni w biegu Nocna Dycha Kopernika, już wkrótce wezmą udział w XXXXVIII Kisuckim Maratonie.
 • Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Od poniedziałku 24 czerwca 2024 r. ruszy konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • W piątek 21 czerwca od godz. 19:00 do godz. 8:00 w sobotę 22 czerwca 2024 r. na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm - informuje Toruńskie...
 • Na sesji 20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Torunia udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia za rok 2023. Decyzję poprzedziła dyskusja, po której przyjęto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za ten okres.